Рекордсмени кінопремій: підкорювачі Канн, Берліна та Венеції

Історія знає лише трьох режисерів, які зібрали найвищі нагороди одразу трьох престижних кінофестивалів Європи: Канн, Берліна та Венеції.

Першим, кому вдалося забити такий фестивальний хет-трик, став француз Анрі-Жорж Клузо. У 1953 році його картина «Плата за страх» здобула найвищі нагороди в Каннах та Берліні. Це єдиний в історії випадок, коли один фільм переміг одразу у двох найпрестижніших кінофорумах. Ну, а трохи раніше, 1949-го, його фільм «Манон» був визнаний найкращим у Венеції.

Настільки стрімко зібрати всі ці три авторитетні нагороди йому вдалося тому, що на той час – кінець 40-х, початок 50-х – всі ці кінофоруми ще не отримали умовного статусу «володар дум усіх кіноманів світу», в якому сьогодні вони безперечно утвердилися . Згодом ці кінофоруми стали конкурувати між собою. Тому випадок, коли один фільм підкорив одразу два настільки потужні кінофестивалі, сьогодні просто неможливий.

У 60-х роках Мікеланджело Антоніоні вдалося протягом лише семи років повторити рекорд Клузо. У ті роки італійське кіно було на підйомі і багато хто вважав його локомотивом світового кінопроцесу. Уособленням цієї тенденції почасти і стали перемоги Антоніоні.
1961 року він отримав «Золотого ведмедя» за «Ніч»
1964-го – «Золотого лева» за «Червону пустелю»
1967-го – «Золоту пальмову гілку» за «Фотозбільшення»
Ікона американського кінематографа Роберт Олтмен збирав усі ці три нагороди протягом довгих 23 років.
1970-го він отримав «Золоту гілку» за «Військово-польовий госпіталь М.Е.Ш.»
1976-го – «Золотого ведмедя» за «Баффало Білла та індіанців»
1993-го – «Золотого лева» за «Короткий монтаж»
Троє вищезгаданих режисерів здобули нагороди саме за фільми. Однак на цих кінофестивалях вручають і почесні нагороди, які даються не за конкретний фільм, а за «внесок у кінематограф» та «творчі досягнення». Якщо брати до уваги і такі призи, то список режисерів, які мають у своїй колекції всі три головні нагороди трьох найавторитетніших кінофестивалів Європи, розтягується до дванадцяти.

 

Інгмар Бергман переміг зі стрічкою «Сунична галявина» на Берліналі в 1958 році. 1971 року він отримав «Золотого лева» за внесок у кінематограф, а 1997-го був нагороджений супер-версією «Золотої пальмової гілки» на ювілейному 50-му Канському кінофестивалі.

Роман Поланскі 1966-го року отримав «Золотого ведмедя» за картину «Тупик». 1993-го обзавівся «Золотим левом» за внесок у кіномистецтво, а 2002-го переміг у Каннах зі своїм «Піаністом».

Біллі Уайлдера нагородили головним призом Каннського кінофестивалю у 1946 році за фільм «Втрачений вікенд». Ну, а Золотого лева та ведмедя він отримав за особисті творчі здобутки відповідно у 1972 та 1993-му роках.

Паоло і Вітторіо Тавіані отримували головні нагороди Канн («Батько-господар», 1977) та Берлінале («Цезар має померти», 2012). А «Золотий лев» їм дістався 1986 року «за високі здобутки у кінематографі».

Франческо Розі був нагороджений найвищою нагородою Венеціанського кінофестивалю у 1963 році за фільм «Руки над містом». 1972-го він отримав «Золоту пальму» за «Дело Маттеї». А ось підкорити своїми фільмами Берлінале йому так і не вдалося. “Золотого ведмедя” він отримав у 2008 році “за внесок у кінематограф”.

Анджей Вайда почав збирати цей комплект нагород у 1981-му році, коли йому було присуджено «Золоту пальму» за «Людину із заліза». Ну, а «ведмедя» та «лева» він отримав за внесок у кіномистецтво у 1998-му та 2006-му роках відповідно.

У 2015 році до цього списку режисерів поповнив Вім Вендерс, якого відзначили «Золотим ведмедем» за персональні творчі досягнення в кіно. А головні призи Канн та Венеції він отримав саме за фільми. У 1982 його «Стан речей» відзначили «Золотим левом», а в 1984 його «Париж, Техас» визнали найкращим на Лазурному березі.

Жан-Люк Годар удостоївся спеціальної «Золотої пальмової гілки» лише у 2018 році за свою картину «Книга образів». То була спеціальна нагорода. 1965 року він удостоївся «Золотого ведмедя» Берлінале за картину «Алфавіль». Також у режисера є два «Золоті леви» Венеції, вручені за фільм «Ім’я Кармен» (1983) та за внесок у кіномистецтво (1982).

ЧИТАТИ ЩЕ

Тімоті Шаламе: найкращі 10 фільмів актора

Тімоті Шаламе – один із найяскравіших акторів свого покоління, чиї ролі вражають глибиною та емоційністю. Від масштабних фантастичних епопей до тонких драм та комедій –...

Зендея: 7 яскравих фільмів актриси

Зендея вже давно довела, що вона не лише яскрава зірка Голлівуду, а й багатогранна актриса, здатна блищати у різних жанрах. Від драматичних серіалів до масштабних...

Кращі романтичні фільми для підлітків

Романтичні фільми про підліткове життя користуються популярністю протягом усієї історії кіно. Даний жанр залишається затребуваним незважаючи на дату виходу конкретної кінострічки, а тому можна сміливо...

Едріан Броуді: 10 кращих фільмів актора

14 квітня свій 46 день народження відзначає американський актор і продюсер - Едріан Броуді. Він знявся в більш ніж 40 кінофільмах і є лауреатом премій...