Перша українська кіношкола Ukrainian Film School підготувала список книг, які необхідно прочитати кожному, хто бажає пов’язати життя зі сценарним мистецтвом.
Роберт Маккі «Діалог. Мистецтво слова для письменників, сценаристів і драматургів»
Роберт Маккі називає книгу свого роду GPS-навігатором для авторів. Він звертається до різних визначень поняття «діалог» і розглядає кожне з них, пояснюючи теорію прикладами із шедеврів драматичної прози, фільмів і телепередач.
Олександр Молчанов «Пишеться! Безпрецедентна система письменницької продуктивності»
Книга письменника, сценариста і драматурга Олександра Молчанова для тих, кому «не пишеться»: в ній зібрані 43 дуже прості техніки, які допоможуть значно підвищити творчу продуктивність. Сам автор сформулював мету свого життя як «створення безпрецедентної системи «прокачування» творчих людей: письменників і сценаристів». Ця книга – цеглинка в цій самій системі, поряд із більш ранніми книгами – «Буквар сценариста» і «Сценарист № 1».
Джозеф Кемпбелл «Герой з тисячею обличь» («Тисячеликий герой»)
Міфолог Джозеф Кемпбелл досліджував оповіді народів світу і прийшов до висновку, що більшість із них мають загальну сюжетну структуру подорожі архетипових героїв, яку він назвав мономіфом. У найбільш короткому викладі ця теорія припускає наявність загального для всіх міфологій сюжету, що складається з трьох великих актів – Відбуття, Ініціації і Повернення, – кожен із яких можна деталізувати. «Тисячеликий герой» входить у список 100 кращих нон-фікшн-книг англійською мовою за версією Time.
До речі, під час роботи над «Зоряними війнами» Джордж Лукас надихався саме цією книгою, а репер Оксімірон переказував її зміст в третьому раунді баттла з гнійними, що стало несподіванкою для всіх.
Аристотель «Поетика»
Книга вважається першим класичним підручником для сценаристів і визначає основні конструкції, прийоми і термінологію драматичного мистецтва і побудови сюжетів. Всі інші книги сміливо можна назвати варіаціями на тему вивчення сценарного мистецтва.
Роберт Маккі «Історія на мільйон доларів»
Роберт Маккі – найпопулярніший викладач сценарної майстерності в світі. В основі книги лежить база більшості цих семінарів. Маккі спробував вивести універсальні принципи кінодраматургії – від елементів структури, до побудови діалогів. Окрім технічних питань, автор дивиться на сценарій і з точки зору психології сприйняття. Книга перекладена на більш ніж 20 мов і є обов’язковою до вивчення для студентів провідних кіношкіл і університетів.
Крістофер Воглер «Подорож письменника: Міфологічні структури в літературі і кіно»
Крістофер Воглер колись працював у сценарних відділах Disney, ХХ Century Fox і Warner Bros. На його думку, будь-яка історія представляється як подорож, причому не тільки для героя і глядача, а й для автора. В основі книги лежать ідеї, викладені в книзі «Герой з тисячею обличь» Джозефа Кемпбелла.
Сід Філд «Сценарій. Основи сценарної майстерності»
Сід Філд – американський письменник і «гуру всіх сценаристів». Книга вперше була видана в 1979 році і вважається чи не першим серйозним підручником зі сценарної майстерності. Книга відповідає на головне питання початківців сценаристів: «Що робити?», А кожна глава супроводжується вправою, виконання якої допомагає успішно засвоїти навчальний матеріал.
Лінда Сегер «Як хороший сценарій зробити великим»
«Короткий путівник для початківців сценаристів, написаний голлівудським консультантом сценарного відділу», – так розшифровує автор назву своєї книги. Лінда Сегер дає дуже цінні практичні поради щодо створення структури сценарію, розвитку ідеї і характерів героїв, і, в тому числі, відповідає на питання, як зробити ідею комерційним.
Олександр Мітта «Кіно між пеклом і раєм. Кіно за Ейзенштейном, Чеховим, Шекспіром»
Книга розкриває базову структуру кіноісторії і знайомить з основними сценарними елементами. В основі лежать принципи «Поетики» Аристотеля і сучасної драматургії жанрового кіно, описані простою мовою, доповнені коментарями режисера і ремарками з американських підручників сценарної майстерності.
Вільям Індик «Психологія для сценаристів»
Підручник для сценаристів, написаний професором психології. В основу книги покладено вчення Зигмунда Фрейда, Карла Юнга, Еріка Еріксона та інших творців теорії особистості і психоаналізу. Цей посібник допоможе створити психологічно переконливих персонажів і конфлікти. Книга розрахована на просунутих читачів, які не бояться академічного мови і наукових термінів.
За допомогу в складанні списку книг кіношкола дякує режисеру і сценаристу Олександрі Рубан.