Поради кінокритика Андрія Алфьорова: 20 фільмів, які повинен подивитися кожен

Список рекомендованих до обов’язкового перегляду фільмів, складених кінокритиком Андрієм Алфьоровим спеціально для першої української кіношколи Ukrainian Film School. Для тих, хто любить кіно або тільки збирається його полюбити.

«Ворог суспільства» (1931) реж. Вільям Уеллман

1909 рік, двоє ірландських хлопчиків Том і Метт дорослішають на «брудних» вулицях Саут-Сайда Чикаго, проходячи курс навчання злочинному життю у скупника краденого. Ставши дорослими, хлопці переходять до пограбувань. В результаті вбито поліцейського. Далі йде бутлеггерство, приходить «успіх», вони вже живуть в апартаментах з двома блондинкам Мемю і Кітті.

«Враг общества» (1931) реж. Уильям Уэллман

«Грона гніву» (1940) реж. Джон Форд

Після тюремного терміну за вбивство Том Джоад повертається на своє сімейне ранчо, яке на той час повністю розорилося і перебуває в запустінні. За відсутності будь-якої перспективи знайти роботу в посушливій Оклахомі вся сім’я збирає свій скарб і відправляється на «землю обітовану» – в Каліфорнію.

«Гроздья гнева» (1940) реж. Джон Форд

«Чорна смуга» (1947) реж. Делмер Дейвс

Вінсенту Перрі, ув’язненому довічно в Сан-Квентін за вбивство дружини, через 10 років вдається бігти. На пустельному шосе його підсаджує Ірен Дженсен, яка пропонує йому допомогу і укриття. Поліція йде по п’ятах, і Вінсент робить пластичну операцію, щоб отримати перепочинок і почати пошуки справжнього вбивці. Тільки тоді він буде в безпеці і зможе постаратися забути про викреслені з життя 10 роках. Але вбивця сам знаходить його і з’являються нові жертви.

«Черная полоса» (1947) реж. Дэлмер Дэйвс

«Леді з Шанхаю» (1947) реж. Орсон Уеллс

На безлюдній нічний алеї нью-йоркського Сентрал Парку Майкл О’Хара розшпурює бандитів, які напали на Розалі Банністер. Гігант з обличчям дитини, безробітний моряк, він привертає її своєю первісною міццю, і вона пропонує Майклу роботу на яхті чоловіка, успішного адвоката, покаліченого на поліомієліт каліки. Убитий наповал фатальний блондинкою, О’Хара відправляється в плавання. У шляху Грізбі, діловий партнер Банністера, звертається до Майклу з вельми загадковим пропозицією – допомогти інсценувати його вбивство, для того щоб той міг зникнути і отримати величезну страховку.

«Леди из Шанхая» (1947) реж. Орсон Уэллс

«Бульвар Сансет» (1950) реж. Біллі Уайлдер

Молодий сценарист Джо Гілліс сидить на повній «мілини», його переслідують кредитори, йому нема на що поїсти, йому здається, що життя закінчилося. Машина, на якій він відправляється бездумно і безцільно невідомо куди, раптом різко виляє в сторону (лопнула шина!) і влітає у двір особняка знаменитої в минулому, але безславної сьогодні кінозірки Норми Десмонд…

«Бульвар Сансет» (1950) реж. Билли Уайлдер

«Туз у рукаві» (1951) реж. Біллі Уайлдер

Журналіст Чарльз Тейтум, який працював раніше на велику нью-йоркську газету, змушений через пияцтво змінити місце роботи і перебирається в глуху провінцію. Він сподівається дати новий старт своїй кар’єрі. Однак протягом цілого року він не може знайти гідну тему. Одного разу він дізнається, що неподалік якийсь Лео Міноза застряг у старій індіанській шахті і не може звідти вибратися. Чарльз вирішує, що це саме те, що він так довго шукав, і починає роздмухувати з цієї історії велику сенсацію…

«Туз в рукаве» (1951) реж. Билли Уайлдер

«В порту» (1953) реж. Еліа Казан

У центрі сюжету перебуває простий докер Террі Меллоу. Він вирішує встати на шлях відновлення справедливості, після того як з’ясовується, що він працює на справжнього гангстера – корумпованого боса портових докерів Джонні Френдлі.

«В порту» (1953) реж. Элиа Казан

«Бунтар без причини» (1955) реж. Ніколас Рей

Джим Старк живе, немов у пастці: він не розуміє, що його гризе, але в душі немає спокою. Він не знаходить спільної мови з батьками, хоча і намагається вписатися в образ тихого юнаки з пристойної сім’ї. Бунтарська натура змушує героя взяти участь в небезпечному змаганні, мета якого – довести крутому Базз і його банді, що він не боягуз. Прийнявши виклик Базза, Джим втягується в ланцюжок драматичних подій.

«Бунтарь без причины» (1955) реж. Николас Рэй

«Печать зла» (1958) реж. Орсон Уеллc

Печаткою зла позначене маленьке містечко на американо-мексиканському кордоні. Її відбиток лягає і на головних героїв цього похмурого трилера. Зокрема, на мексиканського агента відділу по боротьбі з наркотиками Мігеля Варгаса. Він перетворюється з законослухняного чоловіка і поліцейського на мстивого божевільного. Також печать зла лягає і на безневинну дружину Мігеля на ім’я Сьюзан, занурену злочинцями в пучину наркотичного трансу.

