Фестиваль LINOLEUM: 5 подій, які необхідно побачити

Подивитися на світ очима штучного інтелекту, пережити досвід мігранта та посперечатись про комікси: чим цікавим можна зайнятися онлайн на фестивалі LINOLEUM.

З 1 до 5 вересня у Києві увосьме пройде фестиваль LINOLEUM – найбільший показ авторської анімації в країні. Традиційно на фестивалі будуть представлені три конкурсні блоки – український, міжнародний та комерційної анімації, та велика кількість спеціальних програм на будь-який смак: від профеміністичної анімації до треш-підбірки #killmeplease.

Фестиваль також представляє освітню програму, заради якої організатори щорічно долають великий квест, аби зібрати кращих теоретиків та практиків візуальної культури по всьому світу та дислокувати їх протягом кількох вересневих днів у Києві. Освітня програма фестивалю завжди побудована так, аби інтелектуальні потреби всіх були задовільнені: як професійних аніматорів і фанів сучасного мистецтва, так і містян, що тільки починають цікавитися авторською анімацією.

З повною освітньою програмою фестивалю можна ознайомитися на сайті LINOLEUM, а ми представляємо 5 MUST VISIT подій, які, на думку організаторів, пропускати не можна. Події транслюватимуться онлайн на YouTube-каналі та на Facebook-сторінці фестивалю.

ARTIST TALK з Мітчем Макґлокліном

Унікальний захід, що буде цікавий широкому спектру відвідувачів – техногіки, шанувальники ART&Science, люди, що цікавляться можливостями AI (тут та далі – штучний інтелект) та питаннями етики, які він зачіпає, та водночас дизайнери, митці та аніматори, у пошуках альтернативних методів роботи з зображенням – all you need is Мітч Макґлоклін.

Цей учасник Санденсу, Ансі, та Загреба (найбільші кіноподії світу) створив документальний фільм «Вічно» з допомогою LiDAR – технології, яка використовується для безпілотних автомобілів. Фактично це «зір» для штучного інтелекту, який керує машиною. Тобто для створення фільму була використана AI-технологія, що раніше ніколи з кіно справи не мала (до речі, LiDAR додали в iPhone 12 Pro для покращення камери смартфону).

Хтось вважає, що це революційна для сучасного кінематографу подія. Хтось гадає, що це нецільове й невиправдано дороге використання технології, чиє призначення набагато складніше та вище за мету, яку ставив перед собою митець. В чому ми впевнені на всі 100 – фільм Макґлокліна дивує та ставить перед нами достатньо запитань, аби пошукати відповіді разом з автором.

Деконструкція VR фільму про міграційну кризу

Член журі міжнародного конкурсу – хорватський режисер Велько Поповіч, лауреат понад 70 міжнародних нагород, серед яких є премія головної анімаційної події світу – Ансі, а ще нагороди з Оттави, Загребу, Хіросіми й фестивалю LINOLEUM 2018 – разом із братом Міловойем створили експериментальний VR проєкт, що переносить глядача у свідомість головного героя-біженця, що вимушений постійно рятуватися, ховатися та тікати. Режисери співпрацювали з різними гуманітарними організаціями для збору історій біженців, аби проєкт мав серйозне документальне підґрунтя.

Круглий стіл: комікси про близьке

Сьогодні комікс із дитячої забави/напівмаргінальної мистецької форми, цікавої порівняно малому колу людей, став повноправним членом літературно-мистецької тусовки, читати й вивчати який більше не соромно.

Журналістка, співзасновниця Заборона Медіа Катерина Сергацкова, літературознавиця й письменниця Тетяна Калитенко та арткритик, редактор видавництва IST Publishing Борис Філоненко поспілкуються про комікс сьогоднішнього дня. Про близькі, проникливі, захопливі історії, що вплинули на їхню професійну практику та персональне переживання сучасності. А також про близькість коміксу й інших мистецтв — художніх практик, літератури, кіно й анімації. Комікс не стоїть осторонь наповнених потоків сучасної культури й ми спробуємо зануритись у цей плин.

CASE STUDY фільму Kill It and Leave This Town

Разом із копродюсером Якубом Карвовскі дізнаємося сумну історію героя, який щодня ховається в безпечній країні спогадів. У реальності відчаю та нестерпного болю, ця країна – найкраще місце на світі, бо час тут стоїть на місці та всі дорогі люди досі живі.

Фільм створювався протягом 10 років, Якуб радо поділиться з нами інсайтами, лайфхаками й досвідом створення та дистрибуції картини, а ще розкаже, як не зневіритися й не втратити мотивацію, працюючи над таким long-term проєктом.

ARTIST TALK з Томеком Попакулем

Польський режисер, аніматор та сценарист Томек Попакул, чия робота «Кислотний дощ» здобула 35 нагород та була відібрана на 90 фестивалів, зокрема потрапила у лонгліст кінопремії «Оскар», а коротка гібридна анімація «Місяць» була створена спеціальна для пандемічної антології «Вдома» телеканалу HBO, цьогоріч входить до складу журі міжнародного конкурсу LINOLEUM.

Про різницю між анімацією й ігровим кіно, про анімаційну освіту, анімадок та комерційну анімацію з ним поспілкується Микита Лиськов – справжній вундеркінд від української анімації, чиїми роботами захоплюються в Ансі, доки Микита шукає романтику в урбанізованому Дніпрі, а красу – у відсутності культури.

Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM пройде в Києві з 1 по 5 вересня у гібридному форматі: покази конкурсної та спеціальних програм пройдуть офлайн у київському кінотеатрі «Жовтень», освітня програма транслюватиметься онлайн на YouTube-каналі та на Facebook-сторінці фестивалю.

Тема LINOLEUM 2021 – «ПРИСУТНІСТЬ. БЛИЗЬКІСТЬ. ДОТИК», натхненна світовою пандемією. Одного дня ми прокинулись у світі, де звичний порядок речей розлетівся на друзки. Фізична присутність стає справжнім раритетом, любовна близькість — забороненою розвагою, а дотик — смертельною небезпекою. Кризова поведінка стала нашою новою нормальністю, а простір довкола — священно недоторканим. Ми відчайдушно вигадували нові форми взаємодії і практикували розрив зв’язків як громадську відповідальність. Ми навчились пізнавати світ на відстані витягнутої до екрана руки. Ми майже змирились з форматом онлайн. Проте тактильний голод не зник, він все ще потребує стосунку. Ми спробували укласти в логічні конструкції та слова раптове божевілля, в яке скотився світ навколо. Проте виявилось, що осмислення реальності неможливе без близького контакту, а культура — безживна, якщо не резонує з тілами. Ми раптом відчули власні тіла як частину фізичної космології. Виявилося, що цінність визначається осяжністю, а досвід буття можна сповна пережити завдяки дотику.

Фестиваль LINOLEUM 2021 проходитиме за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства України з питань кіно. 

+