Художник Василь Цаголов: Живопис, породжений кінематографом

У київському Pinchuk Art Centre періодично демонструється фільм художника Василя Цаголова «Молочні сосиски» (1994).

Ця стрічка стала знаковою як для українського мистецтва тих років, так і для самого художника, який завдяки їй освоїв новий для себе жанр — кіно — а також отримав запрошення на престижну виставку в стокгольмському музеї.

Стрічка розповідає про маніяка-психіатра, який вважає себе богом, і вершить людські долі. Фільм наповнений сумною романтикою 90-х, криміналом і містикою.

«Молочні сосиски» перегукуються з шедевром Станіслава Клименка «Кому вгору, кому Вниз» (1991). Обидва фільми діагностують наш одурманений соціум на зламі епох на початку 90-х.

Про те, наскільки авантюрно створювався цей фільм, про те, що між маніяком і арт-критиком, трапляється, немає ніякої різниці, а також про те, що все навколо нас — кінематографічно, розповідає Василь Цаголов.

У 1994 році зняти кіно в Україні було вкрай важко. Змонтувати відео, накласти звук, обробити зображення — все це в домашніх умовах зробити було неможливо. Як узагалі будувався процес роботи над фільмом?

Директор галереї «Бланк Арт» запропонував мені зробити у нього виставку. Але презентувати свої старі полотна мені було не цікаво, а спішно писати нові картини я не хотів. Тому я запропонував зняти фільм. Хоча до цього кінематографом я не займався. Зйомки тривали близько 10 днів. На фільм директор галереї виділив мені 500 доларів. Всі ці гроші пішли оператору.

Сценарій писався на ходу. Спочатку у мене був задум, але конкретно кожну сцену я розписував за день до зйомок. Практично всі діалоги у фільмі імпровізовані. Місцями вони вийшли дуже вдалими, тому що це повна маячня (посміхається).

Більшість наших художників, що в ті роки щось знімали, — займалися відео-артом. А мені хотілося зробити саме сюжетну стрічку.

Коли я знімав цей фільм, то захоплювався Вімом Вендерсом, Райнером Вернером Фассбіндером і Аланом Паркером.

Головного героя, маніяка, у фільмі зіграв арт-критик Олег Сидор-Гібелинда. Завдання арт-критика, серед іншого, – впорядковувати арт-світ і проводити в ньому розстановку сил. А у вашому фільмі він зведений на більш високий рівень, коли він впливає не тільки на художників, а взагалі на весь соціум. Вимальовується цікава алюзія, що людьми маніпулює, скажімо, не бізнесмен або політик, що звично, а саме арт-критик…

Ну, можна про це говорити. Але я знімав цей фільм, орієнтуючись на звичайного глядача, який би не знав, хто саме виконує головну роль. Олега я запросив на роль маніяка, тому що він і в житті такий (посміхається)… До того ж ми вчилися разом і багато спілкувалися про літературу і кіно.

У Pinchuk Art Centre показується не краща копія фільму. У ній не можна розібрати всіх діалогів, а зображення місцями збивається. Невже немає більш якісної копії?

Ми знімали на плівку, а потім фільм був переведений у цифру. Копія, яка показується на виставці, взята зі стокгольмського музею сучасного мистецтва. У мене може десь ще залишилася касета з фільмом — треба пошукати. Хоча за всі ці роки плівка, швидше за все, вже зіпсувалася.

Як фільм потрапив у музей сучасного мистецтва в Стокгольмі?

Його куратор був у Києві, і активно передивлявся роботи українських художників. Крім «Молочних сосисок» він у підсумку відібрав для масштабної виставки After The Wall фотографії Савадова і Михайлова. Після того, як мій фільм потрапив на неї, то і ставлення до нього змінилося.

Крім стокгольмського музею і київської галереї «Бланк Арт», фільм за 21 рік ще десь показувався?

Якісь окремі його фрагменти показувалися на різних виставках. Ну, а повноцінний показ був ще на київському фестивалі Dream catcher («Пастка для снів»), який художники проводили в одному з дворів Андріївського узвозу, щоб показувати свої фільми. Покази тривали усю ніч. Через те, що стрічок, знятих саме художниками, було небагато, то ми запрошували і режисерів, які знімають звичайні фільми. Шапіро, братів Альошечкіних та інших. Серед художників тоді відео-артом займалися Савадов, Гнилицький, Подольчак, Ройтбурд, Гирич…

За пару років цим фестивалем зайнявся Михайло Іллєнко і тепер його знають, як «Відкрита ніч».

Сьогоднішні технології значно спростили роботу над фільмом. Але ви вже нічого не знімаєте. Чому?

За 500 доларів я робити не хочу. А те, що хочеться робити, потребує команди і бюджету. Просто тоді мені хотілося більше зробити, і спробувати себе у різних жанрах. А тепер озираєшся і розумієш, що половину можна було взагалі не робити.

Я спеціально не хотів утвердитися в одному жанрі. Раніше я хотів бути непередбачуваним: коли від мене чекали картини — я приносив фільм, а коли думали, що я знову зніму кіно — я видавав щось інше.

У книзі Галини Скляренко «Сучасне мистецтво України. Портрети митців» про вашу творчість говориться: «Картини Цаголова виростають із кінематографа і телебачення. Але не з артхаусного кіно з його підкреслено авторським, індивідуальним баченням і візуальною мовою, а з «кінопродукції класу В» — мильних серіалів і бойовиків». Невже справді між популярним кіно і вашими картинами — така пряма залежність?

Саме по собі бачення людини — кінематографічне. Адже у світі все постійно знаходиться в русі і куди не поглянеш — все змінюється.

Щодо статті Галини Скляренко, то, як на мене, це дуже поверхневий текст. Вона наводить багато притягнутих за вуха тез. У цій статті вона взагалі мало не звинувачує мене у тому, що сьогодні відбувається в Україні.

Окрім «Молочних сосисок» ви також зняли фільм «Новини», у якому з’являються ваші друзі-художники…

Це була відео-робота у форматі випуску новин. У кадрі сидів диктор, який щось розповідав, а в проміжках показувалися постановочні репортажі про те, як у Мексиці спіймали наркобарона або як реконструюється Хрещатик… Всі новини були вигаданими.

У фільмі брали участь Гнилицький, Соловйов, Цюпка, Осоева, Голець, Братков, Подольчак і Дюрич.

Відео-роботи Василя Цаголова:

«Карла Маркса — Пер-Лашез» (1993) документація перформансу

«Молочні сосиски» (1994) ігровий фільм (36 хв)

«Кримінальна тиждень» (1994) фотофільм

«The end» (1995) документація перформансу в реанімації

ЧИТАТИ ЩЕ

Святковий стіл на Новий рік 2025: основні страви та алкоголь

Новий рік — це не тільки чарівний час для зустрічей з рідними та близькими, а й чудова нагода накрити багатий святковий стіл. У 2025 році...

У чому зустрічати 2025: стильні поради та ідеї для Нового року змії

Новий 2025 пройде під заступництвом Зеленої Дерев'яної Змії, що робить вибір святкового вбрання особливо важливим для залучення удачі та благополуччя. Змія символізує мудрість, елегантність та...

Опубліковані найкрасивіші автографи зірок

Нам здається, що знамениті люди, ба навіть - легенди, все роблять по-особливому. У деяких випадках це дійсно так. Але підпис - така звичайна річ для...

Пол Томас Андерсон: режисер, який подобається всім

Богемна репутація навколо імені Пола Томаса Андерсона, а також палка полеміка навколо його робіт просто не мають рівних серед його сучасників. Його історія - це...