Короткометражний фільм-постсімфонія «Арка», повністю знятий на території Чорнобильської зони відчуження, зібрав нагороди і номінації по всьому світу і вперше буде показаний в Україні для широкої аудиторії в день річниці Чорнобильської аварії.

Зйомки проходили в жовтні-листопаді 2016 року, під час будівництва захисної арки для зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС – в безпосередній близькості від місця аварії, яка сталася в 1986 році. В основу фільму лягла історія хлопчика, що виріс у Прип’яті, музика, спеціально написана для фільму, а також кадри кінохроніки.

Фільм «Арка» розповідає не стільки про трагедію, скільки про те, що у зони відчуження є майбутнє. Це спроба зафіксувати час, залишити свідоцтво грандіозності і неповторності моменту. Автор ідеї фільму і продюсер – Ірина Ніколаєнко.

Музичний продюсер – відомий український рок-музикант, автор знаменитої рок-версії Гімну України – Микита Рубченко. У співавторстві з композитором Ярославом Мисиком вони написали саундтрек до фільму – постсимфонію «Арка».

Її основою стали звуки декількох унікальних об’єктів Зони відчуження. Записали і виконали музику колектив Микити Рубченко і Український етно-симфонічний оркестр. За зйомку фільму відповідала команда на чолі з режисером Антоном Шатохіним та кліпмейкером Радиславом Лукіним. Виконавець головної ролі – Євген Сичов.

Арка, що дала назву фільму, – це найбільша мобільна наземна конструкція в світі з прольотом в 257 метрів, заввишки 109 метрів (35-поверховий будинок), довжиною понад 160 метрів (півтора футбольних поля) і вагою понад 36 тисяч тонн. Арка – це частина складної інженерної системи новий безпечний конфайнмент. У листопаді 2016 року його накрило застаріле «Укриття» над зруйнованим енергоблоком.

Унікальні акустичні властивості Арки і охолоджувальної споруди – градирні – враховувалися при створенні постсімфоніі: швидкість акустичних відображень задала темп твору.

Підготовка до зйомок фільму зайняла два місяці. А знятий він був всього за тиждень.

На час зйомок фільму будівництво Арки не припинялися ні на хвилину. Через три тижні після їх закінчення Арка зайняла своє проектне положення.

150 людей, які проголосували в створенні фільму. Концертні кадри зняті безпосередньо під Аркою в 300 метрах від реактора.

У фільмі з’являється Прип’ятський лис Семен. Він абсолютно не боїться людей, виходить до туристів і співробітників станції за їжею. Побачити його можна в різних частинах зони відчуження, але частіше – біля їдальні ЧАЕС. У лиса є своя сторінка в Facebook.

26 квітня відбудеться не просто прем’єра фільму «Арка» в Україні – на грандіозному концерті «Зона… Натхнення» на Поштовій площі вперше після зйомок фільму Микитою Рубченко буде виконана постсімфонія «Арка» в супроводі оркестру НАОНІ. Також у концерті візьме участь група ONUKA, яка присвятила темі Чорнобиля кілька композицій.

Ірина Ніколаєнко: «Найбільшою складністю було домовитися запустити на територію режимного об’єкта, що перебуває під міжнародним контролем, знімальну групу, музикантів і два оркестри, всього 150 чоловік. І не просто запустити, а дати можливість дві доби налаштовувати апаратуру, розгорнути величезну сцену, декорації і зіграти там повноцінний концерт! Поки ми працювали над проектом, нас абсолютно не турбувала небезпека опромінення. Звичайно, інструктаж нам провели, і ми ходили по зоні з дозиметрами, але їх писк іноді дратував, і ми їх відключали».

За півтора роки фільм «Арка» отримав 5 перемог і 18 номінацій на міжнародних кінофестивалях Європи, Америки і Азії: нагорода Best Music Video: Salento International FILM Festival (Солент, Італія), Kyiv Film Festival 2017 (Київ, Україна), Creation International Film Festival (Оттава, Канада), California International shorts Festival, (Лос-Анджелес, США), нагорода CortoMusic – Visioni Corte Film Festival (Минтурно, Італія), півфіналіст International Music Video Underground, Париж, Франція.