В Україні надзвичайно мало кінотеатрів. Якщо б вітчизняна мережа кінопрокату була розвинута на рівні середньостатистичної європейської країни – кіноекранів у нас було б разів у десять більше. До того ж, репертуари наших кінообителей переповнені попкорновими фільмами, орієнтованими перш за все на підлітків.
Авторські та фестивальні картини з’являються в українському прокаті, як виключення. Більш менш компенсують хронічний брак серйозного кіна в Україні кіноклуби. Про те, у якому стані сьогодні перебуває рух кіноклубів ми обсудили з президентом Асоціації кіноклубів України Іллею Свідлером.
Скільки всього в Україні кіноклубів?
Близько 170. У 2012-13 роках кількість кіноклубів скорочувалася. Проте цьогоріч вона знову почала зростати.
У якому місті їх найбільше?
У Києві діє більше 15 кіноклубів. Другим за кількістю був Севастополь. Потім у рейтингу йдуть Одеса, Харків і Дніпропетровськ… У кожному великому місті є хоча б один кіноклуб.
У багатьох кіноклубах досить невисока відвідуваність. Чому так? Адже у нашій країні багато любителів нестандартного кіна.
Ключова причина у тому, що самі організатори кіноклубів не надто зацікавлені у збільшенні своєї відвідуваності. Часто кіноклуб діє без конкретної цілі чи концепції. Виключення з цього правила є, наприклад, No Name Club і кіноклуб Києво-Могилянки. В останньому діє учбова програма, за якою навчаються студенти. У нашій країні бракує кіноклубів у яких би серйозно підходили до організації показів – влаштовували зустрічі з авторами фільмів, читали вступні лекції, якісно модерували дискусії між глядачами тощо.
Чи можуть виникнути проблеми у куратора кіноклуба, якщо він показуватиме фільми, нелегально завантажені з піратських сайтів?
В Україні – ні. Якщо на показ зібралося менше 60 глядачів, які переглядають фільм безкоштовно, то вони вважають це домашнім переглядом.
Чи є кіноклуби, що спеціалізуються на українському кіні?
З усіх діючих кіноклубів 10-15% спеціалізуються на вітчизняних фільмах. І ще близько 50% відносяться до нашого кіна лояльно. Наразі тенденція показувати українське кіно охопила більшість вітчизняних кіноклубів.
Тобто кіноклуби сприяють популяризації вітчизняного кіна.
Вітчизняному кінематографу не вистачає реклами. А кіноклуби – це один з методів популяризації прокатних фільмів. Перед прем’єрою вони показуються кілька разів у кіноклубах,що суттєво розширяє аудиторію стрічок.
В Україні є прибуткові кіноклуби?
Немає. Проте вони можливі, якщо кіноклубом займатися всерйоз. Взагалі-то на рівні міністерства має діяти програма підтримки кіноклубів. Тільки у такому випадку в Україні буде повноцінний кіноклубний рух.