Літаки F-16: Цікаві факти

З 2022 року Україна очікує на постачання літаків F-16, які обіцяють докорінно змінити хід військових дій. Вони вважаються одними з найефективніших винищувачів. Ми зібрали найважливіші факти про цей вид літаків.

F-16 розроблений американською компанією General Dynamics для повітряних сил США у 1975 році.

Головна перевага цього літака полягає в тому, що він є багатоцільовим. F-16 може виконувати функцію як штурмовика, так і винищувача, а також бомбардувальника. Крім того він здатний працювати в наступальній та оборонній ролі, збивати ракети, авіацію супротивника та безпілотники.

Україні виділять за різними даними від 60 до 80 F-16. Влітку 2024 року наша країна отримає лише 10% від загальної кількості обіцяних літаків. За словами президента України Володимира Зеленського, для панування у нашому небі нам потрібно 120-130 таких літаків.

Загальна кількість таких літаків у всьому світі, за даними порталу Flight Global, становить 2810. Усього ж з 1974 року, коли з’явився перший такий винищувач, було випущено 4,6 тис. F-16.

Влітку 2024 року програму навчання керуванням літаками F-16 завершать 12 українських пілотів. Протягом 10 місяців вони проходили навчання у Європі та США.

F-16

Залежно від версії та комплектації F-16, його вартість коливається в діапазоні 35-55 млн. доларів.

Цей літак знаходиться на озброєнні у 24 країн: США (899 одиниць станом на 2022 рік), Туреччина (260), Єгипет (207), Ізраїль (196), Південна Корея (162).

F-16 застосовували під час бойових дій США та НАТО на Балканах, в Афганістані, Іраку. А Ізраїль використовував цей літак у Ліванській війні, Другій інтифаді та в Сирії.

Цей літак прозвали Fighting Falcon (англ. «Бойовий сокіл») на честь емблеми Військово-повітряної академії США. Втім, пілоти F-16 дали інше неофіційне ім’я цьому літаку – Viper (англ. «Гадюка») — через деяку зовнішню схожість F-16 зі змією.

F-16 має один двигун, розташований у хвостовій частині фюзеляжу. Плавне сполучення крила та фюзеляжу повітряного судна дозволяє забезпечити додаткову підйомну силу на великих кутах атаки.

У конструкції використані переважно алюмінієві сплави. Для забезпечення простоти експлуатації літак має 228 люків та знімних панелей.

Кабіна обладнана регенеративною системою кондиціювання та наддуву. Катапультне крісло забезпечує залишення літака на стоянці та у польоті при швидкості 1100 км/год на висотах до 15 тис. м.

Система управління літаком – електронно-дистанційна із чотириразовим резервуванням.

  • Розмах крила – 9,45 м
  • Довжина літака – 15,03 м
  • Висота літака – 5,09 м
  • Площа крила – 27,87 кв.
  • Посадкова швидкість – 226 км/год
  • Максимальна швидкість – 2410 км/год на висоті 12200 м
  • Практична дальність – 1315 км, перегінна дальність – 3890 км.
  • Максимальне навантаження – 9g

“Начинка” F-16 – одна з найдосконаліших у світі серед винищувачів 4-го покоління.

На борту літака встановлюється шестиствольна авіаційна гармата General Electric М61-А-1 (6 тис. пострілів за хвилину, 511 патронів).

У F-16 відсутні проблеми з бойовим арсеналом, він може нести 7,7 тонни різного озброєння на 11 підвісах (дві протиповітряні ракети на кінцівках крила, шість пілонів під півкрилами і три під фюзеляжем).

Основний запас палива, достатній для польоту понад 3700 км, розміщується у крилах та двох фюзеляжних паливних баках. Також F-16 має можливість розмістити додатковий запас палива в підвісних баках або здійснювати дозаправку в польоті.

Літак має багатофункціональний бортовий радар AN/APG-83 з дальністю виявлення цілей до 370 км, а також можливість відстежувати 20 повітряних чи наземних цілей одночасно.

ЧИТАТИ ЩЕ

Найкращі фільми про баскетбол

Баскетбол вже давно перестав бути тільки спортивною грою. Ця гра мотивує ставати не тільки вищими і сильнішими, але й підштовхує повністю змінити своє життя, знайти...

Найкращі фільми про Олімпіаду

Спорт тисячоліттями надихає людство на високі здобутки. Він підштовхує людей знаходити у собі нові сили та долати себе. Здійсненням цього стала Олімпіада, якій присвячено багато...

Що взяти в армію: список необхідних речей

В армії використовуюсь два рюкзаки. Один маленький – для щоденних задач. А другий – великий, в який влазять всі ваші речі під час переїзду. Переїзди...

Найкращі фільми про футбол

Ніщо не зрівняється з живими емоціями під час перегляду футбольного матчу. Але нерідко трапляється, що фільм про футбол – набагато цікавіший за саму гру. Саме...