СНІД: 10 фільмів про боротьбу зі страшною хворобою

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом (синдром набутого імунного дефіциту). Його мета полягає в тому, щоби проінформувати людей по всьому світу про цю хворобу і продемонструвати солідарність з тими, хто від неї страждає.

СНІД уперше діагностували у першій половині 1980-х. А вже в другій половині того десятиліття почали регулярно виходити фільми про цю хворобу. Картини на цю тему часто отримували престижні нагороди, завойовували визнання мільйонів і, таким чином, ламали стереотипи в суспільстві по відношенню до хворих на ВІЛ/СНІД.

120 ударів на хвилину (2017)

Сюжет картини розгортається на початку 1990-х у французькій столиці. Активісти організації Act-Up Paris проводять акції проти байдужості суспільства до хворих на СНІД. Хлопець на ім’я Натан вступає в цю організацію і разом з іншими молодими людьми починає поширювати інформацію про хворобу. Незабаром він знайомиться з привабливим молодим активістом на ім’я Шон. Між хлопцями спалахує роман. Однак через невиліковну хворобу їхні стосунки тривають зовсім недовго.

“120 ударів на хвилину” став один із найяскравіших фільмів про СНІД останніх років. Картина зібрала чотири призи Каннського кінофестивалю, а також кілька десятків нагород інших кінофорумів.

Далласський клуб покупців (2013)

Електрик із Техасу на ім’я Рон Вудруф потрапляє в лікарню, де у нього діагностують СНІД. Чоловік не може повірити в слова лікаря, адже впевнений, що така хвороба передається тільки серед гомосексуалів. А Рон – справжній ковбой. Коли він остаточно переконується, що дійсно захворів СНІДом, то починає шукати всілякі способи лікування. Незабаром Вудруф знайомиться з лікарем, який пропонує незаконні ліки. Разом зі своїм братом по нещастю, транссексуалом Рейоном, Рон налагоджує схему нелегального постачання цих медпрепаратів у США. Сюжет фільму грунтується на реальних подіях.

Виконавці ключових ролей Метью Макконахі і Джаред Лето отримали за цей фільм акторські “Оскари“, “Золоті глобуси” і низку інших престижних нагород.

Філадельфія (1993)

Досвідченого адвоката Ендрю Беккетта звільняють з великої юридичної компанії. Керівництво пояснює своє рішення тим, що цей співробітник некомпетентний. Однак насправді причиною звільнення Ендрю є те, що він хворий на СНІД і його колеги бояться працювати з ним. Беккетт вирішує довести, що саме хвороба, а не його непрофесіоналізм, стала справжньою причиною звільнення.

В основу цього сюжету покладена реальна історія, яка сталася в 1987 році з адвокатом Джеффрі Бауерсом. Головну роль у картині виконав Том Генкс, який отримав за неї “Оскар“, “Золотий глобус“, а також “Срібного ведмедя” Берлінале. Також у стрічці зіграли Дензел Вашингтон і Антоніо Бандерас.

Джіа (1998)

Фільм присвячений долі топ-моделі Джії Каранджі. Вона стала першою відомою жінкою, яка публічно заявила про те, що хвора на СНІД. Стрічка показала життя головної героїні з того моменту, коли вона, ще дівчинкою, працювала за стійкою в закусочній свого батька, і до тих пір, коли вона стала регулярно з’являтися на обкладинках престижних глянців.

Виконавиця головної ролі Анджеліна Джолі кілька разів відмовлялася від зйомок у цій стрічці, адже доля Джії багато в чому нагадувала актрисі її власне життя. В результаті Джолі отримала за цю стрічку “Золотий глобус”.

Ліки (1995)

Творці цієї стрічки хотіли зруйнувати стереотип про те, що на СНІД можуть захворіти лише наркомани або люди з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Картина присвячена 13-річному хлопчикові Еріку. Одного разу він познайомився зі своїм сусідом на ім’я Декстер, який постійно сидить удома. Він рідко виходив на вулицю через те, що хворий на СНІД. Декстер заразився цією хворобою після невдалого переливання крові. Ерік намагався знайти ліки для свого друга. Щоб Декстер швидко не втомлювався під час ігор і прогулянок, Ерік годував його цукерками, а також варив зілля з рослин, що ростуть біля сусіднього струмка. В результаті друзі вирішили разом відправитися в подорож в інше місто.

Фильм Лекарство

Це моя вечірка (1996)

Молодий гомо сексуал Нік Старк дізнається про те, що захворів на СНІД і вирішує покінчити життя самогубством. Паралельно у нього діагностують ще один важкий недуг. У зв’язку з цим Нік організовує велику вечірку, щоб гідно попрощатися з рідними та близькими. Одним із гостей стає бойфренд головного героя на ім’я Брендон.

Звичайне серце (2014)

Фільм переносить глядача в Нью-Йорк 1980-х років. Кілька гомосексуалів страждають від невідомої хвороби, яка повністю знищує їх імунну систему. Однак широкій громадськості немає ніякого діла до цієї проблеми. Між собою герої фільму починають називати цей недуг раком геїв. Боячись заразитися, медперсонал лікарень не заходить до палати до чоловіків, які страждають від цієї недослідженої хвороби. Разом із тим активісти намагаються достукатися до уряду, щоби змінити ставлення суспільства до цього недугу.

Ключові ролі у фільмі зіграли Марк Руффало, Джулія Робертс і Метт Бомер. Останній отримав за цю картину “Золотий глобус”. А режисером драми виступив Райан Мерфі, відомий за стрічкою “Їж, молися, люби” і серіалом “Американська історія жахів”.

Близький друг (1989)

Через картину проходять долі кількох гомосексуалів Нью-Йорка в 1980-ті роки. Саме тоді вчені вперше діагностують СНІД, як окреме захворювання. Картина показує, як весела компанія друзів з роками розпадається через невиліковної недуги. “Близький друг” називають одним із перших серйозних фільмів, які показали драму хворих на СНІД.

Виконавець однієї з головних ролей в “Близькому друзі” Брюс Девісон отримав за цей фільм “Золотий глобус”, а також номінувався на “Оскар“.

Тривала музика (1993)

Стрічка присвячена докторові Дону Френсісу, який став одним із перших дослідників захворювання, згодом названого СНІДом. Ще у другій половині 1970-х лікар за власною ініціативою почав відстежувати симптоми багатьох гомосексуалів, які страждали від невідомої хвороби. Незважаючи на те, що Френсіс всіляко намагався привернути увагу колег і політиків до цього недугу, багато хто не вірив у смертельну небезпеку ВІЛ/СНІД.

Дім на краю світу (2004)

Стрічка розповідає про підлітка Боббі Морроу, який втратив усю свою сім’ю. У зв’язку з цим він потрапляє в сім’ю свого друга Джонатана. Одного разу вночі хлопці вступають в інтимний зв’язок. Щоправда, цей досвід стає для них лише підлітковим експериментом. Незабаром друзям доводиться розлучитися. Після цього вони зустрічаються вже через багато років у Нью-Йорку.

На той момент Джонатан вже є відкритим гомосексуалом і живе з екстравагантною дівчиною на ім’я Клер. Боббі переїжджає до них у квартиру і між героями стрічки зав’язується щось на зразок любовного трикутника. Джонатан розуміє, що закоханий у свого друга дитинства, а Клер хоче дитину від Боббі. Правда, їх відносини ускладнюються через те, що Джонатан хворий на СНІД.

Головні ролі у стрічці виконують Колін Фаррелл, Робін Райт, Даллас Робертс і Сіссі Спейсек.

+