З 2005 року в Києві працює студія дитячої мультиплікації «Червоний собака». За цей час вона випустила близько десяти професійних аніматорів. Її куратор Олена Голубєва розповідає про особливість мультфільмів, створених дітьми та про те, що ефективність роботи дітей-аніматорів не поступається професійним голлівудським сценаристам.
Що можна побачити у дитячій анімації такого, що ніколи не зустрінеш у дорослій?
Діти дивляться на світ не зашорено. Вони зрозуміліше розповідають історії – про складні речі говорять просто. Вони зображують рух персонажів хоч і дуже прямолінійно, але щиро. Часто вони концентруються на якійсь деталі. І для мене, як для куратора, важливо не втрутитися у те, що робить дитина. Адже я хочу, щоб вони перш за все виразилися так, як хочуть.
З яким матеріалом дітям цікавіше працювати?
Все дуже індивідуально. Одним зручно працювати з пластиліном, адже він дуже пластичний. Інші проявляють великий інтерес до маріонеток. Часто персонажами їх фільмів стають побутові предмети. Не важливо, хто саме з’являється у фільмі. Головне – як він показується і що робить. Адже суть анімації – одухотворення.
Щоб з’явилося кілька секунд мультфільму – треба працювати місяцями. Але ж діти – нетерплячі. Як ви вчите їх чекати на результат?
Ми ділимо весь процес на маленькі етапи. І вчимо сприймати кожен невеличкий крок – як результат. Розробка окремого персонажа – це цінність. Книжечка з розкадровками – це цінність. І навіть якщо дитина в результаті так і не закінчить фільм – все одно вона отримає задоволення від роботи. Процес важливіший за результат.
Лише кожен 10-15-й сценарій професійного голлівудського сценариста доходить до екранів. А яка ця закономірність у дітей вашої студії?
Приблизно така ж. Багато своїх проектів вони не доводять до кінця, через те, що їм важливо просто виплеснути якусь накопичену енергію, а не зробити готовий фільм. Наприклад, дітям забороняють у суспільстві проявляти свою агресію – от і виходить, що свої перші сюжети вони роблять дуже кривавими. Та коли вони виплеснуть агресію – їм стає не цікаво розвивати цю тему і вони беруться за щось інше.
Подібні до вашої дитячі студії анімації популярні у світі?
Дуже популярні. У Європі такі студії є навіть у невеличких містечках. Вони дуже важливі для кінематографу, адже хорошого аніматора треба ростити років з десяти. До того ж відвідувати анімаційні студії можуть усі діти незалежно від їх інтересів: хто не любить малювати – може писати історії для сценарію або вигадувати персонажів. Анімація – це мистецтво мистецтв.