Притча про «Ленінопад»

На восьмому Одеському Міжнародному кінофестивалі було представлено 17 фільмів у програмі короткометражного українського кіно. За сумною традицією цієї конкурсної програми, більшість із цих картин виявилися повним розчаруванням. Проте серед них знайшлися справжні діаманти, показ яких став одним із важливіших подій в українському кіно цього року. Однією з кращих українських документальних стрічок ОМКФ стала короткометражна робота Світлани Шимко «Ленінопад».

Фільм присвячено одному з найбільш масштабних явищ в Україні останніх років – руйнуванню пам’ятників Леніну. За останні три з половиною роки (з часів Євромайдану) було повалено майже півтори тисячі таких пам’ятників.

Ця картина дуже концентровано показує логіку і підтекст даної тенденції. Ленінопад тут показується з іронією. Починається фільм із хронікальних кадрів спіритичного сеансу з Володимиром Іллічем. В ході нього комуністичний вождь розповідає, що людей чекає непросте майбутнє і що втілити комунізм в ідеальному вигляді – не вдасться. Таким чином фільм відкриває загадковий образ привиду історії, який не дає спокою сьогоденню.

Кадри, що показують руйнування пам’ятників Леніну, в останні роки стали користуватися широкою популярністю в пресі. Однак у фільмі вони перегортуються побіжно. Без зайвої уваги.

У картині проводиться дуже промовиста паралель між фанатизмом православної релігії і комуністичним культом. Хронікальні кадри показують, як комуністи руйнували церкви і переплавляли купола, хрести і дзвони в пам’ятники Леніну. Ці фрагменти контрастно римуються з сьогоднішнім процесом, коли українські націоналісти руйнують пам’ятники Леніну, знову відправляючи їх на переплавку.

Незважаючи на те, що цей фільм явно виділявся в конкурсі ОМКФ, він залишився без нагород. Натомість на іншому кінофестивалі – Docudays UA, який проходив у березні – ця стрічка була відзначена Спеціальним призом.

Режисер картини Світлана Шимко раніше випустила документальні фільми «Медик йде останньою» (2014) і «Втрачені» (2016). У своїх стрічках вона зосереджується на соціальних і феміністичних темах.

ЧИТАТИ ЩЕ

Найкрасивіші весільні сукні з кіно

У Нью-Йорку нещодавно завершився Тиждень весільної моди, на якій бренди показали сукні сезону осінь-зима 2018/2019. Але наречені частіше шукають сукню, як в улюбленому фільмі, аніж...

Як накачати прес у домашніх умовах: Ефективні вправи та поради

Прес – це одна з тих частин тіла, яку багато людей прагнуть покращити. Незалежно від того, чи ви хочете досягти рельєфного живота або просто зміцнити...

Зелений чай: яку користь він приносить

Зелений чай є одним із найпопулярніших напоїв у всьому світі. Його історія налічує тисячі років, і вона широко використовується в культурі різних народів. Але окрім...

Собаки та подорожі: чудова фотосесія

Фотограф Ганна Гейер любить подорожувати і бере із собою своїх чотириногих улюбленців. Ось про що вона пише: "Привіт, друзі! Мене звуть Ганна. Я живу в Австрії...