З нагоди 85-річчя кіно театру «Жовтень» 8-го вересня о 16:00 відбудеться круглий стіл на тему «Українське кіно в пошуках національної ідентичності». В його рамках матимуть слово авторитетні кінокритики Ігор Грабович, Дмитро Десятерик, Олександр Гусєв, Олександр Телюк і Станіслав Битюцький. Модератором виступить кінознавець Сергій Васильєв.
«Питання втілення «національного» в українському кінематографі завжди було актуальним, з огляду на особливість розвитку вітчизняної культури, що перебувала під потужним колонізаторським пресингом імперій… Сьогодні – в умовах, коли український кінематограф виходить з-під контролю російської кіноіндустрії, а Україна по-справжньому віднаходить себе незалежною, питання «національної ідентичності» в кіно, її втілення та конструювання, набуває додаткової ваги… під час конференції (а радше круглого столу) хотілося би поговорити про пошуки національної ідентичності, представлені в українському кіно сьогодні. При тому не лише у «великих формах» історичного кіно, які одразу спадають на думку, але й в альтернативних варіантах – соціального, мистецького, експериментального кінематографа», – анонсує тему розмови Сергій Васильєв.
Разом із тим спеціально до ювілею кінотеатру в «Жовтні» з 19 серпня по 7 вересня тривають покази десяти українських фільмів різних років, в яких яскраво підкреслено національну українську ідентичність. Програма показів «Своє кіно. Історія» включає стрічки «Поводир», «Креденс», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Атентат – осіннє вбивство у Мюнхені» тощо.
«Ми обрали твори, які відповідають темі «Українське кіно в пошуках національної ідентичності», ─ коментує директор кінотеатру Людмила Горделадзе. ─ Для вітчизняного кіно радянських часів нормою було зображати людину, яка відповідала критерію «радянська нація», «радянські громадяни». Діячі культури пишалися тим, що своєю творчістю ліпили, формували образ «радянської людини» ─ особистості, що не прив’язана до національної культури, своєї церкви, національних традицій, мови, що відмінна від російської. Українське кіно радянської доби надавало приклади такого протесту проти «уніфікації» під радянську людину»
З дня відкриття кінотеатру у жовтні 2015-го року тут демонструються фільми репертуару світового кіно, а також майже всі нові українські кінопрокатні стрічки за принципом «ні дня без нашого кіно!».