На кінець поточного року у Програмі виробництва та розповсюдження національних фільмів на 2013/2014 рр. перебуває 132 кінопроекти. З цього списку з різних причин Держкіно пропонує виключити 70 стрічок. Одні з них вже завершені, інші – не є дебютами, хоча позиціонувалися, як перші стрічки у кар’єрі режисера. Виключено і такі фільми, що не мають перспектив виробництва.
Окремого обговорення потребує картина про Григорія Сковороду «На відстані молитви». Проект майбутнього фільму було виключено з Програми фінансування. Після цього його сценарій було відправлено на оцінку експертів, відгуки яких надіслані у Міністерство культури.
«Держкіно з огляду на звернення продюсера фільму… та з урахуванням норм наказу Міністерства культури… пропонує повернути цей оригінальний проект про Григорія Сковороду до Програми. Наголошуємо на тому, що це не біографічний твір, а спроба самостійного осмислення постаті Григорія Сковороди», – відзначила Лариса Клименко.
У Програмі залишається 33 кінопроекти, контракти за якими підписані у минулі роки. Серед них три фільми, закінчені у 2014 році, проте остаточно не профінансовані у зв’язку з відсутністю оплати: анімація «Халабудка», «Плем’я», документальна картина «Вагріч і чорний квадрат». Також недофінансованими є дев’ять фільмів, що виробляються за договорами державного замовлення (з них шість дитячих, один дебют і три копродукції) та 13 стрічок, що знімаються з договорами фінансової підтримки (серед них чотири копродукції та один дитячий). Зазначені стрічки можуть бути не закінчені у поточному році у зв’язку із обмеженим фінансуванням та іншими об’єктивними обставинами. Обсяг державної підтримки зазначених проектів у 2015-1016 рр. складає 52,6 млн. грн.
У Програмі вже є вісім прикладів подібних «довгобудів», фінансування яких не закрите вже біль ше п’яти років. Серед останніх трапляються навіть лауреати міжнародних кінопремій: «Мелодія для шарманки», «У суботу» та «Серце на долоні».
Наразі триває сьомий конкурс, на відбір до якого було подано 155 кінопроектів. Обрані з них стрічки доповнять Програму виробництва та розповсюдження національних фільмів. Радує, що активізувалися державні кіностудії, які на цей раз подали на розгляд експертів одразу 27 проектів. Будемо сподіватися, нові картини не поповнять число «довгобудів».
Сериалы о подростках: 25 лучших фильмов