«Намір» Любка Дереша: Один знімальний день

Не так часто зустрінеш знімальну групу у Львові. Місто називають кінематографічним, захоплюються його потенці альними можливостями і у багатьох фільмах можна впізнати знайомі міські пейзажі, проте це лише декорації для чужих історій: і ні тобі про мешканців, ні тобі про їхні долі, а подекуди й мова незнайома, от не балакають тут так.

Чому так важко передати через екран атмосферу старого чи теперішнього міста і життя його  мешканців? Є певна зачарованість Львовом і навіть якщо будуть лише спроби, то завжди знайдуться критики,  котрі заволають, що знову ми втратили можливість, зробили не те, не відчули.

А загадка міста, здається, криється в його неповторності, в культурних нашаруваннях, в розмаїтості особистостей, що як зірки загораються в небі і щезають як прийде час. Щось таке невловиме ховається у закутках стін Львова, де час од часу зароджуються середовища, які зворохоблюють  Україну, та потім все-одно  розчиняються у просторах, залишаючи по собі пустоти. І знову з’являється ностальгія за тим минулим, втраченим, нереалізованим.

Власне таку атмосферу занурення чи відтворення творчого середовища одного зимового дня відчула на знімальному майданчику короткометражного фільму «Намір» за романом Любка Дереша.

Я мала зустріти Любка Дереша на вокзалі, потяг затримувався і був час подумати про що говоритимемо, але це… невловиме, воно повинне само народитися або тоді байдуже.

–           Поїдемо трамваєм?  – стримано, втомлено усміхається.

–           У нас  машина, доки доїдемо до готелю, почнемо розмову про зйомки.

Все, що я знала на той час про зйомки майбутнього фільму:

Оксана Олійник – сценарист  познайомилася на дводенному майстер-класі Любка Дереша з продюсером Веронікою Крижною.  Знайомство,  звичний спосіб на семінарах, кожен встає і розказує про себе. Серед присутніх – тільки двоє зі сфери кіно. Дереш виявився улюбленим автором обох і з’явилося бажання його екранізувати. Зупинилися на романі «Намір» і Оксана Олійник почала працювати над сценарієм.

Необхідно було обрати режисера, отож Оксана запропонувала кількох, в тому числі і Анну Смолій. Смолій – режисерка молода, амбітна, тому, здається, для продюсера Вероніки вибір режисера був очевидний.

Знаю, що були дискусії, яким має бути остаточний сценарій. І в режисера, і сценариста різні підходи, тому до діалогу залучили Любка, який допоміг зі своїм авторським баченням. Завданням Оксани як сценариста було адаптувати літературний твір, щоби він органічно трансформувався у фільм, та водночас залишав у собі ідеї роману та його шарм.

Результатом чого стала перемога сценарію кінопроекту «Намір» на весняному пітчингу Державного агентства України з питань кіно як дебютний фільм Анни Смолій від компанії “Вавілон” (продюсери Андрій Різоль та Вероніка Крижна).

Вероніка Крижна, продюсер проекту, ділилася враженнями від продакшину, розповідаючи, що знімальний процес – це завжди випробування на міцність. Тому вся знімальна група “Наміру” працювала на повну потужність, прикладаючи всі зусилля, щоб фільм відбувся. Адже, те що зафільмовано, залишиться назавжди. Львів – це містична локація, такого місця в Україні немає більше ніде – тому вся команда раділа можливості знімати саме у Львові.

О сьомій вечора домовились зустрітися на знімальному майданчику. Але зйомки затягувались і ми приїхали лише коло восьмої.

Любко Дереш органічно влився в знімальний процес: грим і водночас відповіді на запитання акторів та членів команди ніби ці зйомки були звичною справою.

– Ну як я вам, подібна, такою мене уявляли? – забігла Анна Адамович (київська актриса, яка грала Гоцу Дралу).

– Може й такою, – Любко зніяковів.

У нас був час до зйомок сцени з Любком. Знайшли тихе місце, хоча важко було назвати його тихим: зйомки відбувалися у пабі «Театр пива», а там суцільний «open space», тобто якщо музика, то вона скрізь.

–           Події відбуваються у Львові… це впливає на персонажів, на їхні дії?

–           Місто неважливе.

–           Тоді ця історія могла б відбутися у Конотопі наприклад, – перше, що спало на думку.

–           Навряд чи… але от інші міста… – задумався, – у Києві – ні, це місто не таке претензійне. А от львівське середовище хоче бути якимось і Гоца знає ці зразки. Вона приїхала з Канади, має більший досвід, багата чи швидше пересичена, тому шукає експериментів і раптом зустрічає онтологію.

–           Петра?

–           Так, Петра, який має потужний внутрішній світ.  Неважливо хто він за соціальним статусом. Петро, людина без академічної освіти, бармен, виглядає зрілішим за Гоцу, яка є представником культури споживання такої собі богемної буржуазії, яка захоплюється глянцевими журналами.

А Петро може відмовитися від визначеності, у нього є талант – має здатність до феноменальної пам’яті. Не середовище породжує такого героя, він з’являється всупереч обставин і тому намір, як трансцендентна сила, визначає рух героя.

Обговорювали різні деталі цієї історії, але, прийшов час і Дерешу зіграти свою роль у фільмі – автора. Цей прийом часто використовують кінематографісти, але тут він був як ніде доречним.

–           Виглядали як герой фільму Джима Джармуша, – ми поверталися в готель.

–           Ви бачили?

–           Я спостерігала за Вами на моніторі. Цікавий досвід.

–           Я вірю в Аню.

Я ще двічі була на знімальному майданчику і в містичному будинку, де  зароджувалася історія, і в під’їзді, де Гоца стрибала, але ці зйомки як калейдоскоп злилися в один день, коли Любко Дереш був на знімальному майданчику, атмосфера була така… невловима.

 

Автор: Олеся Новосад

ЧИТАТИ ЩЕ

Iron Maiden випустить офіційний документальний фільм до 50-річного ювілею

Британський гурт Iron Maiden святкує своє 50-річчя, випускаючи офіційний документальний фільм, який вийде в кінотеатрах цієї осені. Фільм розповість про їхній шлях від східного Лондона до...

Переможці премії Athena List 2025: Видатні історії про сильних жінок підкорюють кіноіндустрію

Переможці премії Athena List 2025: Видатні історії про сильних жінок підкорюють кіноіндустрію На Афінському кінофестивалі 2025 року було оголошено переможців премії Athena List, яка відзначає видатні...

Як живуть хом’яки: прикольні картинки від Джуліана Реда

Хом'яки для багатьох з нас – домашні гризуни, не особливо вибагливі у догляді, далекі від розумних щурів і просто кумедні. Але все набагато цікавіше, ніж...

Качаємо трицепс: вправи в домашніх умовах та в залі

Трицепс - це один з найбільших м'язів верхніх кінцівок, який відіграє ключову роль не тільки в естетичному аспекті, створюючи форму руки, але і в функціональному...