2018 був рекордним за касовими зборами в Північній Америці. Після досить тривалого спаду кіно театри Америки показали стабільне зростання. Бокс–офіс підскочив до рекордних висот – 11,85 мільярда доларів. Було продано більш ніж 1,3 мільярда квитків.
А от Західна Європа, яка колись була надійним постачальником зборів для Голлівуду, підкачала. У п’яти найбільших ринках кінопрокату Європи: Великобританії, Франції, Німеччині, Іспанії та Італії бокс-офіс коливався від такого, що розчаровує, до катастрофічного. У Німеччині касові збори в кінотеатрах скоротилися на 16 відсотків до $965 мільйонів. Уперше за багато років цей ринок не зміг добрати звичний раніше $1 млрд.
У Німеччині багато кінотеатрів безнадійно застаріли. Навіть мультиплекси цієї країни були побудовані ще в 90-х роках. За контрастом, Великобританія вклалася в модернізацію кінотеатрів до класу «бутік» і проводить гнучку політику цін на квитки.
«Британці інвестували в свої театри, і вони пішли на реальний ризик», – сказав в інтерв’ю виданню THR один німецький кінопрокатник. І гірко додав: «У Німеччині середній театральний вестибюль не перефарбовували з часів падіння Берлінської стіни. Навіщо хтось буде платити 12 євро, щоби повести свою дівчину в таке місце?».
В Італії у кінотеатрів був найгірший рік за ціле десятиліття, з падінням зборів на 5 відсотків до сумовитих 633 мільйонів доларів. Але ж цей ринок приносив майже на 200 мільйонів доларів більше всього вісім років тому.
Франція та Іспанія спробували зробити хорошу міну при поганій грі, оскільки там спад був відповідно на 3 і 2 відсотки. Ну, а вищезгадана Британія з усіма її інноваціями може вважати досягненням той факт, що її бокс-офіс у 2018 році скоротився всього на 0,1 відсотка і все-таки перейшов кордон мільярда доларів, досягнувши 1,63 мільярда. При цьому, що обнадіює, кількість проданих квитків було найбільш високим у країні з 1970 року.
Чим же пояснити європейський спад 2018 року? Літньою спекою або конкуруючим з кінопрокатом Чемпіонатом світу з футболу?
Або у всьому винен новий «хлопчик для биття» Netflix, який вельми успішний у Європі, довівши загальні цифри абонентів відео-на-вимогу по всій Західній Європі до 69 мільйонів. Доходи від підписаного стрімінга (потокове ТБ) в розмірі $5,7 млрд. Уперше в регіоні обігнала виручку від продажу DVD і разової покупки переглядів на кабельному ТБ. «Європейський бокс-офіс, ймовірно, продовжить падати, хоч і дуже повільно, в найближчі роки», – сказав аналітик Futuresource Девід Сайдботтом.
Прокатники низки країн Європи звинуватили стрімінгового гіганта Netflix в тому, що він нібито підриває ідею відвідування кінотеатру, випустивши всього на тиждень у кінотеатрах Європи перед стрімінга такі фільми, як оскароносний «Рома» Альфонсо Куарона. Тим часом, як каже Антон Парлоу, доцент німецького університету в Ростоку, який разом із колегою Сабріною Вагнер минулої осені опублікував дослідження «Ефект Netflix на європейський прокат із 2000 по 2016 рік»: «Ми дійсно виявили, що Netflix, коли він уперше вийшов на європейські ринки, зробив позитивний вплив на продажу квитків у кіно, тому що люди, які підписалися на Netflix, з більшою ймовірністю підуть у кіно».
Однак, додає Парлоу: «Починаючи з 2016 року ми спостерігаємо негативну кореляцію між підпискою на Netflix і театральними відвідинами». Можливо, однією з причин є те, що Netflix приступив до створення високоякісного контенту на мовах країн Європи.
Однак, думається, справа не обов’язково в цьому. Той же Netflix й інші стрімери також активні на потоковому ринку США, що швидко розвивається. І це не зашкодило кінопрокату.
Не виключено, що проблеми касових зборів у деяких країнах Європи можуть бути просто результатом необлаштованих кінотеатрів. Італія до сих працює по-старому, коли, з огляду на що в кінотеатрах не було кондиціонування повітря, тут уникали випускати фільми влітку. Не дай бог опинитися в такому кінотеатрі влітку. Можу підтвердити на власному досвіді. Правда, давньому.
автор: Сергій Рахлін