Режисер Міхал Блашко: Фільм «Жертва» допоможе побороти нетерпимість у суспільстві

Словацький режисер Міхал Блашко працює над фільмом «Жертва». Фільм знімається в копродукції Словаччини, Чеської республіки, Німеччини й України. Стрічка розповідає про 40-річну українку Ірину. Ця мати-одиначка живе в маленькому чеському містечку. Одного разу вночі її син-підліток розповідає Ірині, що його побили троє молодих ромів. Після цього жінка вимагає справедливості. І суспільство, в якому вона живе, вимагає справедливості. Але раптом мати дізнається несподівані подробиці в історії сина, які докорінно змінюють ставлення до проблеми.

В ексклюзивному інтерв’ю CutInsight Міхал Блашко розповів про створення фільму «Жертва» і пояснив, чому в сучасному суспільстві стільки нетерпимості.

Сценарій вашого фільму заснований на реальній історії?

Так. Ця історія відбулася майже сім років тому в маленькому містечку неподалік від словацького кордону. Тоді я був студентом. Навчався на сценарному факультеті. Навчання проходило в невеликому містечку, де і розгорталася ця історія. Я спостерігав за тим, як серед місцевих жителів розходилася брехня про побитого хлопчика і як у зв’язку з цим змінювалося суспільство.

Люди стали більш агресивними і відкрито расистськими, стало з’являтися багато нападів на циган. При цьому багато жителів містечка виправдовували таку жорстокість по відношенню до циган. А коли спливла правда, то я почав переглядати всі відео з матір’ю хлопця. Тоді мене турбувало одне питання: чи знає вона правду?

Основні проблеми, показані в сценарії вашого фільму – це расизм, наслідки брехливої ​​інформації (фейки) і заперечення прав іммігрантів. Як кіно може допомогти в боротьбі з цими проблемами?

Таке кіно може змусити людей ставити питання і провокувати обговорення. Нинішня політична ситуація в усьому світі показує, що подібні проблеми актуальніше, ніж будь-коли. Люди забувають помилки минулого. Але це неприпустимо! Наш фільм показує, як легко повірити в щось, що накипіло всередині вас. І це велике попередження, враховуючи статус реальної події.

Як ви гадаєте, чому ультраправі і націоналістичні рухи стали такими популярними в Європі останніми роками?

Вони стають популярнішими за рахунок розчарування людей в інших політичних силах. При цьому вони дуже просто і агресивно відповідають на питання, які турбують людей. Вони ніколи не знайдуть рішення для чого-небудь, що не є популістським. Вони просто бояться заходити на такі території. Націоналістичні рухи також дуже добре знають, як використовувати страх і як перетворити його в сильну зброя проти більш ліберальних партій.

Наприклад, подивіться на всі країни Вишеградської групи (Чеська республіка, Словаччина, Польща та Угорщина). У кожній з них є дуже сильні націоналістичні партії, які завдають шкоди своїм країнам. Але з іншого боку вони дотримуються формули, що розповідає людям, як важливо утримувати націоналістичний курс. За останні кілька років люди зрозуміли, що містифікації і фальшиві новини можуть допомогти поширити цей страх, тому вони намагаються використовувати його максимально ефективно.

Фільм
Фільм “Жертва”

Де і коли будуть проходити зйомки «Жертви»?

Для мене не принципово знімати цей фільм у якомусь конкретному містечку. Адже ця історія може розгортатися де завгодно. Наприклад, коли відбувалася ця реальна ситуація, то перші марші і демонстрації мали місце в різних містах. Таким чином, історія пов’язана не з конкретним містом або навіть державою, а з людьми.

Як ви обрали актрису на головну роль?

Спочатку ми побачили Віту Смачелюк на відео-презентації, яку показала наша українська кастинг-директор Алла Самійленко. Вона була ближче до нашої Ірини, ніж усі інші артисти з кастингу. Після цього ми зустрілися з Вітою в Празі, де докладно обговорили її персонажа, еволюцію історії і все, що за нею стоїть. Віта дуже наполеглива, і вона в значній мірі розуміла всі аспекти характеру Ірини. Для неї дуже важливо знайти мотивацію всього, що робить її персонаж.

Які фільми-референси у «Жертви»?

Насправді, я і оператор Адам Мач не хотіли б дотримуватися якогось одного конкретного візуального стилю або певної концепції фільму. «Жертва» – це історія Ірини. Глядач все бачить її очима. Це концепція, яка використовується, наприклад, братами Дарденн. Але ми б хотіли більш естетично і винахідливо обіграти цей прийом.

Ваш фільм зніматиметься в копродукції Чехії, Словаччини, Німеччини та України. Як будуть розділені творчі сили картини?

Перш за все, це означає, що історія, розказана у фільмі, універсальна і знаходить відгук у різних країнах. Виконавці двох головних ролей і звукорежисер – українці. Оператор і художник – із Чехії. У Німеччині буде проходити постпродакшн. А Словаччину в цій творчій команді представляють сценарист і режисер. Наша команда досить молода, але дуже досвідчена. Ми добре знаємо один одного і знаємо, чого очікувати один від одного.

ЧИТАТИ ЩЕ

Сідні Суїні відклала весілля з Джонатаном Давіно: кар’єра, чутки та реальні причини

Весілля Сідні Суїні та Джонатана Давіно відкладено — що відомо? Зірка серіалу Ейфорія Сідні Суїні офіційно відклала весілля зі своїм нареченим Джонатаном Давіно. Як стало відомо,...

Чому музика завжди матиме значення: її вічна роль у культурі та ідентичності

Музика — це не просто мистецтво чи розвага, це частина самого людського буття. Вона супроводжує людство з найдавніших часів, змінюючи форми, але залишаючись незмінно важливою....

Греннелл заявив, що ядерні боєприпаси України належали Росії

Річард Греннелл - колишній посланець Дональда Трампа, заявив, що ядерні боєприпаси, яки Україна передала в межах Будапештського меморандуму в 1994 році, належали Росії. Однак ці боєприпаси...

Зраджена Україна: Як Захід не виконав своїх обіцянок

Україна давно відчула на собі бездіяльність та нехтування з боку Заходу, і ця зрада не почалася з президентства Дональда Трампа. Після розпаду Радянського Союзу та обіцянок...