10 кращих фільмів про школу

Всі ми родом з дитинства, а дитячі спогади завжди пов’язані зі школою. Як забути довгі уроки, короткі перерви, сусіда по парті, першу бійку за дівчину, прикру двійку з математики? Цей етап як і раніше є в житті кожної дорослої людини.

Фільми про школу можуть викликати такі ж різноманітні відчуття, як і наші спогади. Якісь більше лякають, залишають наодинці з суворою реальністю. А інші занурють в ностальгію, окутують теплом і дарують посмішки.

Опудало (1984)

Художній фільм Ролана Бикова «Опудало» розповідає про шестикласницю, що зуміла вистояти в сутичці з підлістю і зрадою. А далеко не кожному в подібній ситуації вдається вистояти та перемогти. Картина знята в 1983 році за однойменною повістю Володимира Железнікова.

Шестикласниця Олена Бессольцева бере на себе провину хлопчика, який боягузливо підвів своїх однокласників. Заради нього вона приймає удар на себе. Однак замість того, щоб підтримати її, він стає на бік сили і приєднується до цькування, яку влаштували їй однокласники.

Зрада, бойкот, грубі знущання – все це незаслужено випало на долю тендітної і невинної дівчинки. Вона відчайдушно намагається самотужки протистояти озлобленому класу. У вигнанні Лена знаходить підтримку тільки у свого дідуся.

«Опудало» – фільм, який навряд чи хтось зможе назвати улюбленим або захотіти переглядати знову і знову. Однак подивитися його хоча б раз варто кожному.

Одна з найбільш революційних робіт епохи перелому – від “радянського” способу мислення до норми. Для радянських глядачів фільм став одкровенням, бо став одним з перших, в якому радянські школярі були показані антигероями. Він викликав широкий суспільний резонанс і великі дискусії в ЗМІ.

Клас (2008)

Французький художній фільм «Клас» 2008 року, поставлений режисером Лораном Канте за романом Франсуа Бегодо «Між стін».

Молодий викладач французької мови Франсуа Бежодо влаштовується викладачем старших класів в багатонаціональну школу на задвірках Парижа. Тут навчаються діти з неблагополучних сімей, іммігранти, і багато інших людей, яких відмовляється приймати «цивілізоване» суспільство.

Франсуа користувався повагою серед учнів за те, що не був занадто суворий, з ним завжди можна було поговорити на різні теми. Ще одна риса, за яку його поважали, це прямолінійність. Якщо йому щось не подобалося, він безпосередньо говорив про це, незалежно від того, з ким має справу.

Але сталося те, чого Франсуа просто не міг передбачити: учні почали сумніватися в правильності його методів викладання.

Гаррі Поттер (2001 – 2011)

Серія фантастичних фільмів про пригоди хлопчика-чарівника з блискавкою на лобі, знятих за книгами англійської письменниці і вже мільйонера Джоан Роулінг. Вони демонструють дорослішання маленького чарівника і його особисту життєву боротьбу.

Герой постає перед труднощами, зрадою, смертельними загрозами, незвичайними викликами, зустрічає справжніх друзів, закохується і пізнає нове. Всі життєві перипетії відбуваються у стінах чаклунської школи Хогвартс.

11-річний Гаррі Поттер несподівано для себе дізнається, що він син чарівників і відправляється в школу для таких, як він – Хогвартс. Там Гаррі встигає подружитися з Роном Візлі та Герміоною Грейнджер. Решта дивляться на нього з обережністю, оскільки він єдиний, хто вижив після зустрічі з могутнім чорним магом лордом Волан-де-Мортом. І зустріч та була далеко не останньою.

Товариство мертвих поетів (1989)

Художній фільм «Спілка мертвих поетів», знятий режисером Пітером Уіром в 1989 році. Оповідає історію вчителя англійської мови і літератури.

Він надихає своїх учнів міняти своє життя через пробудження в них інтересу до поезії та літератури. Дія фільму відбувається в кінці 1950-х у вигаданій академії міста Велтон в штаті Вермонт.

Містер Кітінг з першого ж навчального дня підкорив учнів своїми нетривіальними методами викладання та справжньою цікавістю до школярів. Завдяки йому хлопці відкрили в собі любов до поезії та життя. Вчитель зумів пояснити учням, що життя дуже швидкоплинне і його не варто витрачати на другорядне.

Колись Кітінг і сам навчався в цій академії. Разом зі своїми друзями він був учасником «Спілки мертвих поетів». Тепер його учні вирішують відновити цю своєрідну традицію.

Слон (2003)

Соціальна драма «Слон» від знаменитого арт-хаусного режисера Гаса Ван Сента. Картина розповідає про життя простої портлендської школи.

Сюжет цієї стрічки присвячений подіям, що сталися в 1999 році в школі
«Колумбайн» штату Колорадо. Тоді двом старшокласникам, які ретельно спланувати атаку, вдалося поранити десятки і вбити тринадцять людей.

Розповідь будується в циклічній манері, раз по раз повторюючи кілька одних і тих же подій, але з різних точок зору. «Слон» виконаний в мінімалістичному стилі: використовуються довгі плани, майже відсутній музичний супровід, дуже мало діалогів.

У школі починається звичайний день, нічого не передбачає будь-якої небезпеки. Джон спізнюється на перший урок, через свого п’яного батька, в результаті чого отримує догану від директора. Тим часом Еліас відточує свої навички фотографа на мешканцях шкільних коридорів, серед яких йому зустрічається і Джон.

Спортивний одяг Мішель викликає обурення у викладача, тому дівчинка школярка вирушає в бібліотеку, де зустрічається з озброєними Алексом і Еріком. Це останнє, що вона бачить у своєму житті.

Академія Рашмор (1998)

Комедія-драма «Академія Рашмор» про ексцентричного підлітка Макса Фішера, про його дружбу і закоханості, знята режисером Уесом Андерсоном.

У центрі уваги – підліток Макс Фішер, учень престижної приватної школи «Рашмор». Він бере активну участь у суспільному житті, бувши режисером і директором шкільного театру, президентом товариства бджолярів, засновником астрономічного товариства, капітаном фехтувальної команди, засновником картинг-клубу.

За задумом режисера фільму Уеса Андерсона, головний герой відрізняється від своїх однолітків своєю неординарністю і незвичністю суджень. Неймовірно складно встигати в навчанні і вести активне громадське життя. Для Макса на першому місці стоять захоплення. Природно, що на навчання залишається зовсім небагато часу і успішність Макса знижується.

Розуміючи, що його можуть відрахувати, Макс би радий всі зусилля спрямувати на навчання. Але тут випадок зіштовхує його з молодою розведеною вчителькою Розмарі, в яку він закохується. Боротьба за любов Розмарі ускладнюється тим, що є ще один претендент на її серце, з яким Макс Фішер приятелює – Херман Блюм.

Середня школа (1968)

Американський документальний фільм «Середня школа» 1968 року, знятий Фредеріком Вайзманом, який показує типовий день для групи студентів в Північно-східній Середній школі у Філадельфії, Пенсільванія.

Він став класикою відразу після виходу в прокат. Погляд на інститут школи в межах методу включеного спостереження для аудиторії 60-х одкровенням.

Клуб «Сніданок» (1985)

Американська підліткова комедія-драма «Клуб «Сніданок» 1985 року режисера і автора сценарію Джона Хьюза.

Картина оповідає про декілька годин життя п’ятьох школярів. Як покарання кожного за свій проступок, вони змушені провести вихідний день у стінах школи і написати твір на тему: «Ким ви себе уявляєте?». Бувши в різних соціальних шкільних групах, в звичайних обставинах вони не спілкуються.

Однак, у міру вимушеного спілкування, Ендрю, Брайан, Клер, Елісон і Джон починають пізнавати один одного з іншого боку. Поступово вони розуміють, що кожен з них є дуже різнобічною та цікавою особистістю.

«Клуб” Сніданок “» став подією, придбав культовий статус в середовищі підлітків, породивши численні наслідування. Картина багато в чому визначила розвиток жанру англомовного молодіжного кіно на десятиліття.

Мачо і ботан (2012, 2014)

Американський комедійний бойовик режисерів Філа Лорда, Кріса Міллера, що вийшов у 2012 році.

За сюжетом у школі Мортон Шмідт був ботаном, а Ґреґ Дженко — крутим хлопцем. Після закінчення школи обоє поступили до поліцейської академії і були напарниками у велопатрулі. Проте їх завербували у таємний відділ і посилають у школу, щоб розкрити систему наркоторгівлі.

У першій частині Шмідт і Дженко стали практично героями після успішного викриття угруповання наркодилерів в старшій школі. Щоб закріпити результат, керівництво відправляє головних героїв в коледж, де схема роботи для хлопців вже знайома. Про виконання цього завдання розповідається у продовженні «Мачо і ботан 2» 2014 року.

Кері (1976)

Американський фантастичний фільм жахів «Кері» 1976 року, знятий Брайаном Де Пальмою за однойменним романом Стівена Кінга. Це перша екранізація численних творів Кінга.

Тиха та непомітна Керрі Уайт не знаходить спокою ніде. В школі однолітки дошкуляють дівчину, яка не вміє дати відсіч. А вдома мати-пуританка ввесь час читає нотації і не дає змоги Кері розвиватись самостійно через надмір побожності і викривлену турботу.

Після чергового знущання одноліток над Керрі, вона отримує запрошення на випускний бал від Томмі Росса. Його подружка Сью Снелл розкаялася у скоєному і таким чином хотіла загладити провину.

Для свята Керрі змінилася, стала на один вечір товариською і розкутою. Вперше Уайт веселилася від душі. Тільки її радість були як клубок у горлі для зарозумілої Кріс Харгенсен. Та підбудувала жорстокий жарт над Керрі, попередньо підтасувавши голосування на звання королеви балу. В результаті на героїню вилили відро коров’ячої крові, а всі в залі заливалися від сміху.

Всередині у Керрі щось надломилося. Вона і раніше помічала за собою здатності до телекінезу, але тепер вони несподівано проявилися з неймовірною силою. Нікому не вдасться вибратися зі школи, де здійснитися велика помста.

+