«Печать зла» (1958) реж. Орсон Уэллc

«Що сталося з Бебі Джейн?» (1962) реж. Роберт Олдріч

У 20-х роках минулого століття маленька Джейн Хадсон виступала в мюзик-холі. Дівчинка мала великий успіх у публіки. На її гроші жили батьки і сестра Бланш, яка змушена була приховувати заздрість і роздратування від успіху сестри. У 30-х роках ситуація докорінно змінюється. Бланш стає дуже популярною голлівудською актрисою, в той час, як зірка Джейн починає затухати.

«Что случилось с Бэби Джейн?» (1962) реж. Роберт Олдрич

«Шоковий коридор» (1963) реж. Семюел Фуллер

Джон Барретт знайшов ідеальну історію, яка, можливо, принесе йому Пулітцерівську премію. У стінах психіатричної лікарні відбулося вбивство, проте всі свідки – божевільні. Джон згоден видати себе за божевільного і дізнатися правду. Кеті, дружина Джона, проти. Вона впевнена, що серед психів неможливо зберегти розум.

«Шоковый коридор» (1963) реж. Сэмюэл Фуллер

«Пет Герретт і Біллі Кід» (1973) реж. Сем Пекінпа

Джеймс Кобурн виконує роль Пета Гаррета – колишнього кримінальника, пропаленого циніка і холоднокровного стрілка. Заради того, щоби вижити, він готовий надіти зірку шерифа і відправитися «за головою» свого колишнього «кореша» Біллі.

«Пэт Гэрретт и Билли Кид» (1973) реж. Сэм Пекинпа

«Останній наряд» (1973) реж. Хел Ешбі

Двом офіцерам військово-морського флоту Біллі Баддаскі і Малхолл «Мулу» доручають доставити дрібного злодюжку Ларрі Медоуса до бостонської в’язниці. По дорозі вони дізнаються, що 18-річний Ларрі отримав вісім років позбавлення волі за спробу вкрасти 40 доларів з ящика для пожертвувань. Перейнявшись співчуттям до свого «підопічного», який не встиг насолодитися усіма радощами життя, Баддаскі і Малхолл вирішують підбадьорити хлопця і влаштувати йому незабутнє свято…

«Последний наряд» (1973) реж. Хэл Эшби

«Китайський квартал» (1974) реж. Роман Поланскі

Гіттс приймає пропозицію загадкової багатої красуні зайнятися розслідуванням обставин таємного роману на стороні її чоловіка-інженера. Погодившись на цю справу, Гіттс не підозрював, що опиниться в центрі таємних скандалів, беззаконня корупції і прихованих махінацій. Правда про них спливе одного разу вночі разом із тілом нещасного інженера…

«Китайский квартал» (1974) реж. Роман Полански

«Розмова» (1974) реж. Френсіс Форд Коппола

Гаррі Коул – кращий на Західному узбережжі експерт по прослуховуючим пристроям. Записавши на замовлення великого бізнесмена бесіду якоїсь парочки, що гуляє по площі, Коул порушує своє головне правило – не сунути ніс у справи замовника. Після цього він намагається запобігти вбивству, яке, як йому здається, ось-ось має статися. Фільм, від якого неможливо відірватися.

«Разговор» (1974) реж. Френсис Форд Коппола

«Собачий полудень» (1975) реж. Сідні Люмет

Бруклін. У спекотний полудень двоє натхнених невдах вирішують пограбувати банк. Санні – ватажок, Сел – помічник, а провал – результат. Тому що поліція, натовпи роззяв, телекамери і навіть рознощик піци прибули на місце події. «Добре сплановане» пограбування перетворюється на цирк.

«Собачий полдень» (1975) реж. Сидни Люмет

«Таксист» (1976) реж. Мартін Скорсезе

Ветеран в’єтнамської війни Трейвіс Бікл веде своє самотнє таксі по нічних вулицях нескінченного міста. І перед ним розгортається похмура панорама людських гріхів. Він сподівається, що одного разу небеса пошлють на землю рятівний дощ, який очистить Нью-Йорк від вікового бруду. А коли вмирає надія, залишається тільки ненависть. Вогняний злива обрушиться на голови грішників. Таксист подбає про це.

«Таксист» (1976) реж. Мартин Скорсезе

«Секс, брехня і відео» (1989) реж. Стівен Содерберг

Джон вважав своє життя цілком благополучним. Він був на хорошому рахунку в своїй юридичній фірмі, мав красуню дружину Енн і коханку Сінтію, яка була молодшою ​​сестрою Енн. Цю ідилію геть зруйнував приїзд його університетського товариша Грема, що здався Енн і Джону трохи дивним. Цей хлопець страждає від імпотенції і записує на відео сповідальні монологи жінок.

«Секс, ложь и видео» (1989) реж. Стивен Содерберг

«Фарго» (1992) реж. Ітан і Джоел Коени

Для боязкого менеджера з продажів, що працює у власного тестя, викрадення власної дружини – відмінна ідея. Він наймає двох злочинців, щоб за результатами розділити з ними великий викуп за заручницю. Але справа відразу ж іде не так, як замишлялося. Проливається кров… Виклик злочинцям кидає відважна жінка-поліцейський…

«Фарго» (1992) реж. Итан и Джоэл Коэны

«Нафта» (2008) реж. Пол Томас Андерсон

Екранізація роману «Нафта» класика американської літератури Ептона Сінклера. Дія книги відбувається в кінці 1920-х в Каліфорнії і описує зліт нафтовидобувної компанії, що належить амбітному і бездушному магнатові Плейнвью.

«Нефть» (2008) реж. Пол Томас Андерсон

ЧИТАТИ ЩЕ