Мати апостолів
Мати апостолів
Саундтрек, як і всю музику до фільму Зази Буадзе “Мати Апостолів”, написали відомі композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко.
Частину камерної музики було записано у Києві в студії Національної спілки композиторів України, а частину – у Відні в Інституті електроакустичної музики. “Відень обрали через пошук нетривіального звучання та хайтеку у музиці, а також заради найвищого пілотажу звукозапису електроакустичної музики”, – розповідає Роман Григорів.
Режисер Заза Буадзе запросив композиторів до роботи над стрічкою, після прем’єри опери “Аерофонія”, що відбулась у Івано-Франківську у червні 2018 року. Там разом із вокалістами музичної формації NOVA OPERA “співав” літак АН-2. Тому в увертюрі до фільму “Мати Апостолів” звучить голос Наталі Половинки в інфра-звуковому супроводі літака.

Звуки літака та розмови пілотів і диспетчерів використано в сцені, коли  Мати обходить розбий літак і чує флешбек подій. Ця музика занурює нас в історію льотчиків і створює психоделічний ефект.
“Перше творче завдання, яке нам поставив режисер, це  – глибока, пронизлива музика, що за естетикою звучання мала б нагадувати мінімалістичний арт-хаус, де немає жодних натяків на типове, голлівудське звучання. Звук і музика у цій картині має проймати до глибини душі, адже фільм — це присвята всім Матерям, які втратили своїх дітей. І заслуга Зази в тому, що він точно знав тональність фільму і серед багатьох варіантів музичних тем та звукових рішень обирав саме ті, що найточніше та найвиразніше передають атмосферу і стан головної героїні – Матері» – повідомив Роман Григорів.
У фільмі звучить багато електроніки і ще більше – міксу електроніки та живих інструментів…
“Для озвучення настрою Матері ми обрали віолончель (в унікальному виконанні Жанни Марчинської). А от у темі Орків задіяні абсолютно розладнані струнні інструменти: контрабас та віолончель”, – розповідає Ілля Разумейко.
У фінальній сцені звучить оркестрова сюїта Messis (з лат. Жнива) з темою Софії, де використано фрагмент мелодії української народної пісні «Ой зелене жито, зелене» у поєднанні з текстом латинського духовного піснеспіву «Agnus Dei» (з лат. Агнець Божий).
Роман Григорів та Ілля Разумейко
“Ця тема звучить обрядово-трагічно, і ми її, нібито, “загорнули” у цю духовну католицьку Месу, яку виконує дитячий хор (хор хлопчиків та юнаків КССМШ ім.М.В.Лисенка, диригент Марія Коваль). Це — лейтмотив надії на очищення душі у всіх героїв фільму та мить для переосмислення подій глядачем” – розповідає Роман Григорів.
За словами композиторів, режисер Заза Буадзе дав їм творчу свободу, і що головне – дозволив побувати на знімальному майданчику, що допомогло відчути героїв та настрій фільму: “Усім композиторам варто надихатись кінопроцесом, побачити всю магію як твориться кіно. На нас ця робота настільки вплинула, що ми вирішили додати кінозйомку як прийом вже у наш інший проєкт – археологічну оперу “Чорнобильдорф” (Chornobyldorf)”, – ділиться Роман Григорів.
У створенні та записі музики до фільму “Мати Апостолів” були залучені:
  • звукорежисери запису та зведення музики: Аркадій Віхорєв, Володимир Миндюк, Крісті Йорга.
  • Музиканти-солісти: Жанна Марчинська (віолончель) Ігор Завгородній (скрипка, альт), Роман Григорів (гітара, контрабас, віолончель), Ілля Разумейко (препарований рояль, гітара), Христина Шушак (скрипка), Асмір Якупович (віолончель).
  • Національний президентський оркестр, диригент – Євген Брага.
  • Хор хлопчиків та юнаків КССМШ ім.М.В.Лисенка, диригент Марія Коваль
  • Соліст хору: Микита Журавель. Учасники хору: Яромир Романенко, Іосиф Козловський, Іван Бойко, Арсеній Сарнацький, Антоній Безушка, Андрій Дорошенко, Тимофій Мельник.
  • Студія звукозапису Національної спілки композиторів України.
  • Студія звукозапису Віденського інституту електроакустичної музики ELAK.
  • Студія звукозапису Київського Інституту музики імені Р. М. Глієра.
Військова драма Зази Буадзе “Мати Апостолів” – присвята матерям, діти яких загинули, захищаючи Україну.
Роман Григорів та Ілля Разумейко – композитори опер “IYOV” (увійшла в десятку найкращих сучасних опер світу), “Вавилон”, “Ковчег”, “Гамлет”, “непОсті”, “Wozzek”, “Aerophonia”, “GAZ”, “Nero”, “Chornobyldorf”. Лауреати національної Шевченківської премії 2019р.