Хто переможе на «Оскарі»: Як передбачити лауреатів премії

Напередодні церемонії вручення премії Американської Кіноакадемії любителі кіно по всьому світу гаряче обговорюють, хто ж переможе на «Оскарі». Можна з великою ймовірністю правильно відповісти на це питання, якщо уважно простежити за нагородами, які вручаються напередодні.

«Золотий глобус»

Церемонію вручення премії Голлівудської асоціації іноземної преси (ГАІП) «Золотий глобус» називають репетицією «Оскара». Приблизно в 60% випадків лауреати «Золотого глобуса» збігаються з «Оскаром» у п’яти головних номінаціях: кращий фільм, сценарій, режисер, а також виконавці головної чоловічої і жіночої ролей.

Однак у 2010-х ці дві нагороди стали все частіше діставатися різним фільмам і кінематографістам. Наприклад, протягом цього десятиліття у них тільки 4 рази збіглися переможці в номінації «Кращий фільм». Раніше ж такі перетини траплялися набагато регулярніше. Найчастіше переможці в цих преміях збігаються в номінації «Краща актриса».

Причина таких частих збігів в «Оскарі» і «Золотому глобусі» полягає в тому, як працюють організації, що вручають ці нагороди.

«Золотой глобус» и «Оскар»

За присудження «Золотих глобусів» голосує приблизно 90 журналістів і кінокритиків. Всі вони регулярно їздять на кінофестивалі, відстежують новинки популярного кіно, а також активно пишуть статті у світові видання. Грубо кажучи, дивитися багато фільмів – це основна робота для багатьох членів ГАІП. Організація ця відносно невелика і в ній суворо стежать за тим, щоби кожен чесно виконував свою роботу, активно переглядаючи актуальні фільми і сумлінно визначаючи переможців.

На відміну від ГАІП, Американська Кіноакадемія, яка вручає «Оскар», набагато масштабніше. В останню входить орієнтовно 8 тис. кінопрофесіоналів.

За словами члена ГАІП Сергія Рахліна, є великі сумніви, що кожен із 8 тис. членів Кіноакадемії чесно переглядає всі фільми, які висуваються на «Оскар». Адже в Кіноакадемію входять люди зі світу кіно, а не журналісти, які не пов’язані впритул з кіноіндустрією. Регулярно дивитися багато фільмів – робота зовсім небагатьох членів Кіноакадемії. Тож у ній, напевно, є члени, які голосують упереджено.

Важливо відзначити, що за два-три місяці до вручення «Оскарів» починається т. зв. «нагородний сезон», протягом якого численні асоціації, гільдії та інші кінорганізації роздають цілу низку нагород. У зв’язку з цим неодноразово озвучувалося припущення, що члени Кіноакадемії, коли голосують за переможців «Оскара», підглядають у списки переможців інших премій. Одними з найбільш впливових у такому випадку є премії спеціалізованих гільдій.

Кто победит на «Оскаре»

Гільдія кіноакторів США

Ця гільдія часто пророкує лауреатів «Оскара» в акторських номінаціях. Премія Гільдії кіноакторів вручається 25 років поспіль. І тільки 7 разів її переможці в номінації «Краща актриса» не збігалися з «Оскаром». А в номінації «Кращий актор» переможці Гільдії і Кіноакадемії не збігалися тільки 5 разів.

Є й ще більш яскрава закономірність між нагородами Гільдії кіноакторів США і «Оскаром». До останніх років існувало неписане правило: головну статуетку Кіноакадемії отримують тільки ті фільми, які напередодні висувалися на приз Гільдії кіноакторів у номінації «Кращий акторський ансамбль».

Однак в останні два роки ця закономірність перестала діяти. «Форма води» в 2018 році і «Зелена книга» в 2019 році, які завоювали «Оскари» за «Кращий фільм», не отримали номінації Гільдії «За кращий акторський ансамбль».

Гільдія продюсерів США

З найбільшою долею ймовірності переможця в номінації на «Оскар» за «Кращий фільм» передбачає саме Гільдія продюсерів США. Напевно, така ситуація складається в зв’язку з тим, що саме продюсери знаходяться на вершині піраміди в Голлівуді, встановлюючи правила в усій кіноіндустрії США.

Режиссёр «Зелёной книги» Питер Фаррелли с наградой Гильдии продюсеров
Режиссёр «Зелёной книги» Питер Фаррелли с наградой Гильдии продюсеров

За 30 років існування премії Гільдії продюсерів її переможці в номінації «Кращий фільм» тільки 9 разів не збігалися з аналогічною категорією на «Оскарі».

Також протягом останніх 14-ти років Гільдія вручала окрему статуетку в категорії «Краща анімація». І тільки 4 рази переможці в цій категорії не збігалися з анімаційним «Оскаром».

Кращий сценарій – кращий фільм

Основа будь-якої успішної стрічки – це хороший сценарій. Тому картини-володарі «Оскара» за «Кращий фільм» дуже щільно пов’язані з номінацією «Кращий сценарій».

За останні 54 роки головний «Оскар» отримували лише ті картини, які паралельно номінувалися на статуетки за «Кращий оригінальний або адаптований сценарій». Єдиним винятком із правила за всі ці роки був «Титанік». Всього ж за 91 рік існування «Оскара» тільки сім фільмів-володарів головної статуетки не висувались в сценарних номінаціях.

Про те, як премія «Енні» також із великою долею ймовірності пророкує перемогу в анімаційному «Оскарі», ми писали раніше.

Кто победит на «Оскаре»

+