Фільм «Арка»: симфонія чорнобильскої трагедії

26 квітня, у річницю аварії на Чорнобильській атомній електростанції відбулася всеукраїнська прем’єра короткометражного фільму-постсимфонії «Арка». За півтора роки фільм взяв участь у великій кількості міжнародних кінофестивалів Європи, Азії і Америки, де отримав 18 номінацій і п’ять перемог.

Ввечері 26 квітня о 19-00 в Києві на Поштовій площі відбудеться грандіозний концерт ZonaНатхнення, присвячений Чорнобильській зоні. В ньому візьмуть участь артисти, чия творчість пов’язана із цим місцем: гурт ONUKA, Микита Рубченко та оркестр НАОНІ. Вперше на великій сцені прозвучить саундтрек до фільму-постсимфонії «Арка».

Фільм був знятий у жовтні-листопаді 2016 року на території Чорнобильської зони в безпосередній близькості від місця аварії під час будівництва захисної арки – нового укриття для зруйнованого четвертого енергоблоку, що дала назву фільму.

«Арка» розповідає 30-річну історію Чорнобильської катастрофи від перших хвилин після аварії до моменту, коли в 2016 році нове укриття зайняло своє проектне положення. Унікальність фільму полягає в тому, що його історія розповідається мовою музики, а єдині слова, які звучать у фільмі – це звернення Михайла Сергійовича Горбачова.

Музика була спеціально написана для фільму, її основою стали звуки кількох об’єктів Зони відчуження. Музичний продюсер – відомий український рок-музикант, автор рок-версії Гімну України – Микита Рубченко. У співавторстві із композитором Ярославом Мисиком вони написали постсимфонію «Арка». Записали і виконали музику колектив Микити Рубченка і Український етно-симфонічний оркестр. Автор ідеї фільму і продюсер – Ірина Ніколаєнко. За зйомки фільму відповідала команда на чолі із режисером Антоном Шатохіним і кліпмейкером Радиславом Лукіним. Виконавець головної ролі – Євген Сичов.

Автор ідеї та продюсер фільму «Арка» Ірина Ніколаєнко пояснює ідею фільму так: «Мені дуже хотілося показати, що у зони відчуження можливе майбутнє. Практично одразу після того, як нове Укриття над зруйнованим енергоблоком зайняло свої проектне положення, дозиметри показали, що рівень радіації знизився. Але це зовсім не означає, що туди вже можна масово їхати. Ні. Нажаль, це місце ще багато сотень років буде режимною зоною. Але із забороненою зони вона може перетворитися на зону натхнення».

Микита Рубченко – про пост-симфонію «Арка»: «Музика була написана із використанням акустичних властивостей на двох об’єктах Чорнобильської зони – захисної арки і градирні (охолоджувальна споруда). Це єдиний раз в історії, коли в одному місці зійшлися унікальний простір, унікальні обсяги звучання і унікальне відображення, що дозволило написати велику музичну форму. У зйомці взяли участь 50 музикантів, для запису ми привезли повноцінну студію і 15 кВт звуку. І повторити таке буде неможливо!»

ЧИТАТИ ЩЕ