25 цікавих фактів про «Зоряні війни»

Значення «Зоряних війн» в масовій культурі важко переоцінити. Фільми, книги, відеоігри за довгі роки створили цілу субкультуру, присвячену «далекій-далекій галактиці».  Мало хто знає, що «Зоряні війни» в підсумку могли б вийти зовсім не тими фільмами, які ми всі любимо і цінуємо. Безліч цікавих фактів розкривають культові картини по-новому.

Слово  «Vader» голландською означає «батько».

Звук винищувача TIE скомбінований з реву молодого слона і звуку автомобіля, що мчить по мокрому шосе.

У багатьох кадрах «Зоряних воєн» можна зустріти цифри 1138. Це покликання на фільм «THX 1138» (1970), постановником якого був Джордж Лукас.

Найзнаменитіша цитата з фільму – «Хай буде з тобою Сила» – англійською звучить як «May the Force be with you». Цю фразу-каламбур можна зрозуміти і як «May the 4th be with you» ( «4 травня з тобою»). Ось чому день «Зоряних воєн» фанати саги святкують саме 4 травня.

«Падме» перекладається з санскриту як «Лотос».

Джорджу Лукасу було складно отримати фінансування для цього фільму, більшість студій вважали, що проект буде неприбутковим.

«Зоряні війни. Епізод І. Прихована загроза» – єдиний фільм «Зоряних воєн», в якому представлена унікальна здатність джедаїв до прискорення.

Гамбургер з оливкою Джорджу Лукасу здався вдалою моделлю для створення космічного корабля, так у ресторані фастфуду з’явилась ідея корабля «Millennium Falcon».

Слово «Jedi» походить від японського «Jidai Geki», що в перекладі означає «історична драма». З такою назвою в Японії виходили телесеріали про часи воїнів-самураїв.

Колір світлового меча кожен актор вправі був вибрати самостійно. В основному обирали блакитний, як в Енакіна Скайуокера, зелений, як у Йоди, або червоний, як у Дарта Вейдера. Лише у Мейса Вінду меч незвичайного фіолетового кольору. Актор Семюель Л. Джексон вважав, що такий світловий меч буде виглядати цікаво.

В первісній версії фільм «Зоряні війни. Епізод IV. Нова надія» не мав номеру епізоду та підзаголовка. Вони були додані пізніше, щоб означити послідовність між першими «Star Wars» і «The Empire Strikes Back» (1980).

Звук дверей шатла Дарта Вейдера – брязкіт решітки камери в’язниці Алькатрас.

Одна з пісень, яку співають Евоки, звучить як «Det luktar flingor har». У перекладі зі шведської це означає «чую, тут пахне кашею».

Спочатку Джордж Лукас хотів зробити персонажа Люка Скайвокера дівчинкою. Згодом задумувався про те, щоб Люк був гномом. Також Скайвокер міг бути 60-річним генералом.

Пристрій для переговорів Квай-Гон Джина Comlink було «змальовано» з жіночої бритви Gillete Sensor Excel.


Джордж Лукас на першій прес-конференції по Star Wars сказав: «Панове, я прекрасно обізнаний, про те що в вакуумі не чути вибухів і пострілів, а тепер можете ставити свої запитання».

Щоб приховати приголомшливу кінцівку в п’ятому епізоді, Лукас сказав акторові Девіду Проузу, в костюмі Дарта Вейдера сказати: «Обі-Ван-Кенобі убив твого батька!». Тільки на стадії фіналізації фільму, це місце було змінено на фразу : «Я твій батько!».

Під костюмом Дарта Вейдера справді Хейден Крістенсен, а не якийсь абстрактний дублер. На прохання Крістенсена костюм Дарта Вейдера було підготовано заново з урахуванням особливостей будови тіла актора.

У більшості сцен з Харрісоном Фордом Керрі Фішер стоїть на спеціальній підставці, щоб не такою помітною була різниця в зрості. Їхні поцілунки виглядали б дещо комічно, адже Керрі приблизно на тридцять сантиметрів нижча Форда.

Пітер Мейхью отримав роль Чубакки завдяки своєму зросту – 2 м 18 см. А на створення самого образу Чубакки Джорджа Лукаса надихнув його пес, який сидить на передньому сидінні автомобіля. Ім’я Чубакка створене на основі слова «собака».

Персонажа Хан Соло Джордж Лукас «скопіював» зі свого друга – режисера Френсіса Форда Копполи. А за первинним задумом Лукаса Хан Соло повинен був бути зеленим інопланетним монстром без носа і з зябрами.

Джордж Лукас змусив фахівців з ефектів переробляти сцену з астероїдами у п’ятому епізоді стільки разів, що вони розлютилися і додали туди черевик. Тож один з астероїдів насправді був черевиком.

Сцену, де Хана Соло заморожують імперські штурмовики, потрібно було знімати  багато разів поспіль. У ній Лея каже Хану: «Я люблю тебе». Харрісон Форд чув цю фразу вже так багато разів, що він змінив задану за сценарієм репліку «Я теж тебе люблю» на «Я знаю». Лукас не захотів перезнімати цю сцену, вирішився, що так навіть краще.

Візажист Стюарт Фріборн створив образи всіх персонажів оригінальної трилогії «Зоряні війни». Для моделювання ляльки магістра Йоди Фріборн схрестив дві особи:  за основу він взяв свою зовнішність і додав характерні зморшки Альберта Ейнштейна.

Після прокручування всіх титрів наприкінці фільму «Зоряні війни. Епізод І. Прихована загроза» чутно лиховісний подих Дарта Вейдера.

ЧИТАТИ ЩЕ