Суд над чиказької сімкою: ілюзія демократії і свободи США

Під вибори президента США вийшов фільм Аарона Соркіна «Суд над чиказької сімкою». Кіно безпосередньо ні слова не мовило ані про Трампа, ані про Байдена, які борються за місце в Білому домі, але натяків в стрічці більш, ніж достатньо, щоб схилити свого глядача на користь демократів. Правда, варто пам’ятати, що вибори пройдуть і незалежно від того, хто на них переможе – фільм Соркіна залишиться в історії кіно. Не за рахунок своїх політичних висловлювань, а за рахунок свого високого художнього рівня.

Сюжет: Стрічка переносить глядача в 1968 рік. Тоді в Чикаго відбулися масові протести проти війни у ​​В’єтнамі. Мітингувальників жорстоко розігнали правоохоронці. А сімох організаторів і ідейних натхненників протестів в результаті відправили на лаву підсудних. Суд тривав більше ніж півроку, привернув увагу мільйонів, а самій сімці революціонерів надав широкий простір для того, щоби заявити про свою пацифістської позиції.

Серед сімки лідерів протестів були два колоритних хіпі, один законослухняний громадянин середніх років, два юних ідеаліста і ще двоє активістів, яких не можна віднести ні до «дітей квітів», ні до добропорядних громадян, ні до натхнених студентів. Кожен із них – зі своєю яскравою харизмою, ефектною громадянською позицією, лідерськими замашками і крутим характером. Якби фільм не був заснований на реальних подіях і цієї сімки не існувало б насправді, то зустрівши таку компанію на широкому екрані, здалося б, що сценаристи перемудрили, навмисне зібравши в цій компанії настільки контрастно-різних людей.

Глядачеві показуються основні віхи цього судового процесу. Сам по собі він нагадував детективну історію з несподівано спливаючі доказами, викриттями, свідками й таємними змовами. За кожним фактом, який озвучувався в суді, обов’язково крилося друге дно, у якого, в свою чергу, була ще одна прихована грань, а у неї – третє-четверте дно зі своїм несподіваним підтекстом. Тож правда в підсумку плуталася десь між цими багатошаровими версіями.

Суд над чикагской семёркой
Суд над чикагской семёркой

Зоряний кастинг: Ключових персонажів у картині зіграли оскарівські лауреати Едді Редмейн («Фантастичні тварини і де вони мешкають») і Марк Райленс («Дюнкерк»), а також володарі інших престижних кінонагород Саша Барон-Коен («Борат»), Майкл Кітон («Бьордмен»), Джозеф Гордон-Льюітт (детектив «Дістати ножі»), Френк Ланджелла («Жартую») та ін.

Зібравшись в одному фільмі, вони явно внесли серйозну плутанину для відбірників кінопремій – спробуй розберися тепер, кого саме з усіх цих солідних артистів висувати від цього фільму на той же «Оскар» або якусь іншу премію…

Сценарій від визнаного майстра: Сценаристом і режисером стрічки виступив Аарон Соркін. Він славиться своїми байопіками про сучасних американських героїв. Так, саме він написав сценарії для фільмів про творців Facebook «Соціальна мережа» і Apple «Стів Джобс», а також про інших підприємців, які назавжди змінили великий бізнес. За свої роботи Соркін отримав усі найавторитетніші кінонагороди англомовного світу.

«Суд над чиказької сімкою» – не найкраща його робота. Напруження пристрастей і непередбачуваних поворотів сюжету тут набагато менше, ніж у його ж стрічках «Гра Моллі» або «Людина, яка змінила все».

Суд над чикагской семёркой
Суд над чикагской семёркой

Підтримка демократів: Починаючи з передвиборної кампанії Дональда Трампа, коли він висувався тільки на перший свій президентський термін, голлівудська братія не стримувалася в його критиці. Хтось висловлювався в соціальних мережах та інтерв’ю. А ті, у кого була можливість – знімали фільми проти Трампа.

Саме так, наприклад, з’явилася картина Стівена Спілберга «Секретне досьє» з Меріл Стріп і Томом Хенксом у головних ролях. Ця стрічка розповіла про скандальний кінець 1960-х, коли в пресу просочилися документи Пентагону, які довели, що адміністрація тодішнього президента США на показ запевняла всіх, що прагне закінчити війну у В’єтнамі, а на ділі лише посилювала свою агресію в цій далекосхідній країні. Фільм «Секретне досьє» вийшов в 2017-м і красномовно проілюстрував гострий конфлікт тодішнього президента Трампа з пресою і його тиск на свободу слова в США. І це був далеко не єдиний великий голлівудський проект з відвертою критикою Трампа.

«Суд над чиказької сімкою» – ще один випад Голлівуду проти Трампа. У ньому читається меседж про те, що гасло нинішнього президента «Зробимо Америку знову великою» – має жахливі наслідки. Адже це гасло створює ілюзію, що саме в середині ХХ століття США досягли вершини своєї величі, яке після цього, на жаль, здулося. Щоби спростувати це, голлівудські кінематографісти у всій красі показують катастрофічні недуги тієї епохи (тиск на пресу, культ війни, авторитаризм президента тощо), щоби викликати у свого глядача різку відразу до цього гасла про колишню велич Америки.

Суд над чикагской семёркой
Суд над чикагской семёркой

Як розігнати Майдан: В кінці 60-х в Чикаго намагалися провести щось на кшталт українського Майдану. Люди вийшли на вулиці, встановили намети і озброїлися полум’яними гаслами. В результаті їх жорстоко розігнала поліція, а над лідерами влаштували показне судилище і влада уважно стежили, щоб натхненники невдалої революції отримали максимально можливий термін. Іншими словами, влада США в кінці 60-х жорстоко розігнала свій антивоєнний Майдан ще в зародку.

Минуло кілька десятиліть і в рік виходу фільму про ці події «Суд над чиказькою сімкою» в США знову вибухнули масові заворушення. Вони отримали набагато більший масштаб під гаслами Black lives matter. Повсталі люди на цей раз боролися зі свавіллям правоохоронців і завуальованій расистською ненавистю. Цю спробу бунту влади США також задушили.

Суд над чикагской семёркой

Але коли подібні бунти відбуваються в інших країнах, то влада США не настільки категорична. Наприклад, американці підтримали багатьох лідерів кольорових революцій на Близькому Сході, в східній Європі, Латинській Америці та інших регіонах. В окремих випадках колишні агенти ЦРУ навіть зізнавалися, що брали участь в організації подібних бунтів в інших країнах.

Виходить, що в інших країнах американці підтримують бунти і революції, а в своїй – ні. Адже вони чудово розуміють, наскільки згубні наслідки після бунтів, наскільки сильно падає економіка, і який хаос починається в суспільстві і політиці держави. Тому в своїй країні не допускають бунти, а в інших – з радістю підтримують.

ЧИТАТИ ЩЕ

Ламін Ямаль: кращі голи

Ламін Ямаль Насрауї Ебана народився 13 липня 2007 року в Есплугес-де-Льобрегат, передмісті Барселони. Його батько родом з Марокко, а мати — з Екваторіальної Гвінеї, що...

Найкращі інтер’єри: топ-30 фото

Шукаєте натхнення та ідей, як переробити свою кімнату та потрібні приклади гарного дизайну інтер'єру? Цей сабреддіт вам сподобається. Суть проста: тут збирають якісні картинки кімнат,...

Олександр Усик: найкращі нокаути та визначні перемоги

Олександр Усик — легенда українського боксу, володар титулів абсолютного чемпіона світу як у першій важкій, так і суперважкій вазі. Його досягнення надихають мільйони, а бійцівський...

Як накачати та зміцнити спину: поради та вправи

Спина є однією з найважливіших частин нашого тіла, яка відіграє ключову роль у підтримці правильної постави, рухливості та загального здоров'я. Але як накачати та зміцнити...