Оскар мультфильмы
Труп невесты (2005)

Кращий анімаційний фільм – наймолодша категорія в 90-річній історії премії «Оскар». Короткометражні мультфільми нагороджуються американськими кіноакадеміками ще з 30-х років. А несправедливість з їх повнометражними побратимами усунули тільки в 2002-му.

За цей час статус номінанта отримали 69 мультфільмів, виконаних в абсолютно різних техніках і жанрах. Від класичної мальованої мультиплікації – до найскладніших віртуальних комп’ютерних напрацювань. Від дитячих розважальних історій – до серйозних філософських притч.

Ми вибрали для вас 10 неймовірних анімаційних стрічок, які хоч і не стали призерами «Оскара», проте точно заслужили увагу.

Тріо з Бельвіля (2003)

Мадам Суза – бабуся головного героя, хлопчика на ім’я Чемпіон – з дитинства підтримує онука в його захопленні велоспортом. Через роки під час всесвітньо відомої гонки Тур-де-Франс невідомі викрадають Чемпіона. А відважна бабуся і її вірний пес Брюно поспішають на допомогу.

Контроверсійна мальована анімація і практично повна відсутність діалогів від режисера мультфільму Сільвена Шоме можуть навіть викликати початкове відторгнення. Проте добрий початок, нехитрий детективний сюжет, контрастні фарби, включаючи імітацію старої плівки, тонкий гумор і антураж Франції 60-х незабаром все розставляють по місцях. Ну і як не підспівувати пісеньці у виконанні трьох бабусь. Адже вони грають джаз, використовуючи полку в холодильнику, газету і навіть пилосос.

 

Труп нареченої (2005)

Віктора і Вікторію, які ніколи не бачилися, збираються одружити батьки. Молоді люди не в захваті від цієї ідеї. Але, зустрівшись, розуміють, що створені одне для одного. На репетиції весілля Віктор від хвилювання збігає в ліс, де в жарт вимовляє шлюбну клятву і надягає обручку на випадковий сучок. Він виявляється пальцем трупа дівчини. Мертва наречена забирає героя в світ мертвих. Віктор хоче вибратися звідти, щоби повернутися до своєї справжньої коханої.

Сюжет, схожий на історію про мертву наречену з мульта Тіма Бертона, виникав у романтичній літературі неодноразово, починаючи з давньогрецької поезії і до класиків романтизму. Автори запевняють, що надихалися єврейськими казками XVII століття. У будь-якому випадку, ця вражаюча готична романтика посватала зоряний склад. В озвучці персонажів брали участь Джонні Депп, Хелена Бонем Картер, Крістофер Лі. Окрім того у фільмі використовувалися найпередовіші на той час технології в лялькової анімації. А самі «заручини» тривали довгих 10 років – саме стільки часу знадобилося, щоб задум знайшов «плоть» і дістався до великих екранів.

 

Будинок-монстр (2006)

Підлітки Діджей, Чедер і Дженні вважають, що спорожнілий і покинутий будинок, розташований на їхній вулиці, не просто стара руїна. Вони впевнені, що будинок живе власним життям. Звичайно, ніхто з дорослих не вірить дітям. І тоді вони вирішують самостійно протистояти дому-монстру.

Якщо дитячими фільмами-страшилками нікого давно не здивувати, то анімаційна кінострічка в цьому жанрі – на вагу золота. Саспенс тут постійно нагнітається. Конфлікти тут продумані до дрібниць. А дитяча безпосередність створює відповідну незабутню атмосферу. Ну, а для більшої правдоподібності аніматори використовували 3D технологію захоплення руху.

 

Персеполіс (2007)

Трагічні події в Ірані глядач бачить в цьому фільмі очима дівчинки-підлітка на ім’я Марж. Тут показані її спогади дитинства, періоди правління шаха, ісламська революція і війна з Іраком. А також навчання за кордоном, повернення та вимушена імміграція.

Чорно-біла екранізація автобіографічного коміксу Маржан Сатрапії отримала оскарівську номінацію і купу різних нагород. Разом із тим після виходу цієї стрічки відбулися протести низки іранських урядових організацій. Вони звинувачували творців в неправдоподібності і висміюванні національно-релігійних традицій і звичаїв.

