Кіно Італії. Топ-10 режисерів сучасності

Незважаючи на те, що «Золота ера» італійського кіно давно позаду, Апеннінський півострів не втратив свій імідж одного з лідерів кіноіндустрії. Фільми режисерів, які працюють сьогодні, хоч і не винайшли нічого кардинально нового в кіномистецтві – все ж вражають своєю художньою майстерністю. Ми відібрали десятку найяскравіших фільммейкеров Італії, які працюють сьогодні.

Паоло Соррентіно

Найбільш титулований італійський режисер останніх років. Його фільми «Велика краса» і «Молодість» удостоювалися головних призів Європейської кіноакадемії, а також «Оскара». Слідом за ними пішов серіал «Молодий папа» з Джудом Лоу в головній ролі, який також отримав високі оцінки, тож уже готується його продовження.

 

Джузеппе Торнаторре

Торнаторре займає особливе місце не тільки в італійському, але й у світовому кінематографі. На сьогоднішній день він зняв більше п’ятнадцяти повнометражних фільмів, серед яких такі шедеври, як «Легенда про піаніста» (1998) з Тімом Ротом у головній ролі, «Проста формальність» (1993) з Жераром Депардьє та Романом Поланскі і «Незнайомка» (2003 ) з Ксенією Раппопорт.

Своє знайомство з кінематографом молодий Джузеппе починав як кіномеханік. Ця сторінка його життя в результаті послужила основою для сценарію найбільш знаменитого фільму в творчості режисера «Новий кінотеатр Парадізо», який отримав «Оскар», «Золотий глобус», «Гран прі журі» Каннського кінофестивалю ті інші нагороди.

 

Ферзан Озпетек

Перші два повнометражні фільми режисер зняв на своїй батьківщині, в Туреччині. Коли ж він переїхав до Італії, то в його стрічках з’явився особливий стиль: турецький колорит дуже своєрідно переплівся з італійським темпераментом.

Знаковою в його творчості стала картина «Вікно навпроти», яка отримала головний приз кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка розповідає про зраду і вірність, а також про любов і ненависть, які доводиться пережити головній героїні – молодій італійської жінці.

 

Роберто Беніньї

Беніньї більше відомий як актор – у його кар’єрі близько 40 ролей. В якості режисера він зняв всього дев’ять повнометражних фільмів, практично всі з яких пересічні посередні стрічки. За одне зі своїх творінь він навіть отримав антинагороду «Золота малина».

Однак був у його творчості один шедевр «Життя прекрасне», за який Беніньї отримав одразу два «Оскара», «Великий приз журі» Канн і безліч інших престижних нагород.

Ця зворушлива стрічка розповідає про те, як під час Другої Світової Війни голова сімейства потрапляє в концтабір разом зі своїм сином. Аби приховати від хлопчика весь жах війни, батько придумав легенду, ніби навколо розгортається гра, в якій переможе той, хто не потрапить на очі наглядачам. Це і змушувало хлопчика п’ять років поспіль ховатися від німців – адже в нагороду батько йому пообіцяв великий скарб – справжній танк.

 

Паоло і Вітторіо Тавіані

Незважаючи на те, що братам вже перевалило за 80, вони продовжують не просто знімати кіно, але і сміливо експериментувати у своїх роботах. Паоло і Вітторіо вдалося зібрати за свою довгу спільну кар’єру все три найбільш авторитетні кінонагороди Європи – головні призи Венеціанського, Каннського і Берлінського кінофестивалів. Таким досягненням можуть похвалитися лише кілька режисерів в історії.

«Золотого ведмедя» Берлінале брати отримали в 2012 році за свою картину «Цезар повинен померти». Фільм розповідає про експеримент, який провів один театральний режисер у в’язниці суворого режиму. Разом з ув’язненими він поставив п’єсу Шекспіра «Юлій Цезар», змусивши таким чином зеків подивитися на світ іншими очима.

Серед більш ніж двох десятків фільмів у їхній кар’єрі, примітні також стрічки: «Батько-господар» (1977), «Ніч святого Лоренцо» (1982) і «Воскресіння» (2001).

