Дві актриси і їхні фільми про жіноче рівноправ’я

Так вийшло, що недавно, в один і той же день, нам вдалося зустрітися і поговорити з двома актрисами різних поколінь і різного ступеня популярності – багаторазовою номінанткою на «Оскар», досвідченим майстром сцени і екрану Гленн Клоуз і висхідною кінозіркою Хлоєю Грейс Морец. Елементом, що об’єднав ці зустрічі стала актуальність їхніх фільмів.

Цікаво, що обидві картини – «Дружина» з Клоуз і «Неправильне виховання Кемерон Пост» з Морец були запущені у виробництво ще до скандалів з Харві Вайнштейном і, відповідно, до лавиноподібних рухів #MeToo і Time’s Up. Але, як часто буває з кінематографом, в своїх кращих проявах він заздалегідь вловлює віяння часу і часом навіть пророкує деякі події.

«Дружина» розповідає історію американської жінки Джоан Каслмен (Глен Клоуз), яка, на перший погляд, живе в щасливому, благополучному шлюбі зі знаменитим письменником Джо Каслменом (Джонатан Прайс). Несподівана звістка про те, що Джо удостоєний Нобелівської премії з літератури підриває ситуацію. Джоан, як ми поступово дізнаємося, була не просто дружиною і вірним другом Джо, за якого вона вийшла заміж, коли Джо був її професором літератури в університеті. Джоан була талановитим письменником, але під час її молодості у жінок майже не було шансів пробитися зі своїми рукописами в видавництва, якими керували виключно чоловіками. Джоан, як ми дізнаємось, реалізувала свій творчий хист інакше – і хто повинен був би отримати Нобелівську премію за будь-яких інших обставин і норм часу, ще не ясно. Ця приватна, здавалося б, історія піднімає ширші питання про роль і місце жінки в суспільстві, про придушення жіночої ініціативи і невизнання таланту тільки через стать талановитої людини.

Так, обставини дещо змінилися. Серед авторів бестселерів чимало жінок, але чи все так райдужно, як може здатися? І чому так багато шуму з #MeToo?

Гленн Клоуз так бачить ситуацію і її витоки: «Ось що я можу сказати про життя моєї матері. Мій батько був чудовим лікарем, але у нього були елементи нарцисизму. І моя мама, яка була екстраординарною жінкою, завжди принижувала себе заради нього. І в кінці її життя вона журилася, що нічого в ній не досягла. Так, люди говорили, ах, ви виростили чудових дітей. Але це інше. Я не думаю, що їй була дана можливість проявити себе. Але ж вона була дуже творчою людиною. Так що для мене це велика печаль. Звичайно, це був її вибір, але вона все-таки належала до певного покоління – її мати не закінчила коледж, як і вона сама ».

У картині «Неправильне виховання…» юну героїню Морец, запідозрену в нетрадиційних сексуальних схильностях, названі батьки (її справжні – загинули) направляють в так званий «Центр по перевихованню геїв». Кемерон-Морец з декількома такими ж «перевихованцями» повстають проти жорстоких «перевихователів» – доктора (Дженніфер Ель) і священика (Джон Галлахер мл.).

Хлоя Грейс Морец каже: «Я хочу зніматися у фільмах, які стимулюють, зачіпають почуття, надихають мене, як особистість і важливі з точки зору того, що робиться в нашому світі. І я щаслива, що людям доводиться відповідати за свої вчинки і що трапився величезний зсув в розумінні свого часу (Zeitgeist) і в тому, як працює кіноіндустрія. Ці зміни частково і привели до того, що такий фільм, як наш повинен бути побачений саме зараз. І чому з’явилася платформа для такого фільму, і взагалі для прогресивного матеріалу, який став можливим завдяки цьому руху ».

Попри велику різницю в часі і обставинах фільми Морец і Клоуз об’єднує прагнення показати, як жінки – молоді і не дуже – здатні піднятися вище обставин і умовностей середовища і встати на шлях самоповаги і самореалізації.

ЧИТАТИ ЩЕ