 

Пірати! Банда невдах (2012)

Банда невдах флібустьєрів на чолі з піратом Капітаном відчайдушно намагається виграти конкурс «Пірат року». Є, однак, невелика проблема. Ватажок банди може похвалитися лише пишною бородою і великою невдачею. А його команда – це справжнє збіговисько живих карикатур. Хто б міг подумати, що саме ці вічні невдахи зможуть залишити в дурнях саму королеву Вікторію. А допоможе їм у цьому Чарльз Дарвін.

https://www.youtube.com/watch?v=8sM6Fx8IjAI

Творці анімаційних хітів про Уоллеса і Громіта, а також «Втечі з курника», на цей раз надихалися серією комедійних оповідань Гідеона Дефо. Якщо раніше аніматорам доводилося повністю робити «пластиліновий» фільм. То тепер на допомогу їм прийшла технологія, коли пластилінові ляльки відмінно поєдналися з CG-графікою і 3D-технологіями.

 

Ернест і Селестина: Пригоди мишки і ведмедя (2012)

Мишка Селестина живе в дитячому будинку і мріє стати художницею. Вона змушена здійснювати вилазки до зовнішнього світу, де живуть ведмеді, і викрадати зуби, що випали у їхніх дітей. Під час однієї з таких операцій її знаходить жебрак ведмідь Ернест. Спочатку він хоче її з’їсти, проте згодом зав’язує з нею дружбу.

https://www.youtube.com/watch?v=VEkll8mGXrA

Наймиліша мультяшна казка знята по серії дитячих книг бельгійської письменниці і художниці Габріель Венсан. Цей твір відрізняється не тільки ніжним акварельних малюнком, але і душевністю.

 

Вітер міцнішає (2013)

Хлопчик Дзіро одержимий літаками і хоче стати пілотом. Однак проблеми з зором ставлять хрест на його мрії. Проте небо все одно візьме своє. Він стане знаменитим інженером-проектувальником небесних кораблів. Нехай до цього йому доведеться пережити токійський землетрус, Другу світову війну і любов до вмираючої дівчині.

Вже тільки одне ім’я Хаяо Міядзакі в рядку «режисер» – знак найвищої якості. У фільмі є і неповторна анімація, і лірично-трагічна історія, і особливий колорит, і нюансований контраст між казкою і жорстокою повсякденністю.

 

Пісня моря (2014)

Дівчинка Сірша, що живе з батьком і братом на маяку, – остання з роду Селкі. Ці добрі істоти здатні перетворюватися як на людей, так і на тюленів. Одного разу бабуся, бажаючи онукам кращого життя, забирає дітей в місто. Після цього Селкі намагається повернутися до моря.

Душевність і хитросплетіння народних легенд у «Пісні моря» обрамляються своєрідністю анімації. Це справжня кіномагія, виражена в граничній простоті малюнка.

 

Життя кабачка (2016)

Кабачок – це прізвисько дев’ятирічного хлопчика, мати якого померла від пиятики, а сам він відправився до сирітського притулку. На новому місці Ікар, так звуть героя насправді, знайомиться з такими ж самотніми дітьми. У кожного з яких своя трагічна історія. І разом вони мріють про краще життя і нових батьків.

Незважаючи на неоднозначність порушених тут тем, режисер Клод Баррас налаштовує глядача на позитив. При цьому нітрохи не спекулюючи на почуттях. Драматизм у нього знаходиться по сусідству з оригінальними жартами. А незручні гостросоціальні теми – з важливими і сентиментальними ідеями любові і дружби.

 

Ван Гог. З любов’ю, Вінсент (2017)

Арман Рулен за дорученням свого батька-поштаря буде намагатися надіслати лист, який Ван Гог написав своєму братові, проте так і не встиг відправити. У пошуках адресата Арман намагається знайти відповіді на питання про загадкову смерть художника.

https://www.youtube.com/watch?v=fYehMM0jJCI

Один із рідкісних випадків, коли не так важливо, про що кіно знято (хоча, звісно ж, наративна лінія тут не відходить на другий план), а саме як це зроблено. 125 художників написали маслом 62 450 кадрів. Кожен із них став повноцінною картиною. При цьому полотна написали в тій же техніці, в якій працював сам Ван Гог. На наших очах полотна знаменитого нідерландського живописця розповідають не тільки його непросту долю, а й в буквальному сенсі оживають.