Притча про «Ленінопад»

На восьмому Одеському Міжнародному кінофестивалі було представлено 17 фільмів у програмі короткометражного українського кіно. За сумною традицією цієї конкурсної програми, більшість із цих картин виявилися повним розчаруванням. Проте серед них знайшлися справжні діаманти, показ яких став одним із важливіших подій в українському кіно цього року. Однією з кращих українських документальних стрічок ОМКФ стала короткометражна робота Світлани Шимко «Ленінопад».

Фільм присвячено одному з найбільш масштабних явищ в Україні останніх років – руйнуванню пам’ятників Леніну. За останні три з половиною роки (з часів Євромайдану) було повалено майже півтори тисячі таких пам’ятників.

Ця картина дуже концентровано показує логіку і підтекст даної тенденції. Ленінопад тут показується з іронією. Починається фільм із хронікальних кадрів спіритичного сеансу з Володимиром Іллічем. В ході нього комуністичний вождь розповідає, що людей чекає непросте майбутнє і що втілити комунізм в ідеальному вигляді – не вдасться. Таким чином фільм відкриває загадковий образ привиду історії, який не дає спокою сьогоденню.

Кадри, що показують руйнування пам’ятників Леніну, в останні роки стали користуватися широкою популярністю в пресі. Однак у фільмі вони перегортуються побіжно. Без зайвої уваги.

У картині проводиться дуже промовиста паралель між фанатизмом православної релігії і комуністичним культом. Хронікальні кадри показують, як комуністи руйнували церкви і переплавляли купола, хрести і дзвони в пам’ятники Леніну. Ці фрагменти контрастно римуються з сьогоднішнім процесом, коли українські націоналісти руйнують пам’ятники Леніну, знову відправляючи їх на переплавку.

Незважаючи на те, що цей фільм явно виділявся в конкурсі ОМКФ, він залишився без нагород. Натомість на іншому кінофестивалі – Docudays UA, який проходив у березні – ця стрічка була відзначена Спеціальним призом.

Режисер картини Світлана Шимко раніше випустила документальні фільми «Медик йде останньою» (2014) і «Втрачені» (2016). У своїх стрічках вона зосереджується на соціальних і феміністичних темах.

ЧИТАТИ ЩЕ

Ламін Ямаль: кращі голи

Ламін Ямаль Насрауї Ебана народився 13 липня 2007 року в Есплугес-де-Льобрегат, передмісті Барселони. Його батько родом з Марокко, а мати — з Екваторіальної Гвінеї, що...

Найкращі інтер’єри: топ-30 фото

Шукаєте натхнення та ідей, як переробити свою кімнату та потрібні приклади гарного дизайну інтер'єру? Цей сабреддіт вам сподобається. Суть проста: тут збирають якісні картинки кімнат,...

Олександр Усик: найкращі нокаути та визначні перемоги

Олександр Усик — легенда українського боксу, володар титулів абсолютного чемпіона світу як у першій важкій, так і суперважкій вазі. Його досягнення надихають мільйони, а бійцівський...

Як накачати та зміцнити спину: поради та вправи

Спина є однією з найважливіших частин нашого тіла, яка відіграє ключову роль у підтримці правильної постави, рухливості та загального здоров'я. Але як накачати та зміцнити...