Американська кіноакадемія, яка вручає премію «Оскар», хоч відкрито і не заявляє про свою незгоду з політикою президента США Дональда Трампа, але паралельно багато в чому протистоїть президенту своєї країни. Про це свідчить ціла низка оскарівських статуеток, які академія вручає за роки правління Трампа.
Наприклад, ще в 2016 році, під час своєї передвиборної кампанії, майбутній на той момент президент США Дональд Трамп заявляв про свої плани обмежити права мусульман на в’їзд у США. У відповідь на це через місяць після приходу Трампа на пост президент Американська кіноакадемія вручила відразу дві статуетки саме мусульманам. Першим став Махершала Алі, який зіграв роль другого плану в драмі «Місячне сяйво». Ця ж стрічка також отримала головну статуетку за кращий фільм.
«Місячне сяйво» розповідає про хлопця, який намагається впоратися з неблагополучним життям. Його мати – наркоманка. У школі його цбкують. Живе він у бідності. Ускладнюється ж ситуація тим, що в юності головний герой розуміє, що його тягне до хлопців.
Разом із Махершалою Алі в 2017 році «Оскар» отримав ще один мусульманин – іранський режисер Асгар Фархаді за свою картину «Комівояжер».
Сам Фархаді в той рік відмовився приїжджати на церемонію вручення «Оскарів» у знак протесту проти того, що в США заборонили в’їзд жителям країн, у яких сповідується іслам. Тому замість режисера тоді на сцену за «Оскаром» вийшла його знайома, американська інженер іранського походження Анушех Ансарі.
Фільм «Комівояжер» розповідає про подружжя Емад і Рані, які живуть у Тегерані. Він – викладач, а вона – домогосподарка. Паралельно з основною роботою вони грають у театрі. Одного разу вони починають репетирувати постановку за п’єсою Артура Міллера «Смерть комівояжера». Разом із тим їм доводиться переїхати на нову квартиру. Однак незабаром виявляється, що за цим житлом водиться погана слава.
Натяки на протистояння Американської кіноакадемії Дональду Трампу проявилися і в 2018 році. Одразу два фільми, які зібрали в той рік головні «Оскари», – «Три білборда на кордоні Еббінг, Міссурі» і «Форма води» – розповідали про боротьбу з державною системою та правоохоронними органами.
Окрім того в одному з переможців оскарівської гонки 2018 року простежувався протест Американської кіноакадемії проти рішення Дональда Трампа не допускати трансгендерів на службу в американську армію. Відповідний указ президент США підписав ще в 2017 році. А через деякий час «Оскар» отримала картина «Фантастична жінка», яка розповідає про те, як суспільство несправедливо ставиться до трансгендерів.
Окрім того в 2018 році номінацію на документальний «Оскар» отримав відкритий трансгендер, режисер Янс Форд. Його висували на премію зі стрічкою «Стронг-Айленд»
І «Фантастичну жінку», і «Форму води», які отримали «Оскари» в 2018 році, були зняті режисерами з Латинської Америки. Також про цей регіон розповідав ще один лауреат премії Американської кіноакадемії того року – мультфільм «Коко». Таким чином, американські кіноакадеміки підняли імідж жителів цього регіону, в той час, як сам Трамп ініціював будівництво стіни, що відокремлює Латинську Америку від США.
Свою солідарність із латиноамериканських регіоном Американська кіноакадемія продемонструвала і в 2019 році, віддавши відразу три «Оскара» мексиканському режисерові Альфонсо Куарону за картину «Рома». Кінематографіста відзначили статуетками за кращу режисуру, кращу операторську роботу і кращий фільм іноземною мовою.
https://www.youtube.com/watch?v=Q7NvXTgC4hE
Також у 2019 році вищезгаданий актор Махершала Алі отримав ще один «Оскар» за роль у «Зеленій книзі». Ця картина також завоювала статуетку за кращий фільм року.
Зви чайно, важливо відзначити, що політична складова у вирішенні нагородити всіх перерахованих вище кінематографістів – не єдина причина, якою керувалася Американська кіноакадемія. Адже всі названі картини – дійсно заслуговували «Оскара», втім, як і їхні конкуренти. І, напевно, при виборі між декількома стрічками, які гідні перемоги, академіки враховували і їх соціально-політичний меседж.
Одна з головних причин того, чому Американська кіноакадемія так самовіддано протистоїть політиці Трампа, полягає в тому, що у кінематографістів США і у президента цієї країни – діаметрально різний світогляд. Епіцентр американської кіноіндустрії – це штат Каліфорнія. Цей регіон відрізняється своїм креативом, волелюбністю і ліберальними настроями. Словом, це все повністю суперечить консервативному курсу Трампа. І поки чинний президент США закриває кордони – жителі Каліфорнії намагаються зруйнувати взагалі будь-які існуючі обмеження. Поки Трамп вводить більш строгі закони – Каліфорнія легалізує марихуану. А паралельно з тим, як Трамп обмежує свободи трансгендерів – у Каліфорнії повним ходом проходять одностатеві шлюби.
Тож навіть незважаючи на те, що Дональд Трамп неодноразово знімався в кіно, «своїм» його в кіноіндустрії не вважають.