CYCLOP

Одна з особливостей вітчизняного кінематографу полягає в тім, що його елітарні напрямки формуються скоріше за популярні. Наприклад, у нас подосі не можуть зняти фільм, який би окупився у прокаті, проте наші стрічки вже неодноразово перемагали на найпрестижніших фестивалях.

Вітчизняні кінематографісти ще не навчилися робити прогресивні рекламні ролики та кліпи, проте у нас вже сформувався самодостатній напрямок відеопоезії. Найвищі досягнення в останній можна було переглянути на ІV міжнародному фестивалі «CYCLOP».

Проходив кінофорум із 21 по 23 листопада у FEDORIV Hub, що у київській «Арена-сіті». Цьогоріч фест вийшов на новий рівень. З дещо андреграундного кіноклубного формату, яким він був у минулі роки, «CYCLOP» перетворився на повноцінного учасника українського кінопроцесу.

Окрім традиційного показу конкурсних відеопоетичних робіт, цьогоріч програма фесту була густо наповнена майстер-класами та лекціями. Наприклад, свої секрети у створенні короткометражного фільму усім бажаючим відкрили режисери Михайло Іллєнко та Дмитро Сухолиткий-Собчук. А Сергій Жадан і Ко заклали у перебіг форуму музично-візуальну бомбу. Крім того відбулися численні поетичні читання, дискусії на тему поєднання вербального та візуального, а також кінопоказ ретрофільму у рамках проекту «Коло Дзиги».

Гості фестивалю на цей раз виступали у ролі не тільки пасивних глядачів. Надихнувшись атмосферою дійства, усім бажаючим випала нагода власноруч зробити відеопоетичний кліп. У цій нелегкій справі кожному допомагав досвідчений кінематографіст.

Окрім основного конкурсу, цьогорічний «CYCLOP» оголосив і паралельну програму. У неї входили відеосупроводи до віршів сучасних поетів. На цей раз організатори запропонували зробити відеоряд до вірша Жадана «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» Свої версії надіслали пошановувачі поезії з семи різних міст: від Полтави до Чернівців.

Цікаво було порівняти вітчизняні відеопоетичні твори із закордонними. У рамках кіносмотру демонструвалися кращі фільми подібних кінофорумів з дев’яти різних країн Європи та Америки. У перспективі на них показуватимуться й вітчизняні стрічки з даного фесту.

Найвищих результатів вітчизняне кіно часів Незалежності досягло саме у короткометражному форматі. Так само як і найпотужніші прояви нашої літератури значаться у площині поезії. Тож відеопоезія походить з двох ледь не найбільш розвинутих жанрів вітчизняної художньої традиції. Не випадково ж наш край колись прославився на увесь світ саме поетичним кінематографом.