На Київському тижні критики покажуть кращі фільми України і Франції

Програма «Фокус: Україна-Франція» – це шість столичних прем’єр сучасних хітів українського та французького кіно, спільно обраних кінокритиками країн-учасниць.

«Фокус: Україна-Франція» – пілотна програма Київського тижня критики та Українського інституту, який організовує шоукейси українського кіно для міжнародної фахової спільноти. Щороку програма змінюватиме географічний фокус. Цього року її партнером виступає Французький інститут в Україні.

У рамках програми відбудуться київські прем’єри головних українських фільмів року – стрічок «Атлантида» Валентина Васяновича, «Погані дороги» Наталії Ворожбит і «Номери» Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва. Режисери представлять їх глядачам особисто. Також гості фестивалю матимуть змогу побачити французькі фестивальні стрічки – «Сліпа зона» Патріка-Маріо Бернара і П’єра Трівідіка, «Південний термінал» Рабаха Аммера-Займеша та «Ти заслуговуєш на любов» Афсії Ерзі.

Критики обох країн обрали фільми для фестивальної програми та після показів долучаться до дискусії спільно із режисерами. Участь у програмі візьмуть Жульєт Гоффар (авторка видань Études, Sofilm) та члени Синдикату французьких кінокритиків, який є засновником Каннського «Тижня критики», – Лео Соесанто (Libération, Les Inrockuptibles, Premiere) й Олів’є Пеліссон (Bande à Part, Bref). Українську сторону представляють куратори Київського тижня критики – Дарія Бадьйор, Сергій Ксаверов, Анна Дацюк та Станіслав Битюцький.

Програма:

Драма «Атлантида» Валентина Васяновича вперше була показана на Венеційському кінофестивалі, де здобула історичну для українського кіно перемогу – Гран-прі секції «Горизонти». «Атлантида» отримала широкий міжнародний успіх — фільм показали на понад 50 фестивалях, де він отримав ще чотири Гран-прі, стрічка увійшла у лонг-ліст премії Європейської кіноакадемії та змагається за право представляти Україну на «Оскарі». Події фільму відбуваються у 2025 році – після перемоги України у війні із Росією.

Драма «Погані дороги» – повнометражний дебют драматургині та сценаристки Наталії Ворожбит, екранізація її хітової однойменної п’єси. Світова прем’єра драми відбулася у програмі «Тиждень критики» Венеційського кінофестивалю 2020 року, де була відзначена другою за престижністю нагородою – премією Circolo del Cinema di Verona як «найбільш інновативна стрічка в конкурсі». «Погані дороги» – це п’ять новел, події яких відбуваються на Сході України протягом 2015 року.

Іронічна антиутопія «Номери» екранізує однойменну п’єсу Олега Сенцова. Зйомки стрічки проходили під час ув’язнення Сенцова у Росії – Олег керував ними дистанційно. Співрежисером «Номерів» виступив Ахтем Сеітаблаєв. Світова прем’єра фільму відбулася в рамках програми спеціальних показів Berlinale Special Берлінського кінофестивалю. «Номери» – розповідь про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи та отримати свободу.

Драма «Південний термінал» французького режисера алжирського походження Рабаха Аммера-Займеша присвячена його спогадам про роки війни в Алжирі. Стрічку було показано в рамках міжнародного кінофестивалю в Локарно, де «Південний термінал» претендував на здобуття «Срібного леопарда» за найкращий фільм.

Драма з елементами фантастики «Сліпа зона» інтерпретує сюжет про людину-невидимку у новий спосіб. Робота режисерів і сценаристів, номінантів на премію «Золотий лев» Венеційського кінофестивалю Патріка-Маріо Бернара та П’єра Трівідіка претендувала на премію за найкращий фантастичний фільм на міжнародному фестивалі у Сіджесі, Іспанія.

Романтична трагікомедія «Ти заслуговуєш на любов» була вперше показана в рамках секції «Тиждень критики» Каннського кінофестивалю та претендувала на здобуття премій «Золота камера» за найкращий дебют і Queer Palm за висвітлення ЛГБТ-теми в кіно. Стрічка є режисерським повнометражним дебютом французької акторки Афсії Ерзі, найбільш відомої своєю співпрацею з Абделатіфом Кешишем («Кус-кус і барабулька, «Мектуб, моя любов»). Ерзі також виконала у своєму фільмі головну роль.

На фестивалі діє система абонементів: наразі повні абонементи розпродано, у наявності – денні абонементи, які передбачають відвідування сеансів до 17:00 включно. Як і повні абонементи, вони дають змогу побачити всі 19 фільмів фестивальної програми. Вартість – 400 гривень, продаж відкрито на сайті фестивалю. Продаж квитків на окремі сеанси буде відкрито у жовтні.

Програма Київського тижня критики складається з трьох традиційних секцій – міжнародної програми з актуальними стрічками з лайн-апів головних світових кінофестивалів, тематичної ретроспективи культової кінокласики, а також київських прем’єр головних українських фільмів цього року. У рамках 4-го кінофестивалю також створено індустріальну секцію «Перший погляд».

Київський тиждень критики – міжнародний кінофестиваль, створений з метою ознайомлення українських глядачів із найкращими новими фільмами, обраними професійними українськими кінокритиками. 4-й фестиваль пройде у кінотеатрі «Жовтень» з 22 по 28 жовтня. На відкритті фестивалю відбудеться церемонія нагородження щорічною національною премією кінокритиків «КІНОКОЛО». Організатор фестивалю – компанія «Артхаус Трафік» за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Партнерами програми «Фокус: Україна-Франція» виступають Український інститут та Французький інститут в Україні.

Український інститут – державна інституція в сфері управління Міністерства закордонних справ України. Місія Українського інституту – зміцнення міжнародної і внутрішньої суб’єктності України засобами культурної дипломатії. Ми налагоджуємо міжнародні культурні зв’язки між людьми та інституціями і створюємо можливості для взаємодії українців зі світом.

+