Єва Нейман є найпродуктивнішою жінкою-режисером України. Остання на сьогодні її картина «Пісня пісень» брала участь в основному конкурсі кінофестивалю в Карлових Варах, а також отримала відразу два «Золотих Дюка» Одеського кінофоруму.
Перераховуючи власну десятку фільмів, які займають особливе місце в житті і творчості, Єва Нейман вирішила не коментувати кожну стрічку. Тож замість цього наводимо синопсиси названих нею картин.
«Вогні великого міста» (1931) Чарлі Чаплін
Маленький Бродяга зустрічає красиву сліпу дівчину, що торгує квітами на вулиці. Вона помилково приймає його за багатого герцога. Дізнавшись про те, що операція може повернути їй зір, маленький Бродяга пускається на пошуки грошей.
https://www.youtube.com/watch?v=GEv2GHvUQZM
«Мартинко» (1987) Едуард Назаров
Мультфільм створений за казковим твором Бориса Шергіна. Хлопець Мартинко служив солдатом. Одного разу, стоячи на варті, він побачив, як хлопчаки грають у футбол. За те, що він приєднався до них – він потрапляє на гауптвахту. Незабаром у нього в руках опиняються чарівні карти, які допомагають суттєво просунутися в суспільстві. А потім і чарівні яблука, які також діють на нього дивним чином.
«Одна» (2001) Аудрюс Стоніс
Короткометражний документальний фільм про невимірну самотність дитини. Тільки самота і нічого більше. Історія була знята без будь-яких маніпуляцій. Поїздка до в’язниці, зустріч, шлях додому – ось і все. Фільм, що приводить до етичної проблеми: наскільки глибоко ми можемо втручатися в людський біль.
«Трон у крові» (1957) Акіра Kуросава
Дія картини розгортається у Японії під час безперервної громадянської війни в період Сенгоку, що тривав із середини XV століття до початку XVII. Честолюбний воїн і самурай Васідзе Такетокі, спонукуваний своєю дружиною, йде на все, щоби збулося пророцтво відьми про те, що він займе місце свого сюзерена і почне правити. Як і в англійського класика, герої картини в фіналі отримують відплату за свої діяння. Дружина Васідзе Такетокі божеволіє, а самого його вбивають його ж воїни.
«Токійська повість» (1953) Ясудзіро Одзу
Літня подружня пара їде зі своєю молодшою дочкою в Токіо відвідати своїх дітей: сина, який став доктором, і дочку, яка відкрила салон краси. Діти дуже зайняті, щоби займатися з батьками, і відсилають їх на курорт. Після безсонної ночі на галасливому курорті батьки повертаються в Токіо. Перед тим як поїхати, мати проводить ніч з удовою іншого сина, а батько зустрічається зі своїми старими дружками-п’яничками.
Тільки вдова сина надає літнім головним героям гідний прийом, якого вони так потребують. А у власних дітей скоро з’явиться причина пошкодувати про своє нехтування батьками.
«Ти, що живеш» (2007) Рой Андерсон
Фільм про людину, його велич і його злидні. Його радості й печалі. Його впевненість у собі і страх. Про людину, над якою нам хочеться сміятися і водночас плакати. Це просто трагічна комедія або комічна трагедія про нас.
Квайдан (1964) Масакі Кобаясі
Цей чаруючий містично-філософський фільм складається з чотирьох новел: «Чорне волосся», «Снігова жінка», «Сказання про Хойчі безвухого», «В чашці чаю». У картині робиться великий акцент на образотворчих зображеннях. Критики відзначають, що в ній із найтоншим смаком подаються такі вічні теми, як життя і смерть, любов і зрада, вчинки і розплата.
https://www.youtube.com/watch?v=ZQy_KW1wHAM
«День гніву» (1943) Карл Теодор Дрейер
1623 рік. У маленькій данській громаді показові процеси над відьмами поставлені на потік. Жінок, яких звинуватили в чаклунстві, спалюють на вогнищі; процесами керує преподобний Абсолон Педерссен. Сувора воля пастора лише одного разу дала збій – коли він пощадив і врятував від вогню мати своєї другої дружини, молодої Анни Педерстоттер. Тепер же пастора шантажує засуджена до смерті Марта Херлофа – якщо він не врятує її, вона загрожує видати таємницю Абсолона. А дружина пастора закохана в його сина Мартіна, і наближається час, коли тиха, непримітна Анна підніме бунт проти чоловіка і безжальної свекрухи.
«Життя Богеми» (1992) Акі Каурісмякі
Франція 1960-1970-х років. Троє чоловіків, представників творчої богеми Парижа, які вважають себе невизнаними геніями, ведуть життя на межі бідності. Родольфо – художник, який прибув нелегально з Албанії, Марсель – письменник, француз, Шонар – композитор, ірландець. Рідкісні випадки, коли їм удається трохи розбагатіти, завершуються щедрими, але недовгими товариськими розгулами. Повсякденність і щоденний пошук коштів для існування скрашують творчість. Однак досить скоро подруга Марселя Мюзетта вибирає шлюб за розрахунком і забезпечене існування в провінції, а кохана Родольфо Мімі вмирає у нього на руках від туберкульозу.
«Довгі проводи» (1971) Кіра Муратова
Тривалий час мати була зайнята лише своїм сином Сашком. З появою вільного часу в міру дорослішання сина, до неї став залицятися Микола Сергійович. Влітку син поїхав у гості до батька. Після повернення він став змінюватися. Мати розуміє, що син хоче виїхати, але їй не вистачає мудрості для правильної поведінки в ситуації, що склалася.