Вітчизняні фільми про Чернобиль: Період кінорозпаду

Чорну славу Чорнобильської катастрофи не затьмарила навіть аварія на Фукусімі. Напевне, трагедію, що сталася під Прип’яттю 26 квітня 1986-го перекрила б навіть Третя світова.

Та незважаючи на свій масштаб – про неї знято вкрай мало ігрових фільмів. За 29 років, що пройшли з моменту аварії, з’явилося приблизно стільки ж повнометражних стрічок, скільки в США знімається до кожних президентських виборів.

Звичайно, кіноархіви переповнені десятками документальних та сотнями телевізійних картин, що присвячені цій катастрофі. Та всі вони – лише діагностують цю травму людства. Натомість саме ігрове кіно покликане знаходити від неї ліки.

Першою повнометражною ігровою картиною про трагедію ЧАЕС став «Розпад» (1990) Михайла Бєлікова. Техногенна катастрофа у цій стрічці, переповненій агонією відчаю, накладається на особисту драму головного героя, а також на розпад всього суспільства. Головну роль у картині зіграв Сергій Шакуров. На Венеційському кінофестивалі фільм було відзначено «Золотою медаллю Сенату».

У 1994-му році Семен Аранович випустив загострено-екзистенційну стрічку «Рік собаки». Її сюжет зосереджений не стільки на самій катастрофі, скільки на психології людини, що опинилася в радіоактивній зоні. Фільм було відзначено «Срібним ведмедем» на Берлінале.

Через глибоку кризу нашої кіноіндустрії 90-х, після стрічки Арановича протягом десяти років не вийшло жодного повнометражного ігрового фільму про Чорнобиль.

У 2006-му році Оксана Байрак випускає сентиментальний телемувік «Аврора». У центрі його наївного сюжету дівчинка, що після катастрофи отримує величезну дозу опромінювання. Через цю фатальну хворобу вона втрачає можливість втілити свою мрію – стати танцівницею.

У 2011-му виходить «В суботу» Олександра Міндадзе. Картина відтворює події у перший день катастрофи на ЧАЕС. Молодий парубок намагається збігти з Прип’яті, жителі якої починають поступово дізнаватися про трагедію. Проте щораз якийсь поворот долі стримує його, не дозволяючи вирватися з цих обставин.

У тому ж 2011-му році ізраїльська режисер Михаль Боганім випускає картину «Земля забуття». Фільм розповідає про весілля напередодні катастрофи. Люди святкують утворення нової сім`ї, при цьому усвідомлюючи, що життєвий простір для неї – неможливий. Головну роль у картині зіграла Ольга Куриленко.

«В суботу» та «Земля забуття» брали участь у престижних кінофестивалях класу «А», та в жодному з них не отримали нагород.

У 2012-му Мирослав Слабошпицький зняв стрічку «Ядерні відходи», що перемогла у короткометражній секції кінофестивалю в Локарно. Фільм розповідає про людей, що живуть і працюють в Зоні відчуження. Картина нав’язує глядачеві медитативний жах чорнобильських реалій. Наразі режисер почав роботу над повнометражним фільмом «Люксембург», який розповідатиме про життя у цій зоні. Тож, «Ядерні відходи» стали своєрідним сателітом майбутнього повного метру.

Перший вітчизняний серіал про цю катастрофу вийшов у 2013 році. Чотирисерійна картина «Метелики» (реж. Віталій Ворбйов) вражає своїми спец ефектами і разом із тим змушує взятись за голову від своєї сентиментальності. Картина відтворює події напередодні та під час катастрофи. У центрі сюжету – історія кохання молодої дівчини та курсанта, які познайомилися в одному з селищ під Прип’яттю. На заваді їхньому щастю стає катастрофа.

Останню на сьогодні вітчизняну стрічку про Чорнобиль зняв Заза Буадзе (“Червоний“). Називається ця короткометражка «І Бог зробив крок в порожнечу…». Вона демонструвалася в рамках альманаху «Нова українська хвиля 3», який вийшов у прокат на початку року. Це найбільш світліша та обнадійлива картина про Чорнобиль з усіх існуючих.

«Наш фільм – це історія людей, котрі не можуть знайти спільну мову, навіть живучи у повній порожнечі», – розповідає про стрічку режисер.

ЧИТАТИ ЩЕ

Найшвидші мотоцикли світу: Топ-10 швидкісних конячок

Якщо ви є затятим гонщиком, то, напевно, цікавилися питанням щодо того, який мотоцикл вважається найшвидшим. Протягом багатьох років люди прагнуть побити швидкісні рекорди. Завдяки технологічному...

Хороші комедії для відпочинку

Повертаючись додому після складного робочого дня, так хочеться іноді відволіктися і подивитися який-небудь добрий фільм. Ми підібрали хороші комедії для відпочинку, які гарантовано відвернуть від...

Найкращі парки України, які варто відвідати влітку

Природна краса України є національним надбанням, яке ми часто втрачаємо. Іноді це відбувається через незнання чи звички, інколи ж тому, що ці місця досить важкодоступні....

Сексі дівчата: 50 найкрасивіших актрис

Представляємо 50 найяскравіших та найпопулярніших акторок, про яких мріють усі чоловіки планети. Завдяки ефектній зовнішності та таланту вони займають верхні рядки у всіх списках найсексуальніших...