 

Емануеле Кріалезе

Роботи цього фільммейкера практично в обов’язковому порядку потрапляють до конкурсних програм фестивалів класу «А». Його стрічка «Новий світ» з Шарлоттою Генсбур у головній ролі викликала справжній фурор на Венеціанському кінофестивалі, зібравши відразу шість нагород, серед яких, щоправда, не виявилося головних призів.

Це фільм про надію та віру в те, що життя може змінитися на краще. Сюжет розгортається напочатку XX століття і розповідає про роман двох емігрантів, які залишили Італію і вирушили в США, де, на їхню думку, життя можна почати з чистого аркуша…

 

Маттео Гарроне

У своїх картинах режисер намагається підняти гостросоціальні теми, актуальні для сучасної Італії (мафія, бідність, нечесність політиків тощо). Його фільми немов воскрешають легендарну традицію неореалізму, що прославила італійське кіно 1950-60-х.

Стрічки Гарроне часто потрапляють до конкурсу Каннського кінофестивалю. Остання на сьогодні робота режисера «Казка казок» стала новим прочитанням класичних казок, які ми всі з дитинства чули в доброму, рафінованому переказі. Однак італієць вирішив показати, наскільки жорстокими і кривавими були ці історії в оригіналі.

 

Нанні Моретті

Часто режисер виконує в своїх фільмах одну з головних ролей, за що отримав неофіційне звання «італійського Вуді Аллена».

У 2001 році його картина «Кімната сина» була відзначена «Золотою пальмовою гілкою». Картина розповідає про дружню родину психоаналітика, в якій практично ніколи не відбувається ніяких негараздів. Єдиний негатив у житті голови сімейства – неврози і скарги, якими з ним діляться його пацієнти. Та одного разу вмирає його син і його світ перевертається.

 

Крістіна Коменчіні

Вона є дочкою класика італійського кінематографа Луїджі Коменчіні. Зігравши в самому дитинстві одну з епізодичних ролей у фільмі свого батька – вона вже ніколи не розлучалася з цим мистецтвом. Її рідна сестра Франческа також знімає фільми, які не раз потрапляли в основний конкурс Венеціанського кінофестивалю.

Найбільш яскравим її творінням до цього дня залишається драма «Звір у серці» (2005), яка отримала кілька нагород на Вененціанском кінофестивалі і номінувалася на «Оскар». Сюжет фільму переповнений відвертими сценами, сексом і розпустою. Все це дуже майстерно вплетено в саму історію. У центрі фільму – молода дівчина, що поступово сходить з розуму на грунті своєї сексуальності. Її батько – педофіл, подруги – лесбіянки, а її хлопець – зраджує їй з ефектною секретаркою…

 

Серджіо Кастеллітто

Кастеллітто відомий більше, як актор – у його біографії понад сімдесят ролей. При цьому в якості режисера він зняв лише чотири повнометражні фільми, серед яких дійсно високими художніми якостями відрізняється тільки один – «Не йди» (2004).

І все ж саме цей – один – фільм зайняв гідне місце у списку найбільш цікавих італійських картин ХХI століття. Сюжет розповідає про хірурга, який заводить коханку на ім’я Італія. Вона готова в будь-який момент зайнятися коханням з цим чоловіком. Натомість з дружиною він вже давно не спить і довгий час не знаходить з нею спільної мови. По мірі розвитку його відносин з Італією, він розуміє, що вона – єдина, з ким він відчуває себе щасливим.

ЧИТАТИ ЩЕ

Кращі фільми про кохання: 10 романтичних стрічок

Ось і настали, такі хвилюючі перші дні листопада, про які дуже красиво пише Жадан. І чи можна придумати кращий час для вечірніх переглядів теплих фільмів...

Найкращі боксери світу: Топ-10 бійців сучасності

Ми представляємо рейтинг найкращих боксерів із різних країн. Але хочемо звернути вашу увагу – всі рейтинги є відносними, навіть якщо брати конкретні досягнення, вагову категорію,...

Сексуальні військові: 8 фільмів про красенів у формі

Фільми про військових часто привертають увагу глядачів своїми захоплюючими сюжетами, емоційною напруженістю та героями, які уособлюють силу, мужність та відданість. Коли до цих якостей додається...

Кращі романтичні фільми для підлітків

Романтичні фільми про підліткове життя користуються популярністю протягом усієї історії кіно. Даний жанр залишається затребуваним незважаючи на дату виходу конкретної кінострічки, а тому можна сміливо...