У 2019 виповнюється 25 років з тих пір, як «Утікач» (The Fugitive) став першим голлівудським студійним фільмом, випущеним у сучасному Китаї. Кіноіндустрія Піднебесної набирає швидкість, але, схоже, Голлівуд, щонайменше, певний час, буде випереджати китайських товаришів з усіма їх мільярдами і цензурою.
Сьогодні CША і Китай загрузли в торговельній війні. Двосторонні переговори, що стосуються кіноіндустрії, практично в глухому куті. Проте, як кажуть у народі: «Кому війна, а кому мати рідна». Я маю на увазі, що є багато підстав вважати, що Голлівуду в 2019 році більше світить у китайському кінопрокаті, ніж у 2018.
У січні, несподівано для багатьох, китайська влада дозволила (правда з цензурними застереженнями) випуск у прокат фільму Deadpool 2 («Дедпул 2»). А удостоєна «Золотого Глобуса» комедія-драма Green Book («Зелена книга») з успіхом стартувала в Піднебесній 1 березня. Раніше такого роду фільми з расовими овертонами не викликали скільки-небудь серйозного інтересу у китайських кіноглядачів. Навіть підозріла з точки зору китайських традицій картина Once Upon a Time In Hollywood («Одного разу в Голлівуді») прославленого насильством у його фільмах режисера Квентіна Тарантіно і заснована на матеріалі вбивств банди Чарльза Менсона, схоже отримає китайський реліз до кінця літа. У чому ж справа? Чому такі поблажки Голлівуду?
Частково тому, що китайське кіновиробництво все ще не оговталося від скандалу з ухиленням від сплати податків китайської суперзірки Фан Бінбін. Після цього скандалу уряд посилив податкові правила і перекрив шляхи їх обходу. Негативний ефект полягає в різкому уповільненні випуску китайських фільмів і серіалів.
Багато дрібних продюсерських компаній були доведені до банкрутства. Зовнішніх потенційних інвесторів теж відлякали. В кінці минулого року кількість реєстрацій нових кінопроектів за місяць впало нижче 200, в порівнянні з 300 на початку року.
Доходи від кінотеатральних показів збільшилися «всього» на 9% до $ 8,9 млрд в 2018 році. Хоча частка китайських фільмів підскочила до 62%, в порівнянні з 54% в 2017 році.
Експерти очікують, що уповільнення кіновиробництва в Китаї буде означати перебої з випуском у прокат місцевих фільмів. Щоби глядачі не покинули кінозали, влада Китаю повинна дозволити більше голлівудських фільмів, включаючи раніше напівзаборонені картини категорії «R» поряд із нешкідливими коміксами про супергероїв і екшенами.
Китайські цензурні стандарти нікуди не поділися. Але фільми, які будуть відповідати цим стандартам через цензурне втручання, як, наприклад, у випадку з «Дедпулом 2», можуть отримати шанс.
В останньому кварталі 2018 роки щоб досягти поставленої урядом мети отримати $ 8,83 млрд. касових зборів виник сплеск імпорту з Голлівуду до 40, що перевищило офіційну квоту в 34 іноземних фільму в рік.
Китайські кіно-начальники націлені на подальше збільшення доходів касових зборів на 10% у 2019 році. Їм може знадобитися вся допомога, яку вони можуть отримати від імпортованих фільмів, особливо з Голлівуду. У січні цього року китайські збори Bumblebee («Бамблби») перевершили північноамериканські ($ 134 млн.). Пізніше в Китаї з успіхом пішли «Аліта: Бойовий ангел», «Зелена книга», «Як приручити дракона 3» і «Капітан Марвел».
Зазвичай іноземні фільми не отримують підтверджених дат прокату в Китаї раніше шести тижнів. Проте, що цікаво, одна мережа кінотеатрів випустила список майбутніх релізів ще до початку літа. Він включає в себе «Одного разу в Голлівуді», «Поклик природи» (Call of the Wild). І це крім очікуваних блокбастерів, таких як «Месники: Фінал» (Avengers: Endgame) і «Годзилла 2: Король монстрів» (Godzilla: King of Monsters).
Автор: Сергій Рахлін