«Оскар-2019»: 10 документальних фільмів з лонг-листа

У листопаді Американська Кіноакадемія оголосила список з 166 документальних фільмів, які будуть боротися за премію «Оскар». Серед претендентів є також україно-американський документальний фільм режисерів Олеся Саніна та Марка Харріса «Переломний момент: Війна за демократію в Україні». В середині грудня спеціальний комітет Академії звузить коло претендентів і вибере 15 гідних документальних робіт, з яких п’ять згодом стануть номінантами. Але кого б не обрало шановане оскарівське журі, ми відібрали 10 робіт, які точно варті уваги.

Будеш моїм сусідом? / Will not You Be My Neighbor?

Режисер: Морган Невілл

Мільйони американських дітей виросли на телепередачі «Наш сусід Містер Роджерс», яку вів Фред Роджерс. Фільм лауреата премії «Оскар» Моргана Невілла («За два кроки від слави») – це спогади-інтерв’ю родичів Роджерса, архівні матеріали та історія про най біль ш добру людину Америки. Адже саме Фред в жартівливій формі піднімав складні питання, які зазвичай дорослі замовчували або не знали як пояснити їх дітям. Наприклад, що таке війна, розлучення тощо.

РБГ / RBG

Режисери: Джулі Коен, Бетсі Уест

РБГ – ініціали однієї з найвпливовіших жінок Америки, другої жінки-судді Верховного суду в історії США, Рут Бейдер Гінзбург. Документалісти беруть низку інтерв’ю у судді Гінзбург і досліджують феномен її популярності в сучасній культурі. Також фільм показує її, як дружину, матір і просто жінку.

Маккуїн / McQueen

Режисери: Аян Бонхот, Пітер Еттедгі

Зірка британського дизайнера Лі Олександра Маккуїна яскраво засяяла на в середині 90-х і трагічно обірвалася в 2010-му, коли його знайшли повішеним у власній квартирі. Якщо ви бачили кліп Леді Гаги Bad Romance, то ті самі химерні вбрання, мейк-ап і ботфорти – саме його робота. У фільмі є не тільки архівні плівки показів, сімейних записів та інтерв’ю, але і приголомшливе візуальне обрамлення, поділене на частини. А супроводжується фільм чудовим музичним рядом Майкла Наймана («Піаніно»).

Три однакових незнайомця / Three Identical Strangers

Режисер: Тім Уордл

Завдяки неймовірному збігу три незнайомих людини дізналися, що вони, виявляється, народилися трійнятами. Але при народженні їх розділили і віддали в різні прийомні сім’ї. Їх історія моментально стала сенсацією і перетворила хлопців на зірок. Однак разом зі славою розкрилася і жахлива правда про психологічний експеримент щодо поділу сімей.

Вільний підйом поодинці / Free Solo

Режисери: Джиммі Чин, Елізабет Чай Васарелі

Фільм показує унікальну історію життя американця Алекса Хоннольда. Саме він першим в історії скелелазіння зробив швидкісне сходження на вершину гори Ель Капітан без страховки і мотузки.

Фаренгейт 11/9 / Fahrenheit 11/9

Режисер: Майкл Мур

Режисер картини Майкл Мур – відомий документаліст, який працює в жанрі гострої соціальної і політичної сатири, а також лауреат різноманітних премій – від «Оскара» до Золотої пальмової гілки Канського кінофестивалю. Якщо його фільм «Фаренгейт 9/11» давав їдку характеристику президентства Джорджа Буша мол., то в продовженні документаліст катком проходиться вже по Дональду Трампу.

Вітні / Whitney

Режисер: Кевін Макдональд

Історія Вітні Х’юстон це не тільки пісні, що підкорювати хіт-паради, чарівний голос і історія успіху, але і одна з найтрагічніших доль в американському шоу-бізнесі. Наркозалежність, болісний шлюб зі співаком Боббі Брауном, який страждав алкогольною і наркотичною аддикцією і не раз бив дружину, а також насильство в дитячому віці.

Скорочуючи розрив / Minding the Gap

Режисер: Бінг Лью

Документальний фільм про взаємини трьох друзів-скейтбордистів з околиць іржавого пояса. Так називається частина Середнього Заходу і східного узбережжя США, в якому з початку промислової революції і до 1970-х років були зосереджені сталеливарне виробництво та інші галузі важкої промисловості. Бінг Лью з дитинства любив знімати короткі ролики про витівки своїх товаришів. З цієї ідеї згодом виріс цілий фільм.

Прогульники / Shirkers

Режисер: Сенді Тан

У 1992 році Сенді Тан разом із подругами Жасмін і Софі, навчаючись в кіношколі, знімали фільм під керівництвом свого наставника Джорджа Кардона. Але з невідомих причин Кардон зник разом з усіма матеріалами. Через 20 років Сенді отримує лист від вдови Джорджа, яка повідомляє, що у неї залишилися плівки недоснятого фільму, але без звукових доріжок. Сенді вирішує довести справу до кінця.

Злочин + покарання / Crime + Punishment

Режисер: Стівен Т. Маінг

Документальна хроніка про те, як група нью-йоркських офіцерів ризикує всім, щоби викрити незаконну діяльність і корупцію в поліцейських управліннях. Події охоплюють період між 2014-2017 роками. Через картину проходять такі резонансні події, як смерть Еріка Гарнера і заворушення в Фергюсона.

+