«Оскар»: Кращі екшени

Звичайна справа бачити в списках номінантів на «Оскар» драматичні фільми, костюмовані мелодрами, фестивальні хіти. А екшн-фільми з перегонами, перестрілками, військовими конфліктами або фантастичними світами найчастіше задовольняються технічними номінаціями на премію Американської кіноакадемії. Та якщо уважно придивитися до списку фільмів, висунутих на «Оскар» за останні 20 років, то можна побачити, що ніщо людське не є чужим і кіноакадемікам – драйв, адреналін і енергію в кіно вони теж дуже цінують. В добірку «Оскар»: Кращі екшени» увійшли тільки найкращі зразки цього жанру.

Логан (2017)

Режисер – Джеймс Менголд

Номінації (1): Кращий адаптований сценарій

Один із ключових персонажів кіновсесвіту «Людей Ікс» – Росомаха, він же Логан, постав у незвичному образі. Дія фільму розгортається в недалекому майбутньому. Втомлений від життя герой піклується про хворого професора Ксав’єр. Однак йому доведеться згадати своє бойове минуле після зустрічі з юним мутантом, якого переслідують темні сили. Це перший фільм-екранізація графічного роману про супергероїв, який став оскарівським номінантом в сценарній категорії.

Шалений Макс: Дорога гніву (2015)

Режисер – Джордж Міллер

Переможець (6): Кращі костюми; Кращий звук; Кращий монтаж; Кращий монтаж звуку; Кращий грим і зачіски; Краща робота художника-постановника

Номінації (4): Кращий фільм; Кращий режисер; Краща робота оператора; Кращі візуальні ефекти

Джордж Міллер, автор трьох постапокаліптичних фільмів про Шаленого Макса, виношував ідею зняти продовження більше двадцяти років. І ось нова реінкарнація пригод культового героя вихлюпнулася на кіноекрани божевільним драйвом, погонями і екшеном. Правда, майже весь фільм у героя, зіграного Томом Гарді, «вкрала» Шарліз Терон.

Залізна хватка (2010)

Режисери – Ітан і Джоел Коени

Номінації (10): Кращий фільм; Краща чоловіча роль (Джефф Бріджес); Краща жіноча роль другого плану (Хейлі Стайнфелд); Кращий режисер; Кращий адаптований сценарій; Краща робота оператора; Кращі декорації; Кращі костюми; Кращий звук; Кращий монтаж звуку

Чотирнадцятирічна Метті залишає свій будинок, щоби знайти і покарати вбивцю батька. Розпродавши залишки майна, вона наймає одноокого федерального маршала Рубена Когберна. Пізніше до них приєднується техаський рейнджер ЛаБіф. Одвічна суперечка – римейк (у 69-му році вийшов фільм, який приніс Джону Уейну «Оскар») або нова екранізація (роман Чарльза Портіса) – не минув стороною фільм братів Коен, які в обох випадках створили нове прочитання класичного вестерну.

Аватар (2009)

Режисер – Джеймс Кемерон

Переможець (3): Краща робота оператора; Кращі декорації; Кращі візуальні ефекти

Номінації (6): Кращий фільм; Кращий режисер; Кращий звук; Кращий монтаж; Кращий монтаж звуку; Краща музика до фільму

Скептики зламали списи, викриваючи у фільмі Кемерона про протистояння людей і жителів планети Пандора в дрібному плагіаті і ходульності сюжетних перипетій. Незважаючи на це фільм до сих пір тримає планку найкасовішого в історії. І не дарма: унікальний чарівний світ Пандори та істот, що її населяють, складні постановочні сцени з використанням передових кінотехнологій і сюжет, що легко чіпляє, – ось проста формула успіху, якою постановник завжди користувався і створював прекрасні фільми.

Повелитель бурі (2008)

Режисер – Кетрін Бігелоу

Переможець (6): Кращий фільм; Кращий режисер; Кращий сценарій; Кращий звук; Кращий монтаж; Кращий монтаж звуку

Номінації (3): Краща чоловіча роль (Джеремі Реннер); Краща робота оператора; Краща музика до фільму

У той же рік, коли, здавалося б, «Аватар» заволодів умами (і грошима) кіноглядачів усього світу, Кетрін Бігелоу (колишня дружина Кемерона) вийшла в дамки з міцною військовою драмою про будні американських саперів в Іраку. Пронизлива історія, сфокусована на психології військових, одержимих війною. Крім того картина наповнена надзвичайно напруженими сценами з розмінуванням бомб. Ця стрічка здобула перемогу на «Оскарі» в головних номінаціях. Окрім того багато глядачів назвали протистояння Бігелоу і Кемерона виходом Давида і Голіафа. Без цієї драми список «Оскар»: кращі екшени» був би не повним.

Виправдана жорстокість (2005)

Режисер – Девід Кроненберг

Номінації (2): Краща чоловіча роль другого плану (Вільям Херт); Кращий адаптований сценарій

Кримінальна драма Девіда Кроненберга за мотивами однойменного коміксу Джона Вагнера. Це історія простого американського сім’янина Тома Столла, який випадково стає героєм місцевого масштабу. Розголос цього факту тягне за собою і темне минуле, від якого герой хоче захистити себе і свою сім’ю. Для цього йому доводиться взяти в руки зброю. Через безглузді прокатні правила, пов’язані з присвоєнням рейтингу, для американського кінопрокату довелося заглушати деякі епізоди і робити їх менш кривавими. Зокрема, цензорів турбував виразний хрускіт зламаних носів і надмірність крові в сценах з перестрілками. Хоча, дивно очікувати чогось іншого від Кроненберга.

Трилогія: Володар перстнів (2001-2003)

Режисер – Пітер Джексон

Братство перстня / The Fellowship of the Ring:

Переможець (4): Краща робота оператора; Кращі візуальні ефекти; Кращий грим; Краща музика до фільму

Номінації (9): Кращий фільм; Краща чоловіча роль другого плану (Іен Маккеллен); Кращий режисер; Кращий адаптований сценарій; Кращі декорації; Кращі костюми; Кращий звук; Кращий монтаж; Найкраща пісня

Дві фортеці / The Two Towers:

Переможець (2): Кращий монтаж звуку; Кращі візуальні ефекти

Номінації (4): Кращий фільм; Кращі декорації; Кращий звук; кращий монтаж

Повернення Короля / The Return of the King:

Переможець (11): Кращий фільм; Кращий режисер; Кращий адаптований сценарій; Кращі декорації; Кращі костюми; Кращий звук; Кращий монтаж; Кращі візуальні ефекти; Кращий грим; Найкраща пісня; Краща оригінальна музика

Свого часу продюсери, до яких звертався новозеландець Пітер Джексон з ідеєю перенести світ Середзем’я на великий екран, крутили пальцем біля скроні. Тоді вони заявляли, що проект не окупиться. Тим більше, не були остаточно з’ясовані питання приналежності прав на книжкову трилогію Толкіна. Але наполегливість Джексона і розвиток комп’ютерних технологій переконали продюсерів виділити кошти. В результаті ми отримали еталонний фентезі-триптих, з детально розбудованим світом і улюбленими героями.

Чорний яструб (2001)

Режисер – Рідлі Скотт

Переможець (2): Кращий звук; кращий монтаж

Номінації (2): Кращий режисер; Краща робота оператора

Сомалі, 1993 рік. Американська оперативно-тактична група бере участь в операції по усуненню незаконних воєнізованих формувань. Результатом запеклого бою стає втрата 19 американських солдатів. Окрім того з битви не повернулася ціла низка вертольотів «чорні яструби» і більше тисячі повстанців. Класичний військовий екшен, заснований на реальних подіях. У ньому Рідлі Скотт прорисовував як панорамну екскурсію в пекло війни, так і знайшов місце гуманізму. Фільммейкеру вдалося розкрити кожного з солдат не тільки в якості гвинтика військової машини, але і як особистість.

Тигр, що крадеться, дракон, що затаївся (2000)

Режисер – Енг Лі

Переможець (4): Краща робота оператора; Кращі декорації; Краща музика до фільму; Кращий фільм іноземною мовою

Номінації (6): Кращий фільм; Кращий режисер; Кращий адаптований сценарій; Кращі костюми; Кращий монтаж; Найкраща пісня

Історія любові і ненависті, зради і вірності, доблесті і боягузтва. Енг Лі за свою кар’єру зміг зняти і екранізацію класичного британського роману Джейн Остін, і вестерн про любов двох ковбоїв, показати красу океану і тягу до виживання хлопчика і тигра, і вибудувати драму маленького містечка під час крижаного шторму. Та саме «тигр-дракон» виділяється в настільки титулованій фільмографії. Кінематографічна каліграфія цієї картини мало кого залишить байдужим. З його легкої руки пригодницький жанр китайського фентезі – уся став світовим трендом. Це абсолютно обов’язковий фільм у добірці «Оскар»: кращі екшени».

Врятувати рядового Райана (1998)

Режисер – Стівен Спілберг

Переможець (5): Кращий режисер; Краща робота оператора; Кращий звук; Кращий монтаж; Кращий монтаж звуку

Номінації (6): Кращий фільм; Краща чоловіча роль (Том Генкс); Кращий сценарій; Кращі декорації; Кращий грим; Краща музика до драматичного фільму

Чи можна пожертвувати невеликим загоном заради життя одного-єдиного бійця, щоби повернути його цілим і неушкодженим додому? Питання, поставлене сценаристом Робертом Родетом і втілений режисером Стівеном Спілбергом, в якості основного рефрену проходить червоною ниткою через увесь фільм. Глядач сам дасть на нього відповідь. Та перед цим пройде разом із героями через криваву м’ясорубку знаменитої висадки союзників у Нормандії і зруйновану війною сільську Францію.

+