Дмитро Сухолиткий-Собчук: «Памфір» – західноукраїнський вестерн, що розгортається на тлі карнавалу Маланки

У минулому році фільм Дмитра Сухолиткого-Собчука «Штангіст» переміг у короткометражному конкурсі кінофестивалю класу «А» у Варшаві, а також зібрав низку інших престижних призів. Цей успіх посприяв тому, що зараз режисер активно працює над своїм повнометражним ігровим дебютом «Памфір». Проект цієї стрічки відібрали в програму Cinefondation Residence Каннського кінофестивалю.

«Памфір» розповідає про жителя західної України, який хоче бути хорошим сім’янином. Проте доля дає йому випробування, в результаті якого він повинен звернути з праведного шляху в ім’я своєї сім’ї. Про те, чого чекати від цього фільму в ексклюзивному інтерв’ю CutInsight розповідає Сухолиткий-Собчук.

«Памфір» – що означає це слово?

Це кличка головного героя фільму, яку він отримав у результаті певних життєвих колізій. Чому саме так його стали називати – глядач дізнається з самого фільму. На даний момент можу сказати лише про те, що це слово досить виразно відображає життєві принципи протагоніста.

“Памфір”

В описі «Памфіра» говориться, що його сюжет розгортається на тлі одного з найяскравіших карнавалів України, свята Маланки. Як це торжество перегукується з історією, яка розповідається у фільмі?

Сюжет картини розгортатиметься під час інтенсивної підготовки до свята. Саме святкування Маланки займає фінальне місце в сюжеті картини. Епізоди цього карнавалу – одні з найбільш видовищних у фільмі. Головні герої серйозно готуються до цього свята. Це свято формує певну ідентифікацію. Маланка підкреслює, що в регіоні, де розгортається сюжет, стикаються різні світи.

Де будуть проходити зйомки фільму?

На прикордонних територіях Чернівецької та Івано-Франківської областей. Саме там знаходиться багато сіл, у яких зберігся автентичний діалект. Там можна знайти фактурні будівлі, вулиці і двори, а також колоритні пейзажі, які ідеально підходять для цієї історії. Також важлива ментальність місцевих жителів. Це досить герметичний соціум, який відрізняється своєю закритістю. Я вплітаю цю атмосферу в фільм.

“Памфір”

Скільки разів довелося переписувати сценарій «Памфіра»?

Відносно небагато – всього три. Перший варіант сценарію я написав ще в 2016 році в рамках сценарної лабораторії Torino Film Lab. На той момент у різних міжнародних фондах мені говорили, що це дуже амбітний проект, але у мене немає короткометражного фільму, який би міг довести, що я можу створити настільки велике кіно. Тож тоді я взяв паузу в роботі над «Памфіром» і зняв «Штангіста». Створення останнього зайняло більше двох років.

Другий варіант «Памфіра» я написав уже після того, як Україна отримала «безвіз». Тому що мотивація головного героя в першому драфті була пов’язана з оформленням візи для сім’ї Памфіра. Адже мені було важливо, щоб історія розгорталася тут і зараз. Саме з цією версією сценарію я подавався на різні пітчинги. Саме з нею мене і запросили в програму Cinefondation Residence Каннського кінофестивалю. Раніше девелопмент проекту підтримав Український культурний фонд, завдяки якому ми змоделювали багато сцен майбутнього фільму і зробили читку сценарію. Після цього стало ясно, які сцени необхідно підправити. Так з’явилася третя версія сценарію.

“Памфір”

У копродукції з якими країнами буде створюватися «Памфір»?

Наразі свою участь підтвердила польська кінокомпанія MADANTS, продюсер Клаудія Смея. За останній рік вона продюсувала фільми Агнешки Холланд і Клер Дені. Під час Каннського фестивалю було підписано відповідну угоду про спільне виробництво з компанією BOSONFILM Олександра Костіна. А після роботи в Cinefondation Residence у фільму з’явилася можливість залучити французького продюсера. Можливо, до проекту приєднається ще одна країна. Зараз ідуть переговори.

На сайті «Памфіра» заголовне фото показує співробітника прикордонної служби. Судячи з твоїх попередніх фільмів, подібні меседжі ти зазвичай не залишаєш без підтекстів і прихованих значень. Герой стрічки, очевидно, буде не просто служити на кордоні двох країн, але і знаходитися на межі екстремальних станів і м орал ьних колізій?

Кожна деталь в кожному моєму фільмі має додаткове смислове навантаження. І сам Памфір, і вся його родина в фільмі знаходяться немов між двох світів. Але головний герой фільму не прикордонник.

Пару своїх фільмів я знімав на прикордонних територіях. Багато спілкувався з місцевими. І я помітив, що ці люди відрізняються якоюсь нелінійної логікою. Напевно, такий феномен у їх мисленні сформувався в результаті того, що їм постійно доводилося вигадувати хитромудрі схеми, щоби вижити.

“Памфір”

Твій попередній фільм «Штангіст» нагадував давньогрецький міф, e якому всі події показуються відсторонено, холодно і аналітично. А кілька років тому ти випустив видовищну документальну роботу «Красна Маланка», в якій глядач ставав одним із учасників карнавалу, який розгортався на екрані. А як буде взаємодіяти з глядачем «Памфір»?

У «Штангісті» було поставлене завдання створити відчуття статичності головного героя. Зробити його таким холодним, відстороненим, металевим… Про «Красну Маланку» говорити важче, тому що це кіно я створював протягом чотирьох років. Весь цей час я змінювався. Відповідно, і моя точка зору на це свято теж змінювалася.

«Памфір» не буде схожий на жодний мій фільм. У кожній своїй картині я вибудовую візуальні і драматургічні рішення відповідно до того, в чому особливість головного героя. Глядач у цій стрічці буде слідувати за протагоністом. Можу сказати точно, що ця стрічка покаже тепло сімейних стосунків, але при цьому в головному герої можна буде помітити якийсь надлом.

ЧИТАТИ ЩЕ

Сідні Суїні відклала весілля з Джонатаном Давіно: кар’єра, чутки та реальні причини

Весілля Сідні Суїні та Джонатана Давіно відкладено — що відомо? Зірка серіалу Ейфорія Сідні Суїні офіційно відклала весілля зі своїм нареченим Джонатаном Давіно. Як стало відомо,...

Чому музика завжди матиме значення: її вічна роль у культурі та ідентичності

Музика — це не просто мистецтво чи розвага, це частина самого людського буття. Вона супроводжує людство з найдавніших часів, змінюючи форми, але залишаючись незмінно важливою....

Греннелл заявив, що ядерні боєприпаси України належали Росії

Річард Греннелл - колишній посланець Дональда Трампа, заявив, що ядерні боєприпаси, яки Україна передала в межах Будапештського меморандуму в 1994 році, належали Росії. Однак ці боєприпаси...

Зраджена Україна: Як Захід не виконав своїх обіцянок

Україна давно відчула на собі бездіяльність та нехтування з боку Заходу, і ця зрада не почалася з президентства Дональда Трампа. Після розпаду Радянського Союзу та обіцянок...