Багато українських користувачів залишилися незадоволені ситуацією, яка склалася з видачею в Google після того, як Росія розпочала повномасштабну війну. Справа в тому, що Google ідентифікує нашу країну як державу, в якій спілкуються двома мовами, тому навіть при введенні запиту українською продовжують траплятися російські сайти. Переважна більшість таких ресурсів заблокована в Україні, тому часто у видачі багато посилань просто не відкриваються. У зв’язку з цим виникає необхідність прибрати російські сайти з пошуку Google аби не витрачати час на нерелевантний контент. Давайте розберемося як це зробити.
Блокування сайтів у пошуку по локації чи домену
Уявімо, що пошуковик наділений функцією вибору країни, сайти якої вам не хочеться бачити. Або є можливість позначки доменів, яких хочеться уникати, наприклад, ru. Погана новина: у системі відсутня можливість ручного додавання або виключення сайтів по локації або доменів, тому для ліквідації російських сайтів з пошуку доведеться змінити мовні налаштування.
Початок лагідної українізації мережі
Багато веб-майстрів і підприємців уже почали процес перенесення своїх сайтів на українські хостинги та віртуальні сервери й перестали користуватися російськими сервісами. Щодо мови, то у разі повної українізації свого пошуку інформаційний простір буде звужено, оскільки кількість контенту українською мовою поки що не може конкурувати з російською.
До початку військових дій багато блогерів та власників сайтів з України обирали російську мову насамперед для охоплення більшої аудиторії. Однак після появи попиту на видачу українською мовою наш сектор інтернету активно українізуватиметься. З’явиться достатньо статей та відеороликів науково-популярної, розважальної, творчої тематики. Саме час розпочати цей процес і назавжди забути про російські сайти у видачі Google.
Налаштування пошукової видачі українською мовою
Робота Google багато в чому ґрунтується на штучному інтелекті, який здатний самонавчатися. Він стежить за запитами та переходами за посиланнями й пропонує інформацію, ґрунтуючись на користувальницьких інтересах. Тому миттєва зміна видачі після виставлення української мови в налаштуваннях неможлива, але це один із перших та головних кроків.
Щоб змінити мовні інтерфейси, необхідно зайти в налаштування Google:
- Ви опинитеся у розділі швидких налаштувань із можливістю зміни мови. Вибираємо українську та зберігаємо зміни, натискаючи відповідну кнопку. Завдяки такому вибору зміни торкнуться як інтерфейсу пошукової системи, так і результатів видачі.
- Варто знати про ще один розділ з мовними налаштуваннями. Він знаходиться у вашому обліковому записі. Заходимо до облікового запису Google та переходимо до розділу з особистою інформацією. Перегортаємо вниз і знаходимо мовні налаштування.
- Змінюємо російську на українську та повністю видаляємо її з додаткових варіантів. Також вимикаємо можливість автоматичного додавання мов – у такому разі пошуковик не бачитиме використовувані вами мови та не включатиме їх у пошук.
Враховуйте також те, що у наведеному вище прикладі перед налаштуваннями поряд з українською та англійською мовою вказано «Додано для вас». Ці мови були додані пошукачем самостійно, тому що він помітив, що користувач часто використовує їх. Збережіть їх та додатково додайте мови, з якими плануєте продовжувати роботу. В іншому випадку, вимкнувши автоматичне додавання мов, видача буде відображатися виключно основною мовою.
Далі виконайте очищення кешу браузера та історії пошуку. Не варто думати, що російські сайти миттєво зникнуть з видачі – Google пропонуватиме їх якийсь час. Однак потім штучний інтелект зрозуміє, що ви не цікавитеся російським контентом, і перестане турбувати вас подібними посиланнями.
Читайте також: Українською, будь ласка — вступає в дію закон, який зобов’язує перекласти сайти та програми державною мовою.
Видалення російських відео з рекомендацій на YouTube
Оскільки YouTube’ом володіє компанія Google, робота пошукових алгоритмів відеохостингу схожа на пошукову систему. Українізація Ютуба є складнішою процедурою, оскільки в ньому не так багато ручних налаштувань мови. У вас є можливість вибору мови інтерфейсу. Для цього потрібно клікнути на обліковий запис праворуч у кутку сторінки, перейти в розділ управління облікового запису, де вибрати українську мову.
Ваше завдання полягатиме в коригуванні поведінки користувача, щоб сервіс запам’ятав ваші уподобання. Насамперед потрібна відписка від усіх російськомовних каналів, а також очищення історії переглядів. Виконавши дані процедури, відеохостинг продовжить рекомендувати контент російською мовою, але якщо не дивитися такі відео, через якийсь час вони перестануть «мозолити очі».