Вітчизняна анімація подосі не виросла з коротких штанців. Хронометраж українських мультфільмів лише у поокремих випадках перевищує 15 хвилин. «Енеїда» (реж. Володимир Дахно) – перший анімаційний повний метр, який прийнято вважати українським, вийшов ще у 1991 році, в останні місяці існування СРСР. А друга мультиплікаційна повнометражка, яку тавровано українським прапорцем, – «Пригоди бравого вояка Швейка» (реж. Рінат Газіров) – знята переважно російськими кінематографістами. Однак найближчими роками ситуація обіцяє змінитися.
Зайве підтвердження того, що нашим мультиплікаторам стало затісно у короткометражному форматі – поява цілого ряду анімаційних серіалів, які почали активно зявлятися останніми роками.
Вже почалася робота над повнометражними анімаціями «Книга тіней» (реж. Анатолій Лавренішин), «210 добрих справ» (реж. Олександр Шмигун) і «Бабай» (реж. Марина Ведмідь).
Та найамбіційнішим проектом серед них стане «Микита Кожумяка та вогняна квітка». Левова частка стрічки вже готова. Ця картина не лише стане першою українською анімацією у 3D, але й закладе фундамент для цілого циклу фільмів про пригоди кмітливого хлопчика Микити – сина змієборця Кирила Кожум’яки.
На відміну від свого легендарного батька він не наділений богатирською силою. Однак доля змушує його пройти не менш складне випробування і відшукати чудотворну вогняну квітку, яка врятує світ. Аби дістатися до неї, хлопцеві разом зі своїми друзями доведеться пройти через безліч випробувань. Та судячи з того, що прем’єра картини переноситься вже протягом двох років – ще складніші випробування доводиться долати самим авторам фільму…