Ніж є найважливішим інструментом на кухні будь-якого шеф-кухаря, і хороші навички поводження з ним вам обов’язково знадобляться. Але крім навичок, треба мати й сам ніж. А ще краще мати не один, а кілька ножі. Як то кажуть: “На усі випадки життя!”

Дуже важливо знайти ніж, який би відповідав вам і вашим потребам.

Ми сподіваємось, що завдяки цій статті ви заощадите час, зусилля, гроші та сили, та зможете купити те, що вам потрібно, незалежно від того, зайнята ви мама, яка намагається нагодувати свою родину, чи захоплений кухар-ентузіаст.

Придбання нового набору ножів може бути заплутаним і навіть дещо дивним ділом. Існує так багато стилів, розмірів, матеріалів і брендів. Філейний ніж? Що це таке? Ніж для чищення овочів? А він дійсно потрібний? І все таке інше.

Також ви можете побачити на телебаченні шоу ваших улюблених кухарів, які просто дивовижно працюють шеф-ножем, та розповідають, що це – головний ніж на кухні. Тоді як ваш друг буде клястись у свой любві до сантоку.

Які ж ножі насправді будуть корисними на кухні? Для чого вони потрібні? Як використовують різні види кухонних ножів?

Варіантів насправді багато, але не станемо втрачати час, роздивляючись усі з них. Ми лише максимально коротко та просто висловимо свою думку про те, які саме ножі потрібні для звичайної людини, яка готує на своїй кухні. Тому що те, що використовують профі, і те, що потрібно нам вдома – дві великі різниці.

Скільки має коштувати набір кухонних ножів?

Не треба витрачати гроші на надто дорогі дамаські ножі. Для того, хто не заробляє на життя тим, що готує різні страви, це буде надмірною тратою, що не виправдає себе. Алё й відверту дешевку брати не варто. Дійсно непоганим варіантом може бути купівля набору з 5-7 ножів. Більше вам навряд чи знадобиться, а те, що ви берете одразу набір може значно зекономити ваш час та горші. До того ж, ви одразу отримаєте і підставку, у якій будете зберігати ваші ножі.

І нехай вас не лякають ціни у три-п’ять тисяч гривень. Хороший ніж (або весь набір) прослужить дуже довго. Крім того, якісний набір кухонних ножів робить приготування їжі не такою вже й важкою справою. Головне – мати усі відповідні інструменти. Ви ніколи не забудете, як вперше спробуєте щось зробити якісним кухарським ножем, наскільки ним легше та приємніше працювати.

Якого типу та з якої сталі кухонні ножі краще вибрати?

На нашу думку кращим варіантом для домашньої кухні будуть ножі, штамповані з якісної нержавіючої сталі.

Штампований ніж вирізається із цілого листа сталі, потім нагрівається для закалювання, потім шліфується та заточується. Головні його переваги, це прочність, легкість та простота заточування. До того ж, коштують такі ножі помітно дешевше кованих. Ну а нержавіюча сталь, як видно з її назви, не іржавіє. У вологих умовах кухні це – доволі важлива якість. Гарними сортами нержавіючої сталі вважають німецьку 1.4116 чи дещо дешевшу від неї 3Cr13.

Рукоять краще вибрати пластикову, а не сталеву чи дерев’яну. Сучасні якісні пластики гігієнічні, не бояться вологи, міцні, часто бувають доволі приємні на дотик.

Що має бути у наборі кухонних ножів (на прикладі набору Grossman Dayton) ?

Доволі вдалим прикладом сучасного набору кухонних ножів можна вважати Dayton від вітчизняного бренду Grossman.

Роздивимось на його прикладі, що у подібні набори входить і для чого воно взагалі потрібно. Перелікуємо та опишемо ножі справа наліво у тому порядку, що ми бачимо а фото:

  • Кухарський ніж. Він же – шеф. Популярний тип ножа, який використовується для багатьох повсякденних завдань, таких як нарізання, рубання, шаткування, переробка на фарш. Профі називають його королем сучасної кухні.
  • Сантоку. Японський тип кухарського ножа. Цей ніж найкраще використовувати для подрібнення овочів. Дуже непогано він працює і по морепродуктам.
  • Зубчастий ніж для хліба. Головне у цьому ножі – зубці та довжина клинка. Пилка допомагає не застосувати значний тиск під час різання. Можна просто пиляти. Саме тому такий ніж гарно підходить для того, щоби разрізате щось ніжне, що можна роздавити. І це не тільки свіжий хліб. Цей ніж також добре та акуратно розрізає соковиті овочі та фрукти. Довгий же клинок дає змогу не робити багато проході пилкою, навіть якщо ви нарізаєте великий торт чи пиріг.
  • Ніж для нарізання м’яса. Має довгий та вузький клинок, який гарно подходить не тільки для відділення м’яса від кісток, але й для нарізання великих кавунів та динь.
  • Ніж для нарізання овочів та фруктів. Використовується для рішення задач, що вимагають точності. Наприклад, таких як: видалення серцевин фруктів, чищення їх від шкірки, видалення сім’ян та жилок, обрізки бадилля.
  • Мусат. Дуже важлива та корисна річ. Його регулярне використання допоможе вашим ножам залишатись завжди гострими. Це – перший друг ножів з нержавіючої сталі.
  • Кухонні ножиці. Ще одна корисна річ, хоч і не ніж. Використовується для нарізання зелені, розрізання шпагатів, пергаменту, різних пакунків. Також кухонні ножиці з нержавіючої сталі можна використовувати для зняття панцирів з ракоподібних чи оброблення невеликої птиці.