Метью Франсес: Теракти в Європі породили багато серіалів про поліцію

В рамках позаконкурсної програми «Серіали!» Одеського Міжнародного Кінофестивалю відбувся показ бельгійського драматичного серіалу «Ворог народу» («Public Enemy») режисерів Метью Франсеса і Гарі Сенгера.

Раніше ця стрічка вже була відзначена нагородою MipDrama Screenings Coup de Coeur Award на телеринку MIPTV 2016.

Фільм розповідає про особливо небезпечного злочинця Гі Беранже, якого випустили з в’язниці після тривалого ув’язнення і надали право оселитися в монастирі абатства Вілсар. Місцеві жителі й ченці упереджено ставляться до свого нового співмешканця. Однак злочинець кається і його визнання приймає чернець. Та невдовзі після цього поблизу пропадає дівчинка. Відновити справедливість береться молодий інспектор Хлоя Мюллер, якій у ході розслідування доведеться протистояти гніву народних мас.

Про те, на основі якої реальної історії було знято цей серіал, а також про те, що в ньому спільного з класичною літературою і пострадянським ТВ, розповідає режисер Метью Франсес.

Відправною точкою в написанні сценарію для вашого серіалу стала історія серійного вбивці Марка Дютру, який скоїв низку злочинів у Бельгії в 90-х. Головний герой вашого фільму – це його копія?

Не зовсім. Наразі Марк Дютру відбуває довічне ув’язнення. Його дружина Мішель була визнана співучасницею багатьох його злочинів. Але після 12 років в’язниці вона була звільнена з умовою, що до кінця життя буде перебувати в провінційному монастирі в дуже строгих умовах. Люди, що живуть неподалік від монастиря, були категорично проти того, щоби така людина жила в монастирі. Навіть влаштовували демонстрації. Її перевели з в’язниці два роки тому. Саме тоді ми шукали тему для нового серіалу. І вирішили використовувати цю історію, як відправну точку. Але ми відразу ж вирішили писати власний сюжет, а не реконструювати ці події.

Головний герой вашої стрічки в чомусь нагадує Жана Вальжана зі «Знедолених» Віктора Гюго. Це людина, яка також намагається довести суспільству, що виправився і зі злочинця переродилася на гідного громадянина.

Так, ви абсолютно праві. Наша історія про те, як суспільство дає другий шанс злочинцеві, намагаючись його вибачити. Про це ж писав і Гюго. Схожі питання ставляться і у «Франкенштейні» Мері Шеллі – хто насправді є монстром і чи може монстр стати частиною суспільства? Ці ж теми ми піднімаємо в нашому серіалі. Головний герой у нашій стрічці вбив багато людей. І ми не впевнені, що він більше ніколи не повторить свої злочини. Та чи маємо ми право позбавляти його життя? І чи варто дати йому шанс?

Де вже показувався ваш фільм?

У Бельгії серіал транслювали на одному з найбільших каналів у прайм-тайм. Також поки що ведуться переговори про вихід стрічки в інших країнах. Але вже зараз можу сказати, що серіал, скоріш за все, покажуть у Франції, Швейцарії, Іспанії та Великобританії.

На пострадянському телебаченні відчувається перевага серіалів про правоохоронців. Чи є ця тема настільки популярною і в Бельгії?

Так звичайно. Тим більше, що в останні роки загострилася ситуація з терактами (в Брюсселі, Парижі, Ніцці). Тому безпека і поліція стали одними з найбільш обговорюваних тем у суспільстві. Звісно, це відбивається і в серіалах. Та найчастіше поліцейські не стають головними позитивними героями наших фільмів. Цим, зокрема, відрізняється наш «Ворог народу».

Які серіали ви вважаєте еталонними?

Я неодноразово переглядав «У всі тяжкі». Також я уважно перечитав сценарії всіх його сезонів. І можу з упевненістю сказати, що вони є еталоном сценарної майстерності. Їх можна читати просто, як підручник. А за свободою, що присутня в серіалі, я б відзначив «Справжній детектив». Звичайно, я не можу не назвати скандинавські серіали «Вбивство» і «Уряд», які ближче до нас за менталітетом, світоглядом і навіть кліматом, ніж американські.

Метью

Метью Франсес

Програма «Серіали!» була організована в рамках проекту «TVій серіал» телеканалом «Україна» і медіаконсалтінговою компанією Media Resources Management при партнерстві з FILM.UA Group.

+