10 фільмів, що вплинули на життя і творчість Остапа Костюка

29 вересня у прокат вийшла одна з найтитулованіших українських документальних стрічок останніх років «Жива ватра». Напередодні прем’єри ми зв’язалися з її режисером Остапом Костюком, аби дізнатися, на яких фільмах формувався його світогляд і смак. «Стрічок, що вплинули на мене – просто безліч. Тому в цій десятці я називатиму тільки свої найсильніші враження останнього часу, а також ті картини, що стали для мене свого роду поворотними», – відзначив він.

 

«Дядечко Бунмі, що пам’ятає свої попередні життя» (2010) Апітчатпон Вірасетакул

Для мене ця стрічка стала справжнім відкриттям. Протягом останнього десятиліття було відчуття, що в кінематографі почався якийсь застій. Немов усі минулі прийоми і винаходи вже вичерпали себе, а нові ще не встигли з’явитися. А цей режисер продемонстрував щось дійсно нове. Взагалі треба більше говорити про східний кінематограф. Він дуже і дуже потужний.

 

«Нерозпізнаний полудневий об’єкт» (2000) Апітчатпон Вірасетакул

Фільм доводить, що треба завжди мати сміливість експериментувати й шукати себе у нових формах, жанрах, стилях. Вражає те, як Вірасетакул працює зі сценарієм. Історія у його фільмі мандрує між героями. Немов це сам сюжет шукає свого героя, а не навпаки – як у класичній драматургії, коли герой бере участь у певному сюжеті. У роботах Апічатпона присутня певна східна містичність і загадковість. Він дає віру в те, що у кіно можливе чудо.

 

«Жінка у пісках» (1963) Хіросі Тесігахара

Люблю філософію в кіно. І ця стрічка тримає своїм якимсь унікальним стилем узагальнення філософських тем. Дуже метафоричний фільм.

 

«Бєлови» (1992) Віктор Косаковський

Дуже особистісна і людська документальна стрічка. У кінематографі я ціню, перш за все, не сюжет, а атмосферність і відчуття певного самобутнього світу. Тут цікаво, наскільки глибоко режисер заходить на територію героя.

 

«Сунична галявина» (1957) Інгмар Бергман

Коли я знімав «Живу ватру», то зустрів старого чоловіка, який нагадав мені головного героя цієї стрічки. В результаті він став одним із ключових персонажів мого фільму.

 

«Корпорація «Святі мотори» (2012) Лео Каракс

Надзвичайно вражає вільнодумність та безмежність цієї стрічки. Мені взагалі здалося, що головним героєм цієї картини і є кінематограф, як такий.

 

«Коханці з Нового мосту» (1991) Лео Каракс

Обожнюю Дені Лавана, який зіграв головну роль у багатьох стрічках Каракса. Цю картину я уперше переглянув у кіноклубі Могилянки. Як і всі вищезгадані – цей фільм є для мене певним орієнтиром. Каракс дуже спокійно до себе ставиться – ніколи не позиціонує себе, як якийсь кінокласик…

 

«Дзеркало» (1974) Андрій Тарковський

Це є показним прикладом авторського кінематографу, в якому дуже добре пояснюється текучість часу на екрані. У студентські часи я безперервно дивився усього Тарковського. Тоді я працював актором у театрі. Кожна його картина для мене була справжнім відкриттям і дуже глибоким переживанням.

 

«Червона земля» (2001) Сергій Буковський

Я подивився цю потрясну стрічку на кінофестивалі у Вроцлаві. Несподіванкою стала сама тема аргентинців українського походження, якій присвячена ця картина. Після її перегляду я почав слідкувати за творчістю Буковського і шукав його фільми. Прикро, що у нас мало знають його роботи.

 

«Чотири рази» (2010) Мікеланджело Фраммартіно

Про цю картину мені розповіли, коли я займався монтажем «Живої ватри». Згадка про неї виникла просто асоціативно – адже в ній також розповідається про вівчаря. Це ігрова стрічка, що знята в документальному стилі. А я робив у своєму фільмі зворотній ефект: знімав документальну роботу, у якій протягував якусь художність. «Чотири рази» – дуже метафоричне, експериментальне і разом із тим дуже цілісне кіно.

ЧИТАТИ ЩЕ

Найкращі мультики 2024 року: список анімації для всієї родини

2024 готує безліч сюрпризів для любителів анімації. Цього року ми побачимо повернення культових франшиз, довгоочікувані продовження улюблених історій та нові захоплюючі проекти. Від комедій до...

10 кращих міні-серіалів на один вечір

Головна проблема серіалів - якщо це любов з першого погляду, то це надовго. Яке щастя, що не всі вони розраховані на 100500 сезонів, і перегляд багатьох...

ЗСЖ: мотиваційні фільми про здоровий спосіб життя

Періодично ми замислюємося над зміною свого життя на краще. Ми купуємо абонементи в зал, забиваємо холодильник лише здоровою їжею і починаємо ходити з роботи пішки....

Куди піти у Львові: 15 класних місць

Львів – місто по-справжньому дивне, цікавих місць у ньому не перерахувати, і серед них можна відібрати найкращі об'єкти, відвідати які обов'язково рекомендують екскурсоводи зі стажем. Площа...