Поезія історичних розломів

На цьогорічному Афінському кінофестивалі була презентована відео-артівська робота Оксани Чепелик «Венеційські станси». Минулоріч цей фільм був відзначений призом «Cinemadamare Award» на Венеційському бієнале. Триває стрічка п’ять хвилин, протягом яких голос за кадром читає поезію Йосипа Бродського, а на екрані складним чином комбінуються фотографії та документальна зйомка Венеції, що вишиковуються в орнаментальні мозаїки. Відірвавши Оксану Чепелик від збирання валізи, ми розпитали її про глобальні підтексти «Венеційських стансів».

На останньому Гогольфесті ви представляли свій відео-арт «Передчуття війни». За формою він дуже схожий на «Венеційські станси». Таке ж мозаїчне коротке відео, у якому звучить поезія. Надалі ви продовжуватимете цикл такого нестандартного прочитання поезії?

Поезія у цьому проекті не головне. Головне те, що ці відео побудовані на візуальних розломах, які перегукуються з цивілізаційними розломами.

А цивілізаційні розломи – одна з тем вашого великого проекту «Колайдер».

Так, власне з цього проекту і вийшли «Венеційські станси». А над «Колайдером» я працюю вже довго. Почалося все з того, що в Далласі я відвідала музей вбивства Кеннеді. Там я побачила багато фрагментів зйомки цього пострілу з різних точок. Власне там і народилася ідея знімати місця, на яких відбулися знакові події нашої історії. Після цього я відзняла місце бунту у Лос-Анджелесі, Білий Дім у Москві, біля якого розпочався путч, наш Майдан тощо. Надалі можна звернутися до багатьох місць: площа Тахрір, парламент Тбілісі, площа Тяньаньмень, Берлінська стіна тощо. Цим проектом можна охопити усю землю і він в принципі нескінченний.

Як «Колайдер» переосмислює знакові події нашої історії?

У науці Адронний Колайдер досліджує зіткнення елементарних частинок і яка енергія при цьому з’являється. А художній Колайдер досліджує зіткнення людських частить і які енергії при цьому виробляються. Він покликаний відповісти на питання – чи є люди елементарними частинками у системі прискорення глобальних сил. Чи може енергія взаємодії породжувати нові думки, сенси та форми існування.

Ви сміливо експериментуєте з форматом показу своїх відео-інсталяцій.

Колайдер зроблений для показу на семи екранах. Загальний розмір екрану при цьому має бути 4х23 метри. Панорама цього відео в такому разі становиться круговою, а глядач опиняється у центрі події.

+