Мстители: Война бесконечности
Мстители: Война бесконечности

Почну з перефразування знаменитого виразу Марка Твена: «Чутки про смерть кінематографа були сильно перебільшені»!

Ще зовсім недавно, пару років назад, було повно похмурих прогнозів на тему загибелі ходіння в кіно для перегляду фільмів на великому екрані в темному залі. Природно, це пояснювали тим, що в міру росту популярності стрімінгових сервісів типу Netflix і Amazon, люди втратять звичку ходити в кіно.

Досить поглянути на підведення підсумків касових зборів за попередній 2018 рік, щоб перейнятися оптимізмом і вірою в майбутнє кіно. Перед тим, як привести феноменальні цифри бокс-офісу 2018 року в Північній Америці і в усьому світі, зауважу на полях, що відповідно до недавніх досліджень і соціологічних опитувань, ті, хто користується послугами Netflix з його сотнями тисяч найменувань кіно- і телепродукції, ходять у кіно не рідше, а частіше! От такий феномен.

Але підтвердимо попередні тези цифрами. Касові збори в Північній Америці (США і Канада спільно) в 2918 році склали рекордні 11,9 мільярда доларів. А по всьому світу бокс-офіс досяг феноменальних 41,1 мільярда доларів!

Якщо подивитися на дані, що надходять за 2019 рік, то позитивні тренди за відвідуваністю кінотеатрів тривають. Будемо об’єктивні. Високі збори в першу чергу пояснюються феноменальними успіхами блокбастерів, знятими за популярними коміксами. На момент, коли пишуться ці рядки, «Месники: Фінал» (Avengers: Endgame) вже зібрав у Північній Америці більше 700 мільйонів доларів, а по всьому світу наблизився по зборах до абсолютного рекордсмена «Аватара» з його 2,72 мільярда.

Глобалізація кіно пішла на користь в першу чергу Голлівуду. У 2018 році з 20 найуспішніших голлівудських фільмів 18 заробили більше грошей за кордоном, ніж «вдома». Цікаво, що навіть провал деяких картин у Північній Америці компенсується зборами в зарубіжних країнах. Іноді такі зарубіжні каси перевищують «домашні» в два рази.

Тут просто напрошується поговорити про Китай. Так, багато іноземних фільмів, що допущені (з кількісними обмеженнями!) на китайські екрани, показують феноменальні цифри зборів. Зрозуміло, що серед «іноземців» лідирують американські блокбстери. Але, ось недавній приклад: знятий за мінімальний бюджет ліванський фільм «Капернаум», номінований на «Золотий Глобус» і «Оскар» як кращий фільм іноземною мовою, зібрав у Китаї… 42 мільйони доларів!

Це, звичайно, дивовижний випадок. Але в минулому році при загальному зборі в 8,87 мільярда доларів в Китаї (тримайся Америка!) перші три місця в прокаті зайняли саме китайські фільми: «Операція в Червоному морі» (560 мільйонів доларів), «Детектив з Чайнатауна 2» (540 мільйонів) і «Вмираю, як хочу жити» (454 мільйони). При 74179 кінозалів в Китаї (в Штатах «тільки» 40837) і зростаючий добробут населення можна очікувати, що дуже скоро Китай перевершить США за касовими зборами.

А що ж Росія? Зі своїми 844,7 мільйона доларів касових зборів Росія зайняла цілком шановане восьме місце в світі в 2018. Хоча не будь такого катастрофічного падіння курсу рубля її місце в цій «ієрархії» могло бути й вище. Тим більше, що цей непоганий результат був досягнутий приблизно на 4800 екранах.

Перші два місця в Росії в 2018 році зайняли американські «Месники: Війна нескінченності» (34,8 мільйона доларів) і «Веном» (32,7 мільйона).