Про АТО було знято вже кілька десятків фільмів, практично всі з яких – документальні. На цьому фоні виділяються десять картин, які є виразним творчим висловлюванням про події на Донбасі.

«Добровольці Божої Чоти»  (2015)

Фільм розповідає про батальйон Правого Сектора, що називається ДУК (Добровольчий Український Корпус). Як розповідає один з режисерів фільму Леонід Кантер, він вирішив знайти військовий підрозділ, у якому не буде тупого армійського виконання, не буде показового марширування на догоду генералам, не буде пияцтва. Натомість буде дисципліна, порядність і повага до ближнього, ким би він не був.

«Кіборги» (2017)

Фільм Ахтема Сеїтаблаєва розповість про героїв нашого часу, про боротьбу українських бійців за Донецький аеропорт у вересні 2014 року. У центрі історії – збірні образи, списані з реальних людей, які 242 дні перебували у пеклі облоги і за свою незламність дістали прізвисько «кіборги». Серед них є як українські військові, так і представники добровольчих батальйонів.

«Іній» (2017)

Молодому литовцю Рокасу одного дня випадає несподівана можливість побувати в Україні та побачити — і зрозуміти — справжню окупацію і війну. Разом із гуманітарним конвоєм він прямує з Литви до України, де доля зводить його із двома військовими журналістами.

Реальність виявляється набагато жорстокішою за романтичні уявлення молодого литовця, кидаючи його у вир війни. Тріо буде змушене подолати свої психологічні межі та збудувати міцні відносини. Вони не погоджуються ні з чим, окрім свого бажання бути там, де вони є, кожен з власних причин. На зруйнованій окупантами території Рокас знаходить своє справжнє кохання.

«Десять секунд» (2016)

Фільм про людей і про місто, що загублене в часі та просторі. Про те, як швидко може змінитися життя, й про те, як навіть після непоправного є речі, які лишаються незмінними. В основі фільму лежать події, що є наслідком обстрілу житлового кварталу «Східний» міста Маріуполь 24 січня 2015 року. Обстріл вівся із систем залпового вогню «Град» з боку території, окупованої проросійськими  бойовиками.

«Бліндаж» (2016)

Відоме своїми короткометражкам про Майдані об’єднання #Babylon’13 випустило міні-серіал «Бліндаж», який розповідає про життя бійців АТО на передових. Перша серія має назву «Кабанчики полетіли». Історії засновані на реальному досвіді бійців АТО з місця бойових дій.

«Переломний момент: Війна за демократію в Україні» (2016)

«Переломний момент» – це погляд на війну і революцію в Україні очима простих учасників цих подій. Серед головних героїв – дитячий театральний режисер Андрій «Богема» Шараскін, лікар Всеволод Стеблюк, рабин Натан Хазін і інші учасники революції на Майдані, які залишили своє звичайне життя заради створення більш демократичної, справедливої і незалежногїдержави. Коли Росія у відповідь анексувала Крим і вторглася в Східну Україну, наші герої пішли на війну, щоб захистити і змінити свою країну. Фільм показує цю інтенсивну боротьбу, яка на даний момент забрала життя понад 10 тисяч українців, а мільйони втратили свої домівки.

«Позивний Бандерас» (2018)

Народне прислів’я говорить «Не було би щастя, та нещастя допомогло». Досвідчений вояка, капітан Антон Саєнко, якого в загоні всі називають просто за позивним «Бандерас», ось уже двадцять років не був удома в рідному селі. Але почалася антитерористична операція, яка змусила не тільки Антона, а й тисячі інших українських чоловіків потрапити на цю територію.

Біля цього села незабаром передбачається серія диверсій, яким Бандерас разом із іншими розвідниками повинен запобігти, щоб не загинули мирні жителі. Найгірше те, що десь серед своїх хлопців знаходиться зрадник, який може в будь-який момент встромити ніж у спину. Бандерас не може довіряти нікому в пошуках цього «Сепара». Головне, щоб всі не перестали довіряти йому.

«Гвардія» (2015)

Події серіалу починаються під час Євромайдану, де герої опинилися по різні боки барикад: один — офіцер внутрішніх військ, інші — протестувальники, а коли почалась російська інтервенція в Україну, колишні противники опинилися в Нацгвардії. Різна, а подекуди конфліктна молодь має пройти школу справжнього бійця. Чи зможуть кадрові військові та новобранці, які ще вчора були «ворогами», стати єдиною командою, здатною захистити свою країну?

 «Донбас» (2018)

Фільм включає 13 переплетених сюжетів, які демонструють різні сфери життя на окупованих територіях. Стрічка показує, як бойовики відбирають автомобіль у місцевого бізнесмена, переселенці живуть в підвалі, чиновник обкрадає лікарню, знімаються постановочні новини для телебачення.

«Міф» (2018)

Фільм розповідає історію життя та загибелі Василя Сліпака – оперного співака зі світовим ім’ям та унікальним голосом. Василь народився у Львові, але завдяки унікальному голосу вигравав конкурс за конкурсом і, зрештою, переїхав до Франції, де прожив 19 років. Там він мав усе, що ми звикли називати «щастям»: ім’я, успішну кар’єру на світових оперних сценах, вірних друзів і кохання.

Він брав активну участь у Революції Гідності, очоливши демонстрації у Франції, а згодом долучився й до волонтерського руху, допомагаючи Україні. Здавалося б, робив більш ніж достатньо, як для людини творчої професії. Але Василь вирішив залишити сцену та кар’єру в Європі й стати до лав добровольців, коли в його рідну країну прийшла війна. Під час виконання бойової задачі Василь «МІФ» Сліпак загинув від кулі снайпера.