Где ты, Адам?
Где ты, Адам?

З 3 вересня фільм про життя ченців найдревнішого монастиря Святої Гори Афон «Де ти, Адаме?» можна переглянути у кінотеатрі «Жовтень», 10 вересня відбудуться спеціальні покази у кінотеатрах мережі «Планета кіно» у Києві, Львові, Одесі, Харкові, Сумах та Дніпрі.

Сюжет фільму розгортається у стародавньому монастирі Дохіар на західному узбережжі гори Афон, на півострові Егейського моря. Стрічка делікатно відхиляє завісу, яка зазвичай приховує чернече життя на Афоні, особисті радості, сподівання та слабкості кожного монаха. Завдяки цьому ченці постають перед глядачем у всій їхній живій, теплій самобутності. Запросивши до свого середовища авторів стрічки, а з ними йі глядачів, монахи сподіваються нагадати кожному про його особисте воскресіння.

Ідея створення документального фільму виникла у грудні 2005 року, коли продюсер фільму, продиякон Олександр Пліска, познайомився з головним героєм майбутньої стрічки — ігуменом Афонського монастиря Дохіаром Герондою Григорієм (Зумисом), нині покійним. Режисером фільму виступив Олександр Запорощенко, документаліст, відомий роботою над фільмами SickFuckPeople про безпритульних підлітків, що був відзначений багатьма світовими фестивалями, та «Анатомія війни» про конфлікт між Грузією та Північною Осетією, а також документальним серіалом про підготовку до боксерського бою між Шенноном Бріґґзом та Віталієм Кличком.

Про фільм.

Ідея створення документального фільму виникла у грудні 2005 року, коли продюсер фільму, продиякон Олександр Пліска, познайомився з головним героєм майбутньої стрічки — ігуменом Афонського монастиря Дохіаром Герондою Григорієм (Зумисом), нині вже покійним. І цей неймовірно життєрадісний, велелюбний і харизматичний чоловік дійсно став окрасою та ключовою постаттю практично кожної сцени, сповнивши стрічку своєю вірою та енергією. Його багаторічний досвід пастирського служіння збагатив його глибоким і проникливим розумінням ввірених його піклуванню душ, із їхнім непозбувним прагненням відновитися до стану, властивого Адаму до гріхопадіння.

Фільм занурює глядача в життя одного з монастирів Святої Гори Афон. Відокремлена чернече життя, повне справжніх персонажів і «повсякденних святих», проривається на екран з-під наших мирських пріоритетів. Глядачі прилучаються до абсолютно безпрецедентного способу життя чернечої громади, який виник тисячі років тому і збереженого дотепер.

Події фільму «Де ти, Адаме?» розгортаються у монастирі Дохіар, що стоїть на Святій Горі Афон, на південно-західному узбережжі півострова Афон, що омивається водами Егейського моря. Цей півострів ще з Х ст. переданий у виключне користування монахів східного християнства. Величні образи природи чергуються з картинами майже безперервних чернечих трудів і молитов; це змальовує динамічний взаємозв’язок людини та природи, та нагадує про рай, за яким усі ми в глибині душі потай тужимо.

Проте перлиною розкішного візантійського ландшафту є монахи; фільм делікатно відхиляє завісу, яка зазвичай приховує чернече життя на Афоні, особисті радості, сподівання та слабкості кожного монаха. Завдяки цьому ченці постають перед глядачем у всій їхній живій, теплій самобутності. Запросивши до свого середовища авторів стрічки, а з ними і глядачів, монахи сподіваються нагадати кожному про його особисте воскресіння.

Режисер: Олександр Запорощенко

Продюсер: протодиякон Олександр Плиска

Композитор: Святослав Луньов

Звук: Олександр Пустарнаков

Корекція кольорів: Марина Ткаченко

Переклад: Монах Мартірій (Кухкюнен), Володимир Теліженко, Монах Авель (Щулькін), Черниця Нектарія (Мак Лі)

Рік випуску: 2019

Хронометраж: 80 хв

Країна виробництва: Україна

Оригінальна мова: грецька

Субтитри: українська

Дистриб’ютор в Україні: Must See Movie

Премії і номінації:

Офіційна програма «Вікно в Європу» 2019

Кінофестиваль «Покров» Гран-прі 2019

Офіційна програма PÖFF Талліннський кінофестиваль 2019

Офіційна програма Краківський кінофестиваль